logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Ohlédnutí kuchaře Davida Šaška z Party maraton za osmi měsíci přípravy a tím, jak poběží jeho život dál

Ohlédnutí kuchaře Davida Šaška z Party maraton za osmi měsíci přípravy a tím, jak poběží jeho život dál

Trochu mi to trvalo, ale nakonec jsem se přece jen dostal k tomu, abych také napsal pár krátkých pohledů z přípravy na maraton 2016 s Partou maraton a vynikajícím trenérem Milošem Škorpilem.

Co říci? Bylo to pro mne osobně velice zajímavých osm měsíců, které byly fyzicky náročnější, to přiznávám, ale ať už to zní jakkoliv, naprosto osvěžily a prosvětlily můj život posledních let. Našel jsem si i trochu času pro sebe, potkal jsem spoustu fajn lidí, teď již přátel, jak ze strany nás novodobých maratonců, tak z řad celého filmového štábu.

Moji spoluběžci, zvláště někteří, na sobě udělali naprosto neuvěřitelný kus práce a pokrok, čemuž bych až těžko věřil z nějakého vyprávění. Doufám, že mojí milí přátelé prominou, ale když jsme na našem prvním setkání byli nuceni doběhnout tramvaj, která byla vzdálená asi dvacet metrů od nás a my nedoběhli, říkal jsem si, tak to bude asi ještě zajímavé. Nepochyboval jsem, ale přemýšlel jsem, zda se vůbec dá najít taková motivace, aby se dal s takovým základem oběhnout celý maraton 42,195 km!

Ukázalo se, že když máte výjimečného trenéra, který dokáže naslouchat každému individuálně a citlivě pracuje s osobností každého člověka, je možné i nemožné:-). Já osobně jsem ocenil například délku tréninku předepsanou v mém plánu na celkový čas a ne na kilometráž. Když by nějaký trenér řekl, „Tak dnes si dáš prostě třicítku a makej“, tak bych si asi zaklepal na čelo a jako správný beran bych dal maximálně patnáct, nebo pro jistotu vůbec nic:-), a navíc by mě to číslo opravdu stresovalo! Ale když vám trenér řekne „Dnes zkus běžet svým tempem tři hodiny, užívej si to, nezávoď, hlavně tě to musí bavit a užívej si, že jsi venku na vzduchu a v přírodě“... Najednou prostě běžíte, užíváte si to, zjistíte, že se musíte i trochu brzdit a při doběhnutí zůstanete zírat na hodinky: „Cože?! To přece není možné! Já jsem dneska dokázal běžet skoro 32 kilometrů a fantasticky jsem si to užil!!" A takhle jsem já osobně s lehkostí přešel za svou pomyslnou hranici 21,5 kilometrů. Náš trenér Miloš je typ člověka – trenéra, který jde sám příkladem, dokáže vše trpělivě vysvětlit a předvést. To, co dělá, dělá s láskou a dosahuje dodnes nadlidských výkonů a rekordů. K takovému trenérovi máte naprosto přirozený respekt a úctu. Nemusí vás nikdo hecovat, vy se přirozeně snažíte držet jeho rad, zkušeností a pečlivě naslouchat. Víte, že vás každá jeho rada obohatí a posune vás dál k vašemu cíli. Jdete běhat za každého počasí, protože víte, že to bude nakonec radost a každé neodškrtnuté políčko v tréninkovém plánu berete skoro jako neúctu k člověku, který vás chce něco naučit a předat vám své dlouholeté zkušenosti, bez tajnůstkaření.

Takhle nějak probíhal celý můj půlrok přípravy. Užil jsem si to a získal spoustu cenných zkušeností do dalších běžeckých let. Z naší skupiny jsem měl s během asi nejvíce zkušeností a to i z účastí na desítkách či půlmaratonech. Měl jsem ale i spoustu špatných návyků, které mi běh naopak ztěžovaly. Nakonec jsem si špatným stylem, ještě před tréninkem s Milošem, uhnal pár zranění, kterým jsem mohl bezpečně předejít. Doufám, že si pár rad ohledně stylu uchovám v paměti a pomalu se dám opět do pořádku. Díky mojí časově a fyzicky náročné práci, mi nezbýval a nezbývá dostatečný čas na správnou regeneraci, což je také jedna ze stěžejních věcí náročnějších a pravidelných tréninků. Takže je u mne stále co zlepšovat, jak na běžeckém stylu, tak na práci s časovým rozvrhem a rodinným plánováním, což asi hlavně ocení i moje žena Simon.

Běh se již dříve stal nedílnou součástí mého života, díky kamarádovi z Valencie Antoniovi, avšak tato zkušenost pod vedením Miloše Škorpila mu dala naprosto nový rozměr. Celkově na mne trénink měl velmi pozitivní dopad, kdy jsem si uvědomil spoustu důležitých věcí, o kterých jsem ve svém běžném rytmu a nasazení neměl čas přemýšlet. Dlouhé běhy pro mne byly i z tohoto důvodu velkým přínosem. I když jsem se mnohdy den dva po něm cítil vyčerpaný a podrážděný. Ale to zcela určitě připisuji na vrub nedostatečnému spánku, což se rovná regeneraci.

Po maratonu jsem se cítil báječně a těšil se na další běžecké akce. Těšil jsem se hlavně na akce trochu více v přírodě. Následoval pražský trail na Petříně, pak krásný půlmaraton Silva Nortica v Nových Hradech, a opravdu silný zážitek, který určitě příští rok zopakuji, byl běh pro paměti národa v oboře Hvězda. Snažím se teď stále udržovat v rámci svých možností, abych si užil večerní desítku Prahou začátkem září a následně půlmaraton v Ústí nad Labem. Doufám, že se tam setkám i s úžasnými běžci z Party maraton:-). Nedávno mne obrovsky nadchla i představa účasti na čtyřiadvacítce 12-13. listopadu 2016 ve Františkových Lázních, tak uvidíme, jak to všechno dopadne.

Prioritně si potřebuji dát do pořádku bolístky způsobené vlastní blbostí, a pak samozřejmě běhat dál, užívat si radost z pohybu a svobody, protože cítím, že bez běhu už to prostě asi nikdy nepůjde.

Děkuji Miloši, děkuji Simonko, děkuji Antonio a děkuji vůbec vám všem, kteří jste stejně naladěni a inspirujete další nové běžce!

David Šašek foto
  • přečteno: 8233/7821×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (32 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Danuše | 25. 8. 2016 8.19 hod. | 90.178.194.xx
Davide moc krásně napsané. Celý pořad jsem sledovala a moc vám všem fandila. Miloše znám osobně a Tvá slova mohu jen potvrdit. Do Ústí se chystám s manželem to se asi nepotkáme, ale pokud jen trošku váháš, zda přijet k nám na západ do Frantovek, mohu jen říci přijeď a zažiješ něco co jsi ještě určitě nezažil a určitě se na trati potkáme, aby ne 24h je přeci dost dlouhá doba :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků