logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Šťastný života běh si můžete užít již o tomto víkendu

Šťastný života běh si můžete užít již o tomto víkendu

Když něco doopravdy chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl (Paolo Coelho)… ale musíš hýbnout zadkem (Miloš Škorpil)

Tato kniha je v jistém smyslu bilanční. Přináší mé zápisky ze závodů, které jsem absolvoval v letech 1999 až 2013. V té době jsem uveřejnil stovky kratších či delších textů, ale záznamy z některých závodů mi utkvěly v paměti.

Když jsem si je před nedávnem pročítal, abych vybral ty, které popisují akce, jež pro mne měly zásadní význam, znovu jsem zažíval pocit, jako bych stál na startovní čáře. Směs nadšení a napětí, co mě čeká. Tehdy šlo o závod, teď spíš o to, zda se mi podařilo atmosféru vystihnout natolik, aby čtenáře i po letech

přenesla do dějiště dlouhých běhů a do myslí ultraběžců.

Řada textů je poznamenána dobou, kdy a pro koho vznikala. Některé jsou psány jako zpráva ze závodu, jiné jako obsáhlý „návod“, jak podobnou věc realizovat (nebo nerealizovat), pokud se o něco takového bude vážený čtenář pokoušet.

Texty vycházejí v podobě, v jaké byly kdysi publikovány, opravili jsme jen jasná přehlédnutí a drobnosti, které nám před lety unikly nebo jsme je nepovažovali za zásadní. Tehdy, stejně jako dnes, pro mě ale platí, že největší motivací je zážitek z běhu, a ten jsem se pokusil ve všech textech zprostředkovat i vám, běžcům, čtenářům. Třeba vás tato kniha inspiruje k tomu, abyste vyrazili ven a tak zjistili, že běh je život a život je běh.

Knihu uzavírá obsáhlý rozhovor, který jsme vedli s Jirkou Ransdorfem a který dává nahlédnout do mého

způsobu uvažování o běhu i životě.

PODĚKOVÁNÍ

Své poděkování začnu trošku netradičně, a sice krátkou rekapitulací toho, kým jsem byl a tím, kým jsem dnes.

Od narození jsem optimista – introvert. To se dlouho, asi do 33. roku mého života, projevovalo tím, že jsem byl veselé mysli, ale i tím, že jsem se moc neprojevoval. Běh a pobyt v přírodě byly pro mě svým způsobem útěkem od lidí, které jsem neměl rád.

Pak se to ale začalo měnit, veselá mysl mi zůstala, introvertem jsem stále, ale začal jsem mít rád lidi. Nevím, čím se to stalo, ale nejspíš tím, že čím víc jsem běhal a zůstával sám se sebou, tím víc jsem si uvědomoval své chyby, tím víc jsem si uvědomoval, že jsem před tím tyto své chyby projektoval do lidí kolem sebe a že jsem vlastně neměl nerad lidi, ale sebe.

Čím víc jsem si začal uvědomovat svou nedostatečnost, tím víc jsem si začal vážit lidí kolem sebe.

Čím víc jsem si začal vážit lidí kolem sebe, tím víc mi na nich začalo záležet a chtěl jsem – chci jim ukázat cestu k pochopení. Mně k ní pomohl běh, a tak se snažím učit lidi milovat běh a přeji si, aby i jim pomohl najít cestu k sobě.

Miloš a Pomalý Pepa Cupal tvrdě makají na korektuře

Knížka „Šťastný života běh" je mým poděkováním běhu, ale aby vůbec vznikla v té podobě, v jaké ji držíte v ruce, tak o to se zasloužili:
Moje žena Dana, její dcera Kristýna, „Pomalý" Pepa Cupal a Tomáš Dimter, kteří strávili hodiny nad korekturami a úpravami textu.
Jirka Randsdorf pak měl nekonečnou trpělivost, aby ze mě vylámal odpovědi na otázky, které jej jako běžce hobíka zajímaly, a které budou, jak věříme, zajímat i vás.

Takže volám s klasikem: „Dano, Kristýno, Pepo, Tomáši, Jirko a vůbec vy všichni – díky!“

Koncert svobody

Tak teď už víte, co můžete čekat na samém začátku a konci mé nové knihy, kterou si budou moci jako první koupit účastníci letošní Františkolázeňské 24hodinovky pro Hospic Sv. Jiří, nebo ti, kteří v sobotu či neděli budou mít zrovna cestu do Františkových Lázní, aby si třeba poslechli Koncert pro svobodu. Od pondělí by pak měla být k dostání ve většině knihkupectví, knižních e-shopech a samozřejmě v e-shopu Běžecké školy, kde jí bude možné koupit i s mým podpisem.

Miloš Škorpil foto
Šťastný života běh si můžete užít již o tomto víkendu Šťastný života běh si můžete užít již o tomto víkendu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků