logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Parta maraton. Nahlédnutí pod povrch, o čem všem to vlastně bylo a je? Tréninkové plány, podle kterých se Parta na maraton připravovala

Parta maraton. Nahlédnutí pod povrch, o čem všem to vlastně bylo a je? Tréninkové plány, podle kterých se Parta na maraton připravovala

Osm měsíců, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do životů Katky Drexler, Katky Krucké, Magdy Kůtkové, Zdeňka Drexlera, Davida Šaška, Josefa Formánka, mého – a jak čtu ohlasy pod odvysílání celého seriálu, tak i desítek a stovek lidí, kteří jej sledovali a s netrpělivostí sedali týden co týden před dvaadvacátou hodinou před televizní obrazovku a ladili ČT1.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.6.2016

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jak viděl Partu maraton Miloš Škorpil
  1. Katka Drexler
  2. Katka Krucká
  3. Magda Kůtková
  4. Zdeněk Drexler
  5. David Šašek
  6. Josef Formánek
 2. Poděkování

Jak viděl Partu maraton Miloš Škorpil

Pro mě osobně to byla velká zkušenost, jak před kamerou (i když jsem byl v televizi nesčetněkrát, tak být tam pozván a odpovídat na otázky je něco zcela jiného, než když máte prezentovat sami sebe, svou práci, svou celoživotní lásku), tak co se týče trenérství, zvláště takto prakticky v přímém přenosu. Pravda, v prvních dílech jste mohli zaznamenat, že jsem byl značně prkenný a štáb už si musel začít říkat: To jsme šlápli do h…, když jsme tohoto člověka angažovali. Postupně, jak jsme se vzájemně poznávali s partou a všemi, kdo se na natáčení podíleli, jsem se uvolňoval, až jsem se stal zase sám sebou. Takže, teď všichni, kdo se rozhodnou se mnou něco dělat (teď myslím spíše na potenciální běžce a běžkyně) vědí, co jsme zač a co mohou ode mne očekávat.

Parta maraton se prvně setkává

Katka Drexler

Katka šla do projektu hlavně proto, aby podpořila Zdeňka. Nebyl to tak úplně její nápad, což se na začátku projevilo tím, že hlavně před kamerou působila, jako že ji to moc nebaví. Jak jsem však Katku poznal, viděl jsem, že moc chce a jak moc ji štve, že díky opakujícím se nemocem se výsledky nedostavují. Ty nemoci byly také důvodem, že mě a ani ji nenapadlo, že problém je daleko vážnější. Každopádně Katka je bojovnice a odvážná žena, jiná na jejím místě by řekla: Hele, nejde to, nebudu tady dělat nikomu šaška (Davide promiň:-)), běhejte si dál beze mě, a bylo by vymalováno. Katka se snažila i přes nepřízeň osudu se s danou situací popasovat a vyhrát. A u mě to rozhodně vyhrála. Katko, jsi borkyně, jen tvoje maratonská premiéra s protržením pomyslné cílové pásky se o rok odložila!

Tréninkový plán, podle nějž se Katka připravovala na maraton

Katka Krucká

Náš benjamínek, a bylo to vidět na každém kroku. Velké životní změny, hledání vlastní cesty a do toho maraton, dost na to, aby to člověka skolilo i bez toho, že vlastně nebýt otce, který se rozhodl osudu vzdorovat a Katku doslova a do písmene postavit na nohy, by ani nechodila. A taková „holka" se rozhodne, že dá maraton, výzvu, nad jejímž jménem mnozí zdraví a silní padají, jen ten název uslyší. Pro mě byla Katka a její kyčle velkou výzvou a jsem moc rád, ačkoliv Katka měla ze začátku pocit, že by mohla běhat daleko více, než jsem jí ordinoval, že ji začaly zlobit vlastně až při maratonu, kde to přičítám hlavně množství kostek na trati. Kostek, s nimiž mají problémy i zdraví, natož ona, jejíž kyčle nemohou pracovat, jak je třeba, aby ty nerovnosti eliminovaly, umožnily člověku běžet stále dopředu a ne se kymácet ze strany na stranu.

Katko, jsi velká bojovnice a navíc máš dar, skutečný dar!, věci nekomplikovat, ale řešit, věštím ti a přeju krásnou budoucnost, i když tatínek je z tvého mládí a přelétání asi trošku nešťastný:-).

Tréninkový plán, podle nějž se Katka připravovala na maraton

Magda Kůtková

Magda je Blíženec, a tím bych mohl končit. V seriálu to okrajově na začátku zaznělo, že Magdinou velkou neznámou byla motivace, a tím pádem i důvod, PROČ! Do projektu se přihlásila, protože se jí líbila samotná výzva: Zvedni se z gauče a zaběhni maraton. Jak to viděla, nepřemýšlela a poslala přihlášku. Když dostala odpověď "Tak jo, my tě bereme", teprve si začala uvědomovat, co to vlastně udělala. Ale nakonec se s tím poprala s grácií sobě vlastní a osobně bych řekl, že to byla její životní televizní role, a jestli po ní nějaký režisér hraného filmu či seriálu nesáhne, tak dělají velkou chybu.

Magdo, co k tobě víc říci: prostě jsi byla a jsi skvělá, a to, že se v tobě ti dva lidičkové neustále přou, kdo že bude mít navrch, to neřeš a dělej věci, které tě baví, a dělej je tak, aby tě to naplňovalo, pak nebudeš muset při dlouhých výbězích či procházkách v přírodě přemýšlet, co a jak dál. Stačí se prostě jen odvázat, tak jak jsi to udělala s přihláškou do Party maraton, udělat to a pak běžet…

Tréninkový plán, podle nějž se Magda připravovala na maraton

Zdeněk Drexler

Zdeněk je policajt a to každým coulem, ale aby nedošlo k mýlce, Zdeněk je „hodný" policajt, i když si dokážu vzhledem k jeho hereckým schopnostem dobře představit, že v praxi dokáže zahrát i toho zlého. To jeho policajství, které má zažrané pod kůží, zdůrazňuji proto, že byl zezačátku hodně "tuhej", prostě chtěl dělat všechno podle zákona (přírodního), a to mu svazovalo nohy, ruce i dech. Postupně se nám společnými silami podařilo z něj toho policajta vyhnat. Zdeněk se uvolnil a bylo to znát i v měnících se reakcích v komentářích na jeho osobu, kdy ze začátku ho hlavně ženy neměly moc rády a viděly v něm typického představitele „macha“, který rodinu ovládá a všechno v ní musí být podle něj. Přitom Zdeněk je citlivý kluk, jen jako většina citlivých kluků nechce, aby to bylo vidět, a tím si pak v životě působí řadu problémů.

Každopádně i Zdeněk se musel během těch osmi měsíců o sobě hodně naučit, leccos pochopit a to mu pomohlo se s maratonem nejlépe popasovat, ale hlavně to hodně změnilo atmosféru v jeho rodině, kdy nyní s Katkou tvoří opravdu skvělý tým a prima pár, z čehož mám snad větší radost než z toho, že Zdeněk maraton dal, protože o něm jsem od začátku nepochyboval.

Tréninkový plán, podle nějž se Zdeněk připravoval na maraton

David Šašek

David odvedl neskutečnou práci a byl jsem rád, že tu roli velmi vytíženého člověka, jak v práci, tak doma, vzal a do projektu šel. Navíc jsem rád, že se ukázalo, že takto vytíženému člověku může běh a příprava na maraton pomoci najít si čas pro sebe. Protože to je to, co člověku dneska nejvíce chybí a co nejvíc podceňuje, a proto pak doslova a do písmene padá na hubu, když už to nemůže udýchat. David objevil, že i běh na konci dlouhého pracovního dne může člověku pomoci dobít baterky, pomoci mu uvolnit se a pochopit, že i jiní toho můžou mít, i když jsou „jen doma s dětmi", plné kecky, a těm druhým to zase pomůže pochopit, že pořád mají doma toho skvělého muže, kterého si brali a skvělého tátu, který je má rád. Prostě proto, že když přiběhne domů, je uvolněný a dokáže s nimi komunikovat bez toho, že by jej pracovní a životní stres drtil, a tím drtil i je.

Davidovi pomohla příprava na maraton, jeho absolvování, nejen splnit jeden ze životních snů, ale pomohl mu najít sebe sama a prostřednictvím toho novou radost ze života, a to je vlastně to, oč tu běží – být sám sebou, radovat se z toho, a tu radost šířit kolem sebe. A tohle vše vidím u Davida, že se povedlo a dělá mi to velkou radost.

Tréninkový plán, podle nějž se David připravoval na maraton

Josef Formánek

Josef byl a je asi nejkontraverznějším člověkem z Party maraton. Jedni ho od začátku milovali a druzí ho nemohli vystát. Josef si tuhle svojí roli určitě velmi uvědomoval a také to, že jako na už známou osobnost na něj bude pohlíženo z jiného úhlu. Zatímco ostatní mohli jen získat, Josef (alespoň ve svých očích) mohl mnohé ztratit. Citlivější to určitě zaregistrovali v jeho komentářích, a nejvíce se to projevilo poslední měsíc, respektive v posledních dílech, kdy šlo do tuhého, a přestože celou dobou přípravy Josef prošel vlastně s nejmenšími problémy, tak najednou se to na něj sesypalo v podobě zranění. Velkou roli u Josefa sehrála i zodpovědnost, ano, přátelé, zodpovědnost, i když u tohoto „světáka" byste ji možná nehledali. Zodpovědnost k rodině, kdy jeho mladá manželka čekala druhé dítě, a Josef se musel potýkat s myšlenkami, zda po absolvování bude schopen dostát své roli manžela a otce, když se dítě narodí a budou jej hodně, opravdu hodně manželka i obě děti potřebovat. Jestli mu pro tyto role zbude dost sil. Vůbec u Josefa jsem během těch osmi měsíců zaznamenal velkou změnu, hlavně ji však zaznamenal i on sám, a sice změnu z (pohledu mnoha pisatelů komentů) egoisty, myslícího na svou slávu, v člověka, myslícího hlavně na ty druhé. A tohle je vítězství daleko cennější, než to, ktrerého Josef dosáhl tím, že maraton dal.

Tréninkový plán, podle nějž se Josef připravoval na maraton

A přesně o tomhle je běh, o tomhle je maraton, o té změně v nás, změně, která z nás nedělá lepší, než jsou ostatní, ale o změně, která z nás dělá lepší, než jsme byli. A tenhle úkol splnili bez rozdílu Katky, Magda, Zdeněk, David a Josef, a tím mi udělali největší radost.

Díky, přátelé, mám vás moc rád a vás ostatní samozřejmě taky, tak všem nám ve spolek přeji Šťastný života běh!

Nerudný týpek

Poděkování

Úplně na závěr, i když to spíš mělo zaznít v úvodu, chci poděkovat Tereze Zemanové za nápad, Bionautu za jeho uskutečnění, České televizi za odvysílání, ale hlavně rejžovi, kameramanům, zvukařům, střihačům a všem ostatním, kteří se něčím podíleli na tom, že Parta maraton spatřila světlo světa, a to přesně v té podobě, jak ji mohli diváci vidět. Díky vám všem za odvahu přijít s něčím novým, a za perfektně a citlivě odvedenou profesionální práci!

Pohledy jednotlivých účastníků na jejich účast v projektu Parta maraton si můžete přečíst, tak jak je napíší, tím že si kliknete na jejich jméno (musí svítit žlutě), tam kde ještě není co číst je jméno napsáno červeně.

Komu nějaký díl utekl, nebo doteď neví, o čem se to tady píše, tak ať si klikne na Parta maraton a hned bude v obraze.

Miloš Škorpil foto
Parta maraton. Nahlédnutí pod povrch, o čem všem to vlastně bylo a je? Tréninkové plány, podle kterých se Parta na maraton připravovala

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (67 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Dana Čápová | 9. 7. 2016 23.13 hod. | 88.102.105.xx
Moc ráda jsem sledovala osudy "gaučáků" a držela jim palce, aby všichni dokázali natrénovat a zaběhnout maraton. Obdivovala jsem Katku K., která do toho šla i přes takové zdravotní problémy s kyčlemi, obdivovala jsem rovněž jejího otce, který ji v dětství dokázal postavit na nohy. Bylo mi líto Katky D., když skončila v nemocnici a nemohla v tréninku pokračovat, ale věřím, že příští rok maraton poběží! Nejdřív trochu rozpačitě, ale pak velmi sympaticky na mně působila usměvavá Magda, která si na nic nehrála a mluvila, myslím, vždy upřímně, i když svými komentáři mě kolikrát i překvapila, hlavně na začátku. Kluci-běžci ve zkratce byli ok a Miloš? Ten je prostě super, stále s milým úsměvem a plný optimismu a myslím, že i díky tomu byla atmosféra pořadů velmi příjemná. Každý z běžců je typově jiný a přesto vytvořili super partu – partu maraton. Fandila jsem jim všem – všichni byli skvělí! :-) Držím jim palce i nadále, ať jim to běhá! :-) Třeba se příště potkáme na štafetě, neboť i já jsem se ve svých 45 letech zvedla z gauče a dokázala natrénovat a zaběhnout svůj první půlmaraton, což byl pro mě mega zážitek! :-)

Jarda Jaklovský | 3. 7. 2016 21.15 hod. | 92.62.229.xx
Miloši, Parta maraton bude chybět mě i manželce Olině. Bylo skvělé sledovat osudy celé party a všechny jsme si zamilovali. Při sledování posledního dílu jsme byli opravdu dojatí.
Pořad byl také hodně motivační a díky němu dnes, v 53 letech, začala běhat i Olina – uběhla před chvílí své první 3km! :)
Jsem vděčný i za zveřejněné tréningové plány těším se, až si je prostuduji. A Vám hodně zdraví a radosti z běhání. Jarda

Martina Mareništiaková | 2. 7. 2016 21.22 hod. | 37.48.12.xxx
Parta maraton mi bude strašně chybět. Bylo to dojemné a inspirující. Byloby fajn kdybychom o všech zúčastněných sem tam měli info jak se jim daří a zda se třeba chystají na další maraton. Moc jsem jim fandila a vždy když jdu běhat vzpomínám na ně. Tento pořad byl super nápad, věřím, že jste inspirovali spoustu lidí, kéž by...Tak ať se všem daří PARTO a Vám, usměvavý Miloši, také :-)

Pája | 1. 7. 2016 12.59 hod. | 212.67.92.xx
Každý díl jsem netrpělivě očekávala a záviděla vybraným, že mají tu báječnou možnost. Byl to výborně udělaný pořad, parta byla moc fajn a všem držím palce, aby je běh nepustil a přinášel jim dál radost.
No a nám přeju, aby brzo přišel další díl a víc takových motivačních programů, které jsou o něčem jiném než o vaření a podivných exhibicionistech. Miloši a štábe díky.

Dagmar | 30. 6. 2016 22.30 hod. | 94.242.102.xx
Skvělá Parta Maraton.Výborný pořad a snad bude někdy další.

Peťa | 30. 6. 2016 22.29 hod. | 88.102.247.xx
Skvělý pořad, skvělý nápad, dobré provedení :-)
Velice ráda bych se časem podívala na nějaký díl "po", jak parta pokračuje se sportem ve svém životě, jak se jim povede ústecký půlmaraton atd.
Děkuji za čas, který jste tomu věnovali, pro mě to byl vždy nádherný večer!

Jakub | 30. 6. 2016 18.48 hod. | 90.179.26.xxx
Miloši, díky. Pořad byl super.
Neplánujete zveřejnit tréninkové plány, které jste pro jednotlivé běžce vytvořil? A také by mě zajímaly tréninkové deníčky, jak vůbec Vaše plány plnili.

fotoMiloš Škorpil: Jakube, tréninkové plány celé Party maraton budou zveřejněny na fb profilu Parta maraton.

Dušanbe | 30. 6. 2016 18.06 hod. | 217.197.41.x
Mně ten pořad též bude velmi chybět.Měl naprostou prioritu mezi všemi daleko široko.

Petr Zaoral | 30. 6. 2016 12.54 hod. | 217.195.161.xxx
Bylo to fajn, jen jsi nám přece jen měl Miloši dát pár příkladů, co pro každého ze zúčastněných trénink vlastně znamenal – možná bys mohl dodat sem jako další článek.

fotoMiloš Škorpil: Petře, myslíme stejně, proto jsem jednotlivé členy party poprosil, aby napsali svůj pohled na věc :). myslím si, že to tak bude více vypovídající, než kdybych je naváděl na cíl případnými otázkami.

Bibiána Blažková | 30. 6. 2016 12.30 hod. | 88.100.169.x
Miloši, děkuji za tento hezký článek a i celý pořad. Bude mně Parta maraton chybět.:-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků