logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu

Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu

Parta běžeckých nadšenců z SK Babice vydala nedávno (v limitované edici 700 ks) druhé číslo časopisu B. Dejme tedy slovo Michalu Burdovi, který je společně s Tomášem Luňákem a Janem Havlíčkem jedním ze tří hlavních tahounů časopisu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Ukázka z rozhovoru Tomáše Luňáka a Jiřím Sýkorou
 2. Prodejní místa časopisu

Oproti prvnímu číslu B jsme sice zmenšili formát časopisu na velikost lehce přesahující A4, ale jinak je dvojka svým rozsahem o poznání větší (106 stran + 24 stran přílohy). Osu čísla tvoří dva velké rozhovory, tentokrát s českým rekordmanem na 5000 m Jiřím Sýkorou a chodeckou medailovou nadějí pro letošní olympiádu Anežkou Drahotovou.

Než přejdeme k dalšímu obsahu časopisu, požádal jsem autory časopisu o dvě ukázky z rozhovoru s Jiřím Sýkorou, který je již 36 let držitelem českého rekordu na 5 km (13:24.99). Rozhovor je doslova nabitý zajímavým obsahem, dynamikou i otevřeností opavského běžce. Autorem je Tomáš Luňák. Na moskevské olympiádě (1980) se po závodě na 10 km trati (kde byl vyřazen v rozběhu) postavil Jiří Sýkora i na start pětky, a právě tady padl již zmíněný rekord.

Ukázka z rozhovoru Tomáše Luňáka a Jiřím Sýkorou

Jak probíhal samotný rekordní závod?

Jiří Sýkora: Nejdříve se vrátím v čase o pár dní, tak jako Čech z pěti děcek, kdy jsme měli maso jen v neděli, a v olympijské jídelně bylo všechno, tak jsem jedl maso a dostal jsem zácpu. Na rozběh jsem šel se zácpou a ještě tam za mnou přišel nějaký funkcionář, že má pro mě na večer v 20:20 letenku. A to mě tak nadzvedlo, že jsem postoupil. Ten první rozběh jsem měl 13:41, potom jsem běžel semifinále za 13:35, to už bylo na hraně mého osobního rekordu, a pak v tom finále, tam už to byl rekord. A před tím semifinále za mnou zase přišel funkcionář s letenkou, tak jsem mu ji potom vrátil a pak, když jsem šel do finále, tak za mnou přišli a chtěli, abych šel druhý den při zakončení jako vlajkonoš, že všichni už chtěli odletět, a já jsem řekl ne, teď tu letenku opravdu chci. Takže jsem letěl ráno v šest a zakončení jsem viděl doma v televizi.

Před samotným závodem nás organizátoři 45 minut před startem přivedli do předstartovní místnosti v útrobách stadionu a vyvedli nás až těsně před závodem. Bylo to skoro jako bychom se nerozcvičovali. Jak jsme tam tak seděli, vzal jsem si startovní číslo, vytáhl tužku a nechal si všechny soupeře podepsat. Hleděli na mě, jako bych spadl z Měsíce. Samotný závod byl nejvyrovnanějším z olympijských pětek za celou éru. Do posledního kola nás vbíhalo 12 pohromadě, až tam se balík běžců natáhl a já doběhl na 8. místě, 4 sekundy za vítězem.

Vy jste běhal zátopkovské distance, byl to váš hlavní hrdina?

Jiří Sýkora: Já jsem neměl nikdy takový vyhraněný vzor, ale taky jsem si vystřihoval všechny články o běžcích, vedl jsem si statistiky světových rekordů, měl jsem vypsaných prvních 50 maratonců, tak těch vzorů bylo asi víc. A Zátopek vždy patřil k těm, které jsem obdivoval, protože to, co on předvedl, je neskutečné, podobně neskutečná byla Kratochvílová, i když běhala jiné tratě, ten výkon musel být extrémní. Já jsem obdivoval Coea, Ovetta, Martenssona, Švéda, který byl mistrem světa v orientačním běhu a pětku měl pod čtrnáct.

Takže těch běžců, které jsem sledoval a zajímaly mě i jejich tréninky, bylo víc, třeba Lasse Virén, Martti Vainio... S Lasse Virénem jsem se párkrát picnul a pokecali jsme. Dozvěděl jsem se řadu věcí o jeho tréninku. Ten jeho trénink se ale nedal napodobit, to samé byl i Zátopek, ani on se nedá kopírovat. Virén, ten byl ale specifický, naběhal tak 10 000 km za rok, což je myslím takový spíš extrém, běhal ve vysokých objemech a svižném tempu, ale pouze v olympijském roce. Jinak zapadl a běhal pětku za 14:15 – 14:30, takže si tři roky odpočinul. Taky jako jeden z prvních jezdil do Keni. A pak, a to jsem taky zkoušel, jeho odpichy do kopce, to jsem opravdu nepochopil, on začal rovinku asi 50 m, potom měl stoupání 800 m odpichy a potom 100 m rovinku rychle. Já jsem se nikdy nedostal dál než na 200 m.

Tolik tedy ukázka... A na jaký další obsah se mohou těšit případní čtenáři časopisu B?

Jan Havlíček: Po nočních štafetách v orientačním běhu v podání Honzy Procházky v prvním čísle jsme požádali o článek jednoho z nejlepších evropských skialpinistů a horských běžců Pascala Egliho, který pro nás napsal reportáž z výběhu na čtyřtisícový Lagginhorn ve švýcarských Alpách. V pravidelných rubrikách se věnujme historii závodu Praha–Brandýs, Dan Orálek píše o maratonkách Adidas Adizero Adios, o japonské běžecké scéně se dozvíte více v recenzi na Finnovu knihu The Way of the Runner, Adam Nenadál vám přiblíží píseň „Long Distance Runner" a také nahlédnete do botníku Róberta Štefka.

Závěrečná esej je pak věnována vzájemnému vztahu běhu a chůze. Neméně je však také nových věcí. Ke knize a písni přibyl film, na úvod se Karel Veselý podrobně věnuje Ičikawově Olympiádě Tokio. Richardu Askwithovi v dubnu vyšla skvělá kniha o Emilu Zátopkovi, Today We Die a Little, zeptali jsme se ho tedy na pár otázek týkajících se jeho práce na knize a britské recepce Zátopka. Zcela nově se v B objevuje báseň a povídka. „Sedm pohledů na běžce" doplňuje Veselého rozbor Ičikawova filmu o obrazy, které divákovi obzvlášť silně zůstávají v paměti po zhlédnutí maratonské části Olympiády Tokio. Běžeckou sci-fi „Neděle na prodej" Zdeňka Volného z roku 1976 doplňujeme o Nikkarinovy ilustrace a rozhovor s autorem. Poslední novinkou pak je příloha, v níž vám přinášíme zápisky a fotografie Jiřího Sýkory z běžeckého soustředění v Etiopii roku 1986...

Michal Burda: S narůstajícím počtem stran a obsahu jsme museli zvýšit i cenu a časopis stojí 250 Kč. Pokud je to pro Vás přijatelné a chcete si časopis objednat, pošlete nám adresu, na kterou chcete časopis poslat a 300 Kč včetně poštovného na účet 2800543600/2010 a do poznámky opět uveďte B a své jméno. Nové Béčko Vám pošleme obratem.

Pokud by někdo z Vás měl zájem o první číslo společně s druhým, pošleme Vám je ve speciální nabídce obě za 400 Kč včetně poštovného v rámci ČR.

Máme také novou doménu www.brunningmag.cz z a pracujeme na plné verzi webu. Zatím tam najdete seznam obchodů, kde se dá časopis koupit a odkazy na náš twitter a instagram."

obrázek

Objednávky časopisu e-mailem na: B@babice.sk

Prodejní místa časopisu

 • Botas 66 Store (Skořepka 4, Praha 1)
 • Denim Heads (Konviktská 30, Praha 1)
 • Hip Running Club (Černomořská 3, Praha 10)
 • I Need Coffee! (Na Moráni 7, Praha 2)
 • Knihkupectví Karolinum (Celetná 18, Praha 1)
 • Page Five (Veverkova 5, Praha 7)
 • Stará škola (Ke Skále 76, Babice)
 • Super Tramp Coffee (Opatovická 18, Praha 1)
 • Terryho ponožky (Vodičkova 41, Praha 1)
 • Top4Running (Náplavní 1, Praha 2)
 • Trailpoint (Jirečkova 7, Praha 7)
 • Tribo (Lidická 8, Praha 5)
 • Triko (U Nikolajky 12, Praha 5)
 • Slovensko: www.behnaboso.sk

M. Burda: Seznam obchodů postupně rozšiřujeme. Pokud byste chtěli Béčko prodávat ve svém obchodě, knihkupectví, kavárně nebo o něčem zajímavém (hlavně mimo Prahu) víte, neváhejte nás propojit nebo kontaktovat. Díky. Redakce b_running_mag.

 • přečteno: 7018/6569×, 2 komentáře
Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin Hakl | 18. 2. 2018 12.01 hod. | 86.49.76.xxx
Povinnost pro všechny běžce. Už jsou vydaná čtyří čísla a všechny si můžete objednat na webu https://www.brunningmag.cz/.

Lukáš Kozlík | 7. 7. 2016 14.18 hod. | 62.77.71.xx
Časopis je vyjímečný nejen obsahem, ale také grafickým provedením. Střídání typů papíru, kvalita fotografií a kreseb dokreslují kvalitu časopisu, který vychází jednou za půl roku a ta kvalita práce je v tom vidět. Doporučuji sehnat si i první číslo a brát tak jednotlivá čísla jako cennou sbírku. Nic podobného s běžeckou tématikou jsem v českém podání ještě neviděl.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Salming enRoute, další důvod, proč běžet Františkolázeňskou 24hodinovku : EnRouty dosud nemám,ačkoli se mi velmi líbí.V článku mi však několik věcí nesedí.První verze,která…»
 • Salming enRoute, další důvod, proč běžet Františkolázeňskou 24hodinovku : EnRouty mám a jsem s nimi nadmíru spokojen. Dá se říci, že jsou to z mého portfolia…»
 • Běh nechtěného : Ani nevíš, jak důvěrně znám tenhle pocit... A to že na mě kouknul zrovna dneska asi nebude náhoda…»
 • Udělal jsem si výron kotníku, natrhl či přetrhl jsem si vazy kotníku. Co s tím? : Dobrý den, podvrtla jsem si ošklivě kotník, obrovský otok se objevil do několika vteřin, hematom po…»
 • Česká naděje pro Tokio: Sympatická sprinterka svůj handicap nevnímá : Jakube díky! Opraveno :) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků