logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu

Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu

Parta běžeckých nadšenců z SK Babice vydala nedávno (v limitované edici 700 ks) druhé číslo časopisu B. Dejme tedy slovo Michalu Burdovi, který je společně s Tomášem Luňákem a Janem Havlíčkem jedním ze tří hlavních tahounů časopisu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Ukázka z rozhovoru Tomáše Luňáka a Jiřím Sýkorou
 2. Prodejní místa časopisu

Oproti prvnímu číslu B jsme sice zmenšili formát časopisu na velikost lehce přesahující A4, ale jinak je dvojka svým rozsahem o poznání větší (106 stran + 24 stran přílohy). Osu čísla tvoří dva velké rozhovory, tentokrát s českým rekordmanem na 5000 m Jiřím Sýkorou a chodeckou medailovou nadějí pro letošní olympiádu Anežkou Drahotovou.

Než přejdeme k dalšímu obsahu časopisu, požádal jsem autory časopisu o dvě ukázky z rozhovoru s Jiřím Sýkorou, který je již 36 let držitelem českého rekordu na 5 km (13:24.99). Rozhovor je doslova nabitý zajímavým obsahem, dynamikou i otevřeností opavského běžce. Autorem je Tomáš Luňák. Na moskevské olympiádě (1980) se po závodě na 10 km trati (kde byl vyřazen v rozběhu) postavil Jiří Sýkora i na start pětky, a právě tady padl již zmíněný rekord.

Ukázka z rozhovoru Tomáše Luňáka a Jiřím Sýkorou

Jak probíhal samotný rekordní závod?

Jiří Sýkora: Nejdříve se vrátím v čase o pár dní, tak jako Čech z pěti děcek, kdy jsme měli maso jen v neděli, a v olympijské jídelně bylo všechno, tak jsem jedl maso a dostal jsem zácpu. Na rozběh jsem šel se zácpou a ještě tam za mnou přišel nějaký funkcionář, že má pro mě na večer v 20:20 letenku. A to mě tak nadzvedlo, že jsem postoupil. Ten první rozběh jsem měl 13:41, potom jsem běžel semifinále za 13:35, to už bylo na hraně mého osobního rekordu, a pak v tom finále, tam už to byl rekord. A před tím semifinále za mnou zase přišel funkcionář s letenkou, tak jsem mu ji potom vrátil a pak, když jsem šel do finále, tak za mnou přišli a chtěli, abych šel druhý den při zakončení jako vlajkonoš, že všichni už chtěli odletět, a já jsem řekl ne, teď tu letenku opravdu chci. Takže jsem letěl ráno v šest a zakončení jsem viděl doma v televizi.

Před samotným závodem nás organizátoři 45 minut před startem přivedli do předstartovní místnosti v útrobách stadionu a vyvedli nás až těsně před závodem. Bylo to skoro jako bychom se nerozcvičovali. Jak jsme tam tak seděli, vzal jsem si startovní číslo, vytáhl tužku a nechal si všechny soupeře podepsat. Hleděli na mě, jako bych spadl z Měsíce. Samotný závod byl nejvyrovnanějším z olympijských pětek za celou éru. Do posledního kola nás vbíhalo 12 pohromadě, až tam se balík běžců natáhl a já doběhl na 8. místě, 4 sekundy za vítězem.

Vy jste běhal zátopkovské distance, byl to váš hlavní hrdina?

Jiří Sýkora: Já jsem neměl nikdy takový vyhraněný vzor, ale taky jsem si vystřihoval všechny články o běžcích, vedl jsem si statistiky světových rekordů, měl jsem vypsaných prvních 50 maratonců, tak těch vzorů bylo asi víc. A Zátopek vždy patřil k těm, které jsem obdivoval, protože to, co on předvedl, je neskutečné, podobně neskutečná byla Kratochvílová, i když běhala jiné tratě, ten výkon musel být extrémní. Já jsem obdivoval Coea, Ovetta, Martenssona, Švéda, který byl mistrem světa v orientačním běhu a pětku měl pod čtrnáct.

Takže těch běžců, které jsem sledoval a zajímaly mě i jejich tréninky, bylo víc, třeba Lasse Virén, Martti Vainio... S Lasse Virénem jsem se párkrát picnul a pokecali jsme. Dozvěděl jsem se řadu věcí o jeho tréninku. Ten jeho trénink se ale nedal napodobit, to samé byl i Zátopek, ani on se nedá kopírovat. Virén, ten byl ale specifický, naběhal tak 10 000 km za rok, což je myslím takový spíš extrém, běhal ve vysokých objemech a svižném tempu, ale pouze v olympijském roce. Jinak zapadl a běhal pětku za 14:15 – 14:30, takže si tři roky odpočinul. Taky jako jeden z prvních jezdil do Keni. A pak, a to jsem taky zkoušel, jeho odpichy do kopce, to jsem opravdu nepochopil, on začal rovinku asi 50 m, potom měl stoupání 800 m odpichy a potom 100 m rovinku rychle. Já jsem se nikdy nedostal dál než na 200 m.

Tolik tedy ukázka... A na jaký další obsah se mohou těšit případní čtenáři časopisu B?

Jan Havlíček: Po nočních štafetách v orientačním běhu v podání Honzy Procházky v prvním čísle jsme požádali o článek jednoho z nejlepších evropských skialpinistů a horských běžců Pascala Egliho, který pro nás napsal reportáž z výběhu na čtyřtisícový Lagginhorn ve švýcarských Alpách. V pravidelných rubrikách se věnujme historii závodu Praha–Brandýs, Dan Orálek píše o maratonkách Adidas Adizero Adios, o japonské běžecké scéně se dozvíte více v recenzi na Finnovu knihu The Way of the Runner, Adam Nenadál vám přiblíží píseň „Long Distance Runner" a také nahlédnete do botníku Róberta Štefka.

Závěrečná esej je pak věnována vzájemnému vztahu běhu a chůze. Neméně je však také nových věcí. Ke knize a písni přibyl film, na úvod se Karel Veselý podrobně věnuje Ičikawově Olympiádě Tokio. Richardu Askwithovi v dubnu vyšla skvělá kniha o Emilu Zátopkovi, Today We Die a Little, zeptali jsme se ho tedy na pár otázek týkajících se jeho práce na knize a britské recepce Zátopka. Zcela nově se v B objevuje báseň a povídka. „Sedm pohledů na běžce" doplňuje Veselého rozbor Ičikawova filmu o obrazy, které divákovi obzvlášť silně zůstávají v paměti po zhlédnutí maratonské části Olympiády Tokio. Běžeckou sci-fi „Neděle na prodej" Zdeňka Volného z roku 1976 doplňujeme o Nikkarinovy ilustrace a rozhovor s autorem. Poslední novinkou pak je příloha, v níž vám přinášíme zápisky a fotografie Jiřího Sýkory z běžeckého soustředění v Etiopii roku 1986...

Michal Burda: S narůstajícím počtem stran a obsahu jsme museli zvýšit i cenu a časopis stojí 250 Kč. Pokud je to pro Vás přijatelné a chcete si časopis objednat, pošlete nám adresu, na kterou chcete časopis poslat a 300 Kč včetně poštovného na účet 2800543600/2010 a do poznámky opět uveďte B a své jméno. Nové Béčko Vám pošleme obratem.

Pokud by někdo z Vás měl zájem o první číslo společně s druhým, pošleme Vám je ve speciální nabídce obě za 400 Kč včetně poštovného v rámci ČR.

Máme také novou doménu www.brunningmag.cz z a pracujeme na plné verzi webu. Zatím tam najdete seznam obchodů, kde se dá časopis koupit a odkazy na náš twitter a instagram."

obrázek

Objednávky časopisu e-mailem na: B@babice.sk

Prodejní místa časopisu

 • Botas 66 Store (Skořepka 4, Praha 1)
 • Denim Heads (Konviktská 30, Praha 1)
 • Hip Running Club (Černomořská 3, Praha 10)
 • I Need Coffee! (Na Moráni 7, Praha 2)
 • Knihkupectví Karolinum (Celetná 18, Praha 1)
 • Page Five (Veverkova 5, Praha 7)
 • Stará škola (Ke Skále 76, Babice)
 • Super Tramp Coffee (Opatovická 18, Praha 1)
 • Terryho ponožky (Vodičkova 41, Praha 1)
 • Top4Running (Náplavní 1, Praha 2)
 • Trailpoint (Jirečkova 7, Praha 7)
 • Tribo (Lidická 8, Praha 5)
 • Triko (U Nikolajky 12, Praha 5)
 • Slovensko: www.behnaboso.sk

M. Burda: Seznam obchodů postupně rozšiřujeme. Pokud byste chtěli Béčko prodávat ve svém obchodě, knihkupectví, kavárně nebo o něčem zajímavém (hlavně mimo Prahu) víte, neváhejte nás propojit nebo kontaktovat. Díky. Redakce b_running_mag.

 • přečteno: 7754/7259×, 2 komentáře
Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin Hakl | 18. 2. 2018 12.01 hod. | 86.49.76.xxx
Povinnost pro všechny běžce. Už jsou vydaná čtyří čísla a všechny si můžete objednat na webu https://www.brunningmag.cz/.

Lukáš Kozlík | 7. 7. 2016 14.18 hod. | 62.77.71.xx
Časopis je vyjímečný nejen obsahem, ale také grafickým provedením. Střídání typů papíru, kvalita fotografií a kreseb dokreslují kvalitu časopisu, který vychází jednou za půl roku a ta kvalita práce je v tom vidět. Doporučuji sehnat si i první číslo a brát tak jednotlivá čísla jako cennou sbírku. Nic podobného s běžeckou tématikou jsem v českém podání ještě neviděl.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků