logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Z gauče do cíle Beskydské sedmičky B7

Z gauče do cíle Beskydské sedmičky B7

Vše začalo na konci roku 2014. Sedím na kávě se svým kamarádem Jirkou Říhou (vášnivý sportovec všeho druhu), který mi povídá: "Poslouchej, pojď se mnou makat a příští rok v květnu spolu dáme Spartan Race Sprint (nejkratší verze překážkového závodu) v Liberci!" První, co mě napadlo, byly argumenty proti: co to je za blbost, proč bych to dělal, běhat – to nenávidím atd. Kdo z vás dlouho nesportoval, ví, o čem mluvím. Můžeme to rovnou pojmenovat: slabošství, lenost, neochota změnit svůj „ideální" život. Moje odpověď – uhýbavá typu „podívám se na to a dám ti vědět“, prostě klasika. Postupně jsem nad tím přemýšlel a říkal si: táhne ti na 40, dělej se sebou něco, musíš jít příkladem pro své děti. Kdy jindy chceš se sebou něco dělat? Nakonec jsem z hecu kývl. V tu chvíli jsem netušil, co mě bude v dohledné době čekat a jak mi to nakonec změní můj dosavadní „ideální" život. Nevěříte? Je na čase pokračovat ve čtení.

Než jsem začal s Jirkou běhat, šel jsem si to zkusit sám. Jak to dopadlo? Otřesné, ve svých 39 letech jsem neuběhl ani 3 km v kuse (indiánským během jsem padnul k zemi za 20 min), lapal jsem po dechu a vzpomněl si, jak jsem před 25 lety hrál fotbal a nebyl problém 90 min běhat. Osobní ponížení, ano, to je to slovo… Nebyl bych to já – bulldog, kdybych si něco neumanul a nešel si za tím. Vnitřně jsem sebe i ostatní nemohl nechat na „holičkách" a přiznat, že jsem se dostal do pěkné kaše, a vzdát to = ani omylem. Takové jednání mi není vlastní. Tady je ten zlom, kdy se zrno odděluje od plev. Zde musí člověk zůstat pevný v rozhodování, které si předsevzal a nesmí poslouchat skřítky našeptávače, kteří tichounce volají: vzdej to, slabochu, nemáš na to, vepříku! Pokud se vám to tady povede, je z větší části vyhráno. Já neuhnul od daného rozhodnutí ani o milimetr.

Z gauče do cíle Beskydské sedmičky B7

Postupně jsem se začal zlepšovat, uběhl v kuse 3 km, ale měl stálé bolesti holení, byla na mne znát velká únava a pokrok nebyl takový, jaká byla představa. První tři měsíce byly pro mne očistou. Začal jsem vyhledávat vše, co s během souviselo. Pilně se vzdělával a hledal způsob, jak si běh oblíbit. První změna, která u mě nastala a stále trvá, je výborný spánek. Je k neuvěření, jak je pro někoho taková maličkost důležitá. Celý život vedu kolektiv lidí a při běhu se mi vždy „vyčistí" hlava od všech problémů všedního života poté spím jako dudek:-).

Měsíce plynuly a já se druhého května 2015 postavil na start prvního závodu v překážkovém běhu Spartan Race Sprint v Liberci. Během závodu jsem se ocitl několikrát „v kómatu“, ale nakonec jsem dokončil a vše pochopil až v cíli. Dojetí se svou ženou a dětmi, kteří mi vždy drží palečky, to byl neskutečný pocit radosti a štěstí. Co dál? Umístění na 965. místě ze skoro 6 tis startujících mi dodalo odvahu a přihlásil jsem se do dalších závodů. Postupně jsem poznal spousty skvělých lidiček, seznámil se s Vaškem Hajdurem (můj tréninkový parťák), začal poznávat i běhání v přírodě, které mě tak nadchlo. Najednou nebyl běh těžký, přišla druhá fáze a poznal jsem „nepřítele" – běh do kopců. Jak překonáte to, co vám nejde? Oblíbíte si to. Přesně tak to chodí u mne. Už to nebylo tak těžké jako u prvního rozhodnutí, přesto to velmi bolelo. Naučit se správně a dobře běhat do kopců, chce hodně odříkání, pilnosti a odhodlání protože nohy bolí jak při běhu nahoru, tak i neskutečně při seběhu. V Liberci mám na to ideální podmínky a ty neuvěřitelné panorámata za to stojí. O tichu a zvířatech co potkám ani nemluvím, to je balzám na nervy.

Protože mám rád adrenalin a překonávání překážek, přihlásil jsem se na Silvestra 2015 k extrémnímu závodu „Beskydská sedmička B7 (extrémní horský maraton dvojic – cca 90 km s převýšením přes 5000 m, kde se postupně zdolá 7 vrcholů Beskyd vyšších jak 1000 m). V sobotu 3.9.2016 jsem ji s Vaškem dokončil jako člen našeho amatérského týmu, který jsme si založili North Czech Runners.

Stále někde slyším: Jsi fakt magor; neblbni, zdraví máš jen jedno atd., ale co mi to ještě přineslo – nejen, že si perfektně „vyčistím" hlavu od pracovních záležitostí a skvěle se mi spí, ale cítím se lépe jak fyzicky, tak i psychicky. Na váze ubylo několik kg tuku. Jsem otužilejší a bacily se mi vyhýbají. Změnila se mi konfekční velikost. Poznal jsem pohodové a skromné sportovce. Žiji si kvalitnější život, který bych neměnil.

Je to málo na to udělat něco pro sebe? Zamyslete se nad tím. Každý má možnost a šanci najít si svůj cíl!

Velké poděkování patří mé ženě Alena Kestlerová, která mě vždy podporuje, dělá mi skvělé zázemí a je můj velký fanoušek. Moji dva synové Matěj (11 let) a Kuba (3 roky) mě pozorují a fandí jak to jen jde. Nesmím zapomenout na mého tréninkového parťáka Vašek Hajdur, který, ač zdravotně indisponován, dokončil se mnou B7. Jiří Říha, který mě do toho všeho „uvrtal" a mému běžeckému vzoru-guru Miloš Forrest Škorpil, který mě inspiroval nejen svou knihou „Škorpilova škola běhu“, ale i svým příjemným vystupováním vůči ostatním – poklona.

Ivan Kestler foto
  • přečteno: 8737/7354×, 3 komentáře
Z gauče do cíle Beskydské sedmičky B7

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr | 4. 11. 2016 17.17 hod. | 193.150.24.xx
Také souhlasím, začal jsem běhat rok před padesátkou. Inspirovala mne také kniha Škorpilova škola běhu.Běhám druhý rok a mám za sebou sedm půlmaratonů a spousty skvělých zážitků a vjemů co může člověk získat jen během. Příští rok bych chtěl zaběhnout maraton a pak uvidím.

Josef | 4. 11. 2016 8.23 hod. | 79.127.241.xx
Začít se dá i po padesátce. Změnou stravy a během se mi podařilo během roku co jsem s během začal zvládnout tři půlmaratony a na závěr i maraton bez odborného tréninku. Pro laika jsou v cíli potom hezké pocity, když si dá nějaký sen a podaří se mu to uskutečnit !
Teď si chci jen zlepšovat časy. :-)

Petr | 4. 11. 2016 8.09 hod. | 194.213.50.x
Fandim Ti.... zacal jsem podobne, loni se kamarad optal kdo s nim pobezi pulmaraton... z hecu jsem rekl ja... no a na Vanoce jsem prvne vybehl. Po 700m jsem byl KO... ale sliby se maji plnit a tak 16.4. jsem dal pulmaratom pod 2 hodiny... bavi me to porad a tak jdu dal.. na pulmaratonu jsem uz pod 1:50 a na jare to snad bude jeste lepsi... no a potom natrenovat na maraton.... je to presne jak pises, uplne se Ti zmeni zivot... jeste pred rokem jsem beh nesnasel a i kdyz jsem se nevalel, tak jsem byl hezky kulaty.... ted o deset kilo mit a citim se dobre... je videt, ze zacit se zda i po 40 :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků