logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Miluji běhání

Miluji běhání

Miloš – ten za všechno může. Může se psát, že za běžecký boom může Ivo Domanský nebo Miloš Škorpil, ani jedno z toho není pravda. Pravda je, že za něj může Miloš Čermák. Nejdříve začal psát svůj maratonský blog v Reflexu a pak mě přitáhl do Lidových novin a donutil mě, který má ke psaní vrozený odpor, abych týden co týden psal na stránky Lidových novin něco o běhání. No a teď přišel čas mu to vrátit. Tak Miloši vítej na stránkách Běžecké školy.
P.S. Díky za vše, naučil jsi mě moc a věřím, že ještě něco naučíš. Miloš

Miluju běhání. Jak kolegové běžci vědí, nejkrásnější je ten moment, kdy se organismus zahřeje, přestanou bolet svaly a v mozku se začnou „vyrábět“ endorfiny. Ultramaratónec Miloš Škorpil to přirovnává k tomu, jako by člověk proběhl neviditelnou zdí a ocitl se v paralelním běžeckém vesmíru. Má pravdu. Na běhání je jediná protivná věc, a to je rozhodování, jestli vůbec vyběhnout, anebo nevyběhnout. Ale když už na sobě máte běžecké boty a jste ve dveřích, je to nádhera. Pro sebe jsem to už dávno vyřešil tím, že jsem se rozhodl běhat každý den.

No a pak je tu ten příjemný pocit, že člověk dělá něco pro své zdraví. Nepřibírá zbytečná kila, udržuje ve formě srdce. Nebo to tak není? Tento týden se v médiích objevily hned dvě studie, které benefity běhání zpochybňují. Lépe řečeno ukazují, že věci nejsou tak jednoduché, jak se zdají. V pondělí zveřejnil deník New York Times výsledky studie o tom, jak nebezpečné je dlouhé vysedávání. Jmenuje se příznačně: „Pokud čtete tenhle článek, tak se postavte". Píše se v něm, že sezení patří k vůbec nejnebezpečnějším činnostem, které člověk může dělat (a nikoliv, nejedná se o sezení v padajícím letadle, nebo něco podobného).

Proč je to nebezpečné? Protože neděláte vůbec nic. Tělo prakticky nespaluje žádnou energii. Když člověk stojí, sem tam přešlápne z nohy na nohu a drží vzpřímeně trup. Oproti sezení v křesle je to tvrdá a namáhavá práce. Lidé sedící denně hodiny v práci nebo doma jsou ohroženi nejen obezitou, ale také cukrovkou, chorobami srdce a hned několika formami rakoviny. Ptáte se, jak to souvisí s běháním? Zprostředkovaně. Studie ukázala, že když někdo sedí déle než tři hodiny denně, je ohrožen tloušťkou bez ohledu na to, jestli kromě toho ještě každý den půlhodinu běhá, nebo nedělá nic. Jistěže to potěší hlavně ty, kteří považují běhání za nejpošetilejší věc na světě. Teď mají vědecky doloženo, že je to vlastně k ničemu!

Ještě víc alarmující je však jiná studie, která byla publikována již loni (provedl ji tým doktora Breuckmanna z německého Essenu), teprve minulý týden si ji však významněji povšimli blogeři. Co z ní plyne? Že intenzivní zátěž, kterou například podstupují vytrvalci, může způsobovat choroby srdce. Panebože, to je přece přesně v protikladu s tím, co jsme slýchali až doteď?! Copak všechny ty běhací pásy, rotopedy a podobná udělátka nemají ve svém názvu čarovmné slovo „cardio"?

Možná by to tam mít neměli. Doktor Breuckmann zkoumal zdravotní stav více než stovky maratónců (každý v posledních třech letech uběhl aspoň pět maratonů). Do testovací skupiny zařadil jen ty bez jakýchkoliv předešlých zdravotních obtíží. A co zjistil? Že procento lidí ohrožených nějakou chorobou srdce je v tomto vzorku vyšší než v běžné populaci. A nejen to. Že pravděpodobnost onemocnění stoupá s počtem uběhlých maratonů.

To si z nás běžců snad dělají srandu? Jakoby nestačila ta nepříjemná událost s Jimem Fixxem, zakladatelem joggingu a jedním z nevětších propagátorů běhání v minulém století. Jak známo, Fixx začal běhat ve svých pětatřiceti (to bylo v roce 1967), postupně díky běhání přestal kouřit a shodil 30 kilo, svými knížkami inspiroval milióny lidí. Zemřel ovšem o sedmnáct let později, ve svých dvaapadesáti, a to na infarkt, který dostal hned po svém pravidelném ranním běhu.

Mám kvůli tomu přestat běhat? Ale kdepak. Neběhám přece proto, abych byl nesmrtelný nebo nadosmrti zdravý. Vždycky si vzpomenu na to, co říká Miloš Škorpil: že člověk musí překonat tu neviditelnou zeď a pak se rozběhnout v běžeckém vesmíru. Je krásný a nekonečný. Líbí se mi, co v internetové diskusi napsal jeden z běžců. Že umřeme? Ale to přece není žádná novinka. Každý ví, že život je jako nemoc. Sexuálně přenosná a bohužel nevyléčitelná. Vždycky končí smrtí.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 20768/20328×, 5 komentářů

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 1. 4. 2010 16.28 hod. | 195.113.13.xx
ted jsem si vzpomnel na jeden zajimavy vyzkum o prospesnosti behani, ktery vedl k tak zvane obracene kauzalite.. [to, co je casto prokazovano „studiemi", ale c mem pripade to bude ocividne]
Jeden clovek se snazil prokazat, ze behani v parku je zdrave a ze ma pozitivni efekt na krevni tlak, cinnost srdce, vahu.. Takze zacal delat pruzkum a co zjistil? Ze ti, co behaji v parku casto trpi nadvahou, maji vysoky krevni tlak, ci dokonce meli problemy se srdcem. Jak to??? :) No pozitivni efekt behani je siroce akceptovany vsemi a proto lidi se zdravotnimi problemy zacli behat:), ne proto, ze by behani zpusobilo samo o sobe zdravotni problemy..Cha cha..
tady se to sice pokusili nejak filtrovat, ale stejne. :)
Milos ma pravdu, nebehal, umrel, behal, taky..:) Ale ten pocit, ten pocit.. aspon v mem hodnoceni stoji za to. 12:)

fotoMiloš Škorpil: K tomu by se dalo ještě doplnit, že ten co běhal a umřel, tak aspoň věděl proč se tak stalo :). Ostatně já to mám nalajnovaný: Oslava stých narozenin – poslední maraton a v cíli připravená zinková, lehnu do ní zaklapnu víko a smějte se :)

12honzade | 1. 4. 2010 12.59 hod. | 195.113.13.xx
Me se libi samozrejme vsechny zdravotni a jine studie a protoze se taky nekdy zivim zpracovanim dat:), tak vim, jaka „kouzla“ se s daty daji delat...:)
Ale nejvic se mi libil ten konec. Moc hezky. 12:)

Ne-miloš | 1. 4. 2010 11.05 hod. | 195.22.48.xxx
Jen jsem se na začátku ztrácel, který Miloš je vlastně Miloš a který Miloš je ten druhý Miloš… :)

Milan Kůtek | 1. 4. 2010 8.20 hod. | 94.112.173.xx
Miluji články o běhání. Tedy pouze ty neotřelé, jako je třeba tento. Miloši+Miloši, díky!
:) M

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků