logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pověste se za vodiče, radí hlavní host ústecké půlmaratonské rozcvičky Marcel Matanin

Pověste se za vodiče, radí hlavní host ústecké půlmaratonské rozcvičky Marcel Matanin

Mattoni ½Maraton Ústí nad Labem startuje s úderem sobotních tří hodin odpoledne, ve skutečnosti však začíná již o dvaadvacet hodin dříve. Přesněji řečeno, měl by. V pátečních pět navečer totiž vybíháme zpřed budovy závodního Expa ve Velké Hradební ulici na předzávodní rozcvičku, nedílnou to součást každého vytrvalostního závodu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem
 2. Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem
  1. 1:30, konec startovniho koridoru A
 3. Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem
  1. 1:40,konec koridoru B
  2. 1:50, konec koridoru C
  3. 2:00, konec koridoru E
  4. 2:10, prostředek koridoru G
  5. 2:30, závěr koridoru G

Důvod navrch proč si tento výběh nenechat utéci se jmenuje Marcel Matanin. Nevybavujete si, neznáte? Chyba. Marcel Matanin je ještě vcelku nedávno špičkový slovenský vytrvalec, olympijský maratonec z Atén. Zajímavý to borec.

Atletice se věnoval již od střední školy, po vysokoškolských studiích běhal profesionálně dlouhé tratě i roky pod hlavičkou košického Obal servisu. Maraton uměl i za 2:19:33, tento osobák si zaběhl v roce 2006 jako vítěz maratonu v Lipsku. Jako asi u každého sportovce však u něho stojí úplně nejvýše olympiáda v Aténách z roku 2004. Samotný maratonský závod mu sice vůbec nevyšel, narozdíl od řady vytrvalců, kteří se krizi poddali, však Marcel Matanin naplnil ideu olympismu a nezabalil to. Na stadion doklusal v čase 2:50 jako úplně poslední – ti za ním už dávno seděli ve sběrném autobuse. Za nezdolnost při těžkém závodě se mu dostalo sportovního uznání a přinejmenším stejného aplausu, jaký patřil tehdy vítěznému Stefanu Baldinimu (2:10).

Marcel Matanin působí v současnosti jako sportovní ředitel bratislavského maratonu a k vidění je i při řadě dalších tamních běhů. Svět rekreačních běžců mu tedy vůbec není cizí. „Pomáhám jim i jako kondiční trenér. Dost mě to baví, práce s různorodými skupinkami běžců co do profese i výkonnosti je zajímavá," říká třiačtyřicetiletý Matanin, který samozřejmě rád vzpomíná i na federální časy. „Pokud se týká té absolutní špičky, v současnosti má Česko mnohem širší okruh rychlých běžců než my. Podle mě nám tehdy hodně prospívala společná soustředění. Trénovali jsme všichni dohromady a mohli se navzájem podporovat ve zdokonalování. Dneska se ´chalani´ umějí společně bavit akorát o děvčatech. Aby si ale šli společně zatrénovat, to už se moc neděje."

Marcel samozřejmě nebude chybět ani na startu ústeckého Mattoni 1/2Maratonu, byť tentokrát se už drtit čelo závodu nechystá. „Rád bych běžel, jak se říká, na pohodu, někde okolo hodiny a půl. V Ústí nad Labem jsem dosud nebyl, rád bych si proto tento prestižní závod v klidu vychutnal," dodává někdejší olympionik.

S největší pravděpodobností se tudíž bude pohybovat okolo dvojice nejrychlejších vodičů. Ve prospěch využití služeb družiny „tempomachrů" ostatně míří jeho rada vůči běžcům. „Při půlmaratonu je zapotřebí dobře zvážit svoji výkonnost a především nepřepálit jeho úvodní kilometry. Oficiální vodiči umí dobře držet tempo, což je pro převažující dobrý pocit ze závodu hrozně důležité," upozorňuje rodák z Vranova nad Topľou a připomíná i nutnost dodržovat odpovídající pitný režim.

Více se jej můžete vyptat osobně v právě již zmíněných pátečních 17 hodin, kdy na vás budeme čekat pod schodištěm u závodního Expa.

Mimochodem, když už se Marcel dotkl vodičů, tady máte jejich rozpis skupin RunCzech Pacemakers pro ústecký závod.

Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem

den: sobota 17. září

Čas: start v 15 hodin

Setkání ve 13:50 před budovou Expa (Kulturní dům, Velká Hradební ulice)

Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem

1:30, konec startovniho koridoru A

- Jiří Fix
Petr Macek

Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem

1:40,konec koridoru B

Michal Vítů
Jiří Mašek

1:50, konec koridoru C

Mirek Touška
Roman Novotný

2:00, konec koridoru E

Karel Kodr
Petr Kudláček
Martin Gazda

2:10, prostředek koridoru G

Jana Portašíková
Jekatěrina Zanozina
Michal Křenek

2:30, závěr koridoru G

Petra Heřman
Jitka Faronová

Opakovat neustále dopodrobna veškerá vodičská pravidla by zavánělo nošením startovních tašek do závodního Expa – a taky si je můžete najít na těchto stránkách. Proto nyní zopakujme heslovitě jen ta nejdůležitější.

 1. do Ústí vyrážíme v plné sestavě – tedy nosiči 14 vlajek
 2. vodíme vždy na takzvaný čipový čas, tedy nikoliv od výstřelu
 3. běžíme co možná nejrovnoměrněji, s volnějším začátkem „na rozdýchání“
 4. na občerstvovačkách zásadně nechvátáme, žízeň se nemá škádlit a i hlad je hlad
 5. po cestě se usmíváme, hecujeme, radíme, uklidňujeme – radujeme se z dalšího skvělého dne
 6. jsme tu pro vás, tak proč běžet sám!
Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 812/799×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano126
Ne36

kde se diskutuje

 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
 • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
 • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
 • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků