logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ

BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ

René se objevil na běžecké scéně z neznáma, tedy spíše přispěchal z druhého břehu řeky Acherón. Z břehu, z něhož se mnoho lidí nevrací. Tak jako mnozí, kterým se to povedlo, se stal „jiným" člověkem, v jeho případě dobroběžcem.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ
    1. René Kujan

Proč byste si měli v záplavě běžeckých knih přečíst zrovna knihu Reného Kujana? Třeba proto, abyste nahlédli běh z jiné perspektivy, abyste si uvědomili, že běh není jen hltání kilometrů a dosažených výkonů sdílených s přáteli na sociálních sítích, ale že je to činnost, při níž se dá mnohé zažít a mnohým pomoci.

Reného znám ještě z doby, kdy hledal sám sebe, kdy vyjížděl do hor, protože má rád kolem sebe klid v pohybu. Kdy sedíte někde hodně vysoko, nahlížíte do nejniternějších koutů sebe sama a při tom sledujete, jak se svět kolem vás každou vteřinou mění.

Reného jsem pak znovu potkal, asi po deseti letech, už jako běžce. Stále se hledal, ale pro své hledání si našel i běh, coby prostředek nalezení klidu a rovnováhy v životě. Párkrát jsme o tom vedli debatu u různě barevných a řízných moků, ale také spolu vyráželi na běžecké závody do Alp, kde jsme měli při cestě, i za běhu možnost probírat běh světa.

Pak se René na několik měsíců z ničeho nic odmlčel a ozval se mi až po svém návratu, o němž mluvím v úvodu. A musím říci, že když jsem si vyslechl, co se mu stalo, co všechno za těch několik málo měsíců prožil, byl jsem moc rád, že to nejen přežil, ale snad bude moci i někdy zase běhat.

A pak přišel den, kdy mi oznámil, že chce oběhnout Island! A hlavně o tom tahle knížka je, ale nejen o tom. Je v ní i to hledání místa na Zemi, které máme v sobě zakódováno od svého zrození každý z nás. Takže pokud se chcete dozvědět něco víc o tom, jak René obíhal Island, ale i něco o sobě, tak neváhejte a tuhle knížku si přečtěte.

Oficiální tisková verze se kupodivu neliší od toho, co výše říkám já, ale posuďte sami:

BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ

Běhej dokud můžeš

René Kujan byl ještě před deseti lety jedním z tisíců rekreačních běžců. Pak se ale ocitl na sedadle spolujezdce v autě, které se střetlo s protijedoucím vozidlem, a všechno se změnilo. Od lékařky si vyslechl mrazivý ortel: „Nikdy už běhat nebudete."

Navzdory všem prognózám po devíti měsících zdolal maraton. Od té doby běhá každý den, někdy i 32 maratonů za měsíc. Na lidi, kteří takové štěstí jako on neměli a zůstali na vozíku, myslí pořád – věnuje se charitativním běhům v jejich prospěch.

Tato kniha popisuje Reného návrat do běžeckého života a dosažení světového prvenství při oběhnutí Islandu, kdy ho uprostřed podzimního marastu doprovázela jedna statečná žena a dvouměsíční syn.

René Kujan

(1974) Překladatel, žurnalista, vyučený umělecký truhlář (v uvedeném časosledu) a také běžec. Na svém kontě má tři světová prvenství v sólovém běhu na Islandu, který oběhl kolem dokola a přeběhl napříč i podélně. Věří, že člověk se správnou motivací dokáže téměř vše. Rád leží v knihách se skutečnými příběhy. Několik posledních desetiletí nemá televizi a dlouhá léta žil také bez auta a ledničky. Jeho vzory jsou Jára Cimrman, Roald Amundsen a Dean Karnazes. Kdyby mohl, odlétal by na léto do studených krajin. Volné chvíle tráví nejraději s rodinou nebo nespoutanými potulkami po horách a lesích, případně obojím zároveň. V současnosti je redaktorem portálu Běhání.Sport.cz Domnívá se, že správně aplikovaný běh by měl být nedílnou součástí našich životů.

184 stran, V8, dvoubarevný tisk, fotopříloha, 285,- Kč

1. vydání, ISBN 978-80-86349-50-3, nakladatelství Gutenberg

A už mě nerušte, já si ji jdu přečíst ještě jednou, protože fakt stojí za to!

P.S. Kniha vychází v pátek, takže program na víkend je tím pádem jasný!

Miloš Škorpil foto
BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (27 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků