logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pověste se za vodiče, radí hlavní host ústecké půlmaratonské rozcvičky Marcel Matanin

Pověste se za vodiče, radí hlavní host ústecké půlmaratonské rozcvičky Marcel Matanin

Mattoni ½Maraton Ústí nad Labem startuje s úderem sobotních tří hodin odpoledne, ve skutečnosti však začíná již o dvaadvacet hodin dříve. Přesněji řečeno, měl by. V pátečních pět navečer totiž vybíháme zpřed budovy závodního Expa ve Velké Hradební ulici na předzávodní rozcvičku, nedílnou to součást každého vytrvalostního závodu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem
 2. Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem
  1. 1:30, konec startovniho koridoru A
 3. Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem
  1. 1:40,konec koridoru B
  2. 1:50, konec koridoru C
  3. 2:00, konec koridoru E
  4. 2:10, prostředek koridoru G
  5. 2:30, závěr koridoru G

Důvod navrch proč si tento výběh nenechat utéci se jmenuje Marcel Matanin. Nevybavujete si, neznáte? Chyba. Marcel Matanin je ještě vcelku nedávno špičkový slovenský vytrvalec, olympijský maratonec z Atén. Zajímavý to borec.

Atletice se věnoval již od střední školy, po vysokoškolských studiích běhal profesionálně dlouhé tratě i roky pod hlavičkou košického Obal servisu. Maraton uměl i za 2:19:33, tento osobák si zaběhl v roce 2006 jako vítěz maratonu v Lipsku. Jako asi u každého sportovce však u něho stojí úplně nejvýše olympiáda v Aténách z roku 2004. Samotný maratonský závod mu sice vůbec nevyšel, narozdíl od řady vytrvalců, kteří se krizi poddali, však Marcel Matanin naplnil ideu olympismu a nezabalil to. Na stadion doklusal v čase 2:50 jako úplně poslední – ti za ním už dávno seděli ve sběrném autobuse. Za nezdolnost při těžkém závodě se mu dostalo sportovního uznání a přinejmenším stejného aplausu, jaký patřil tehdy vítěznému Stefanu Baldinimu (2:10).

Marcel Matanin působí v současnosti jako sportovní ředitel bratislavského maratonu a k vidění je i při řadě dalších tamních běhů. Svět rekreačních běžců mu tedy vůbec není cizí. „Pomáhám jim i jako kondiční trenér. Dost mě to baví, práce s různorodými skupinkami běžců co do profese i výkonnosti je zajímavá," říká třiačtyřicetiletý Matanin, který samozřejmě rád vzpomíná i na federální časy. „Pokud se týká té absolutní špičky, v současnosti má Česko mnohem širší okruh rychlých běžců než my. Podle mě nám tehdy hodně prospívala společná soustředění. Trénovali jsme všichni dohromady a mohli se navzájem podporovat ve zdokonalování. Dneska se ´chalani´ umějí společně bavit akorát o děvčatech. Aby si ale šli společně zatrénovat, to už se moc neděje."

Marcel samozřejmě nebude chybět ani na startu ústeckého Mattoni 1/2Maratonu, byť tentokrát se už drtit čelo závodu nechystá. „Rád bych běžel, jak se říká, na pohodu, někde okolo hodiny a půl. V Ústí nad Labem jsem dosud nebyl, rád bych si proto tento prestižní závod v klidu vychutnal," dodává někdejší olympionik.

S největší pravděpodobností se tudíž bude pohybovat okolo dvojice nejrychlejších vodičů. Ve prospěch využití služeb družiny „tempomachrů" ostatně míří jeho rada vůči běžcům. „Při půlmaratonu je zapotřebí dobře zvážit svoji výkonnost a především nepřepálit jeho úvodní kilometry. Oficiální vodiči umí dobře držet tempo, což je pro převažující dobrý pocit ze závodu hrozně důležité," upozorňuje rodák z Vranova nad Topľou a připomíná i nutnost dodržovat odpovídající pitný režim.

Více se jej můžete vyptat osobně v právě již zmíněných pátečních 17 hodin, kdy na vás budeme čekat pod schodištěm u závodního Expa.

Mimochodem, když už se Marcel dotkl vodičů, tady máte jejich rozpis skupin RunCzech Pacemakers pro ústecký závod.

Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem

den: sobota 17. září

Čas: start v 15 hodin

Setkání ve 13:50 před budovou Expa (Kulturní dům, Velká Hradební ulice)

Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem

1:30, konec startovniho koridoru A

- Jiří Fix
Petr Macek

Vodiči na Mattoni 1/2maraton Ústí nad Labem

1:40,konec koridoru B

Michal Vítů
Jiří Mašek

1:50, konec koridoru C

Mirek Touška
Roman Novotný

2:00, konec koridoru E

Karel Kodr
Petr Kudláček
Martin Gazda

2:10, prostředek koridoru G

Jana Portašíková
Jekatěrina Zanozina
Michal Křenek

2:30, závěr koridoru G

Petra Heřman
Jitka Faronová

Opakovat neustále dopodrobna veškerá vodičská pravidla by zavánělo nošením startovních tašek do závodního Expa – a taky si je můžete najít na těchto stránkách. Proto nyní zopakujme heslovitě jen ta nejdůležitější.

 1. do Ústí vyrážíme v plné sestavě – tedy nosiči 14 vlajek
 2. vodíme vždy na takzvaný čipový čas, tedy nikoliv od výstřelu
 3. běžíme co možná nejrovnoměrněji, s volnějším začátkem „na rozdýchání“
 4. na občerstvovačkách zásadně nechvátáme, žízeň se nemá škádlit a i hlad je hlad
 5. po cestě se usmíváme, hecujeme, radíme, uklidňujeme – radujeme se z dalšího skvělého dne
 6. jsme tu pro vás, tak proč běžet sám!
Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 1074/1057×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice95
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou31

kde se diskutuje

 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
 • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků