logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

LEKCE Z JOGGINGU 3

LEKCE Z JOGGINGU 3

Dávejte si pouze takové cíle, k nimž se dostanete po svých.

 • Run. Málokteré anglické sloveso v sobě zahrnuje takové bohatství významů. Skoro to vypadá, že právě tohle slovíčko je základem celého anglického jazyka. Jak je to možné? Run má prostě obrovský koaliční potenciál. Snadno se spojuje s jinými slovy a tím vznikají zcela nová spojení s úplně novým obsahem. Podobně je to i s běháním. Můžeme jej tak či onak spojit s každým dnem v roce, může se stát základem našeho životního stylu.
 • Nemáte rádi všední dny? Tak neběhejte po všedních trasách!
 • V Eposu o Gilgamešovi, nejstarším historicky známém literárním textu, čteme zvolání: Kam běžíš, Gilgameši? Člověk se ptá po směru svého pohybu už od pradávna. Proč? Protože se mu ne vždy daří postupovat správným směrem. To je v dnešní zrychlené době neobyčejně aktuální věc. Obvyklý recept na to, jak nezaostávat, je zvýšit své tempo. Vypadá to logicky, a přece je to nesmysl. Chcete důkaz? Podívejte se na ty spousty lidí pobíhajících sem a tam, aniž by se hnuli z místa. Abychom stačili zvyšujícímu se tempu doby, je naopak třeba zpomalit. Tohle ovšem nepochopíme bez nadhledu. A jedním ze způsobů, jak se k němu dopracovat, je začít běhat. Když začnete běhat a vydržíte běhat, s největší pravděpodobností přestanete pobíhat.
 • Neznám vášnivého vytrvalce, o kterém by nebylo možné prohlásit Toto je muž (žena) v nejlepších letech. A může mu (jí) být osmnáct nebo osmdesát.
 • Běžci na počasí nenadávají – většina z nich se s ním umí domluvit.
 • Snad to zvládnu, napsala mi v sms manželka předtím, než vyběhla na trať svého první půlmaratonu. Její obavy jsem dobře chápal, protože moje pocity před mým prvním maratonem byly velice podobné. Je to pochopitelné – uběhnout dvacet kilometrů je velmi náročné, uběhnout jich čtyřicet je dvakrát náročnější. A stejně si říkám: O co tady vlastně běží, když ne o rekreaci? Staré biblické prameny vyprávějí příběh o stvoření člověka podle Božího obrazu. Teologové tomu procesu říkají kreace. Z tohoto pojmu vycházíme, když chceme pojmenovat proces obnovy sil, tedy re-kreaci. To je podstatou každého kultivovaného pohybu, že pokud dochází k promyšlenému výdeji fyzických sil, dochází paradoxně také k jejich obnově. Díky Stvořiteli za to, z jaké zázračné hlíny nás vymodeloval, lidské tělo je prostě dokonale funkční organismus. Není důvod podléhat strachu nebo se honit za zbytečnými výkony. Nezapomínejme pouze na jedno – když běžíme, jsme na rekreaci!
 • Někteří lidé jsou jako ta čokoláda, co se prodává v tuhém stavu a před použitím se musí zahřát. Vlastně to není to skutečná čokoláda, ale umělá cukrářská poleva a také se podle toho chová. I když ji teplem uvedete do tekutého stavu, vrátí se velmi rychle k tomu, co zná, respektive k tomu, čím doopravdy je.
 • Pokud se cítíte uhonění, měli byste se zamyslet nad svým běžeckým stylem, nebo rovnou tím životním.
 • Můj kanadský pen friend pěstuje distance running. Sice tvrdí, že ho příliš nezajímá výsledný čas, ale hned dodá, že by se rád kvalifikoval na bostonský maraton. Nebo řekne, že se zúčastnil závodu na 100 mil a nedoběhl kvůli zranění, ale rád by se na tento závod přihlásil znovu a ještě letos. Samozřejmě ne proto, aby v jeho průběhu odstoupil. Láska je láska a vášeň je vášeň.
 • Jednou bych si chtěl zaběhat v nějaké banánové republice – tam, kde občerstvení roste podél trati.
 • Trochu mě zaráží, že žádný významnější politik ještě nepovažoval za nutné adresovat běžcům podobně silné prohlášení jako křesťanům, homosexuálům, Romům nebo Židům. To jsme vážně tak nezajímaví?

(z připravované knihy LEKCE Z JOGGINGU aneb chvála soustavného pohybu)

Pavel Kosorin foto
 • přečteno: 14381/14065×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pavel kosorin | 1. 4. 2010 5.55 hod. | 95.140.247.xx
je to tak honzo, ale přece si kvůli tomu nedáme na zobák! :-) já jsem si například vždycky říkal, že mi čas může být ukradený a pohrdal jsem těmi, co běhají s hodinkama (to si aspoň v lese nemůžou dát pokoj?, přece pro radost ne?)...no a teď se chystám (až na to budu mít) koupit si hodinky a běhat pro radost a pro změnu s nimi :-), srdečně zdravím!

fotoMiloš Škorpil: Ano, jak říka vyýchodní filozofie: „Vzdát se můžeš jen toho, co vlastníš, vše ostatní je alibismus.“ :) Platí to stejně o prožitcích jako o materii.

12Honzade | 31. 3. 2010 23.34 hod. | 80.243.103.x
hezky, mily cteni, zase me to trochu povzbudilo k veselemu premysleni..:)
Je zajimave (a sleduju to cim dal tim vic), ze vetsina lidi proziva hodne podobne veci.. napriklad taky beham plne pro radost, ale zaroven si stejne jako tvuj dopisovaci kamarad rikam, ze by bylo dobre se kvalifikovat na Boston:) [neplanuju ho bezet! jen ta kvalifikace staci:)]. Proste nas nejak ta obcasna ucast na zavodech a sledovani casu usvedci z toho, ze ne vzdy mluvime uplne pravdu:). Mej se fajn. 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků