logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Poleťte si zaběhat na Madeiru!

Poleťte si zaběhat na Madeiru!

Ostrov Madeira je právem považovaný za perlu Atlantského oceánu. Kromě turistů si ho nejvíce oblíbili běžci, kteří ho díky příznivému klimatu celoročně využívají pro své tréninky. Koná se tu také spousta zajímavých závodů.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Madeirské ultramaratony, kam bychom vás rádi pozvali
  1. Silvestrovský běh – 28. prosince 2016 – Funchal
  2. MIUT – Madeira Island Ultra Trail – 21. – 23. dubna 2017 – Funchal
  3. Madeira Uphill 2000 14. května 2017– Funchal
  4. Ultra Sky Marathon – 3. a 4. června 2017 – Santana

Paní Lenka Mendonca žije na Madeiře už 14 let. Pracuje v cestovním ruchu a spolupracuje s českou CK Periscope, která pořádá na Madeiru zájezdy a zajišťuje individuálním zájemcům letenky, ubytování i registraci na závodech. Lenka je zároveň sama nadšenou běžkyní. Proto jsme ji pro Běžeckou školu trochu vyzpovídali, abychom měli informace o běhání na Madeiře pěkně z první ruky, tedy spíš nohy…

Jak jste se vlastně dostala na Madeiru a proč jste tu zůstala?

Na Madeiře žiju už od roku 2002. Přicestovala jsem sem s manželem a dětmi z JAR, kde jsem žila 12 let. Do roka jsem se naučila portugalsky a po nějaké době jsem začala pracovat v cestovním ruchu. Tehdy jsem začala poznávat tu pravou krásu Madeiry. Začala jsem chodit po horách, po levádách a objevovala stále nová krásná místa, kterých je na Madeiře opravdu mnoho. Ovšem další rozměr tomu dalo běhání – hlavně díky horským trailům obdivuji další jedinečná místa s úžasnými výhledy. Madeiru jsem si zamilovala.

Ecotrail Funchal by joo faria

Čím je podle vás Madeira pro běžce jedinečná?

Madeira je především nádherný ostrov, kde je teplo po celý rok. I v zimních měsících teplota v jižní části přes den neklesne pod 15 ˚C. A právě to je pro nás běžce ideální. Můžete běhat v městečkách či vesnicích, v horách a také podél některých levád – zavodňovacích kanálů. Terén je velmi proměnlivý, proto se tu vyřádí jak vyznavači dlouhých rovinek, tak milovníci horských trailů s velkým převýšením. Právě kombinace prudkých svahů a skal, blízkost oceánu a nádherné výhledy jsou tím, co dělá běhání na Madeiře jedinečným. Teploty se tu i v září a říjnu drží kolem 20 ˚C, sice přibývá trochu srážek, ale zase ubývá turistů.

Poleťte si zaběhat na Madeiru!

Běhání je prý na Madeiře považováno skoro za národní sport…

Ano, to je pravda. I já sleduji, jak běžců stále přibývá. A zdaleka to nejsou jen muži atletických postav a urostlé ženy… Tady běhá opravdu každý, potkáte stejně tak mladého dorostence jako starší paní s pár kily navíc. Madeiřané jsou prostě pohodáři a dovedou si užívat života. Navíc – běh je jeden z nejméně finančně náročných sportů. Lidé zde nemají peněz na rozhazování a fitka jsou drahá.

Právě stoupající zájem o běhání dal předloni vzniknout dnes už populárnímu závodu Uphill 2000. Začíná v Avenida do Mar, což je promenáda kolem moře, a běží se vzhůru na Pico do Arieiro, kde je cíl v nadmořské výšce 1 818 m. Tato trasa měří okolo 20 km. Alternativou je pak kratší, 10 kilometrová trať. Ta vede z Terreiro da Luta (876 m) a končí také na Pico do Arieiro.

Ecotrail Funchal by joo faria

Vy jste vždycky běhala?

Kdepak, k běhu jsem se dostala teprve před třemi lety. Odjakživa jsem sportovala, ale nikdy jsem neběhala. Na Madeiře jsem začala chodit do fitka, ale neměla jsem na to dost času. Proto jsme se dohodli s kamarády, že začneme běhat. Naše skupinka se dodnes schází a běháme pravidelně 3x týdně. Na začátku jsme uběhli jen pár kilometrů, ale po roce jsme se přihlásili do klubu a začali běhat místní závody. Letos jsem se zúčastnila 21 závodů, které se počítají do klasifikace Madeira Correr. Běhu se účastní okolo 150 sportovců a závodí se po celém ostrově. Délka je většinou od 3 do 10 km a pak se samozřejmě běží maraton a půlmaraton.

Mám radost, že jsem letos poprvé uběhla dva půlmaratony. První ve Funchalu a druhý v Lisabonu. Také jsem se zúčastnila již podruhé běhu UPHILL 2000 z Terreiro da Luta na Pico do Arieiro a letos jsem si vylepšila čas o 5 minut, což je pro mne veliký úspěch!

Ecotrail Funchal by joo faria

Gratulujeme! A které zdejší závody byste českým běžcům doporučila?

Určitě Uphill 2000. Nejen pro ten jedinečný pocit v cíli, ale i kvůli všem nádherným výhledům. A víte, co je skvělé? Právě letos vyhrál tenhle náročný závod Čech Milan Janata! Takže příště to může být třeba někdo z vás, příznivců Běžecké školy…

Oblíbený je i Ultramarathon 2017, který se běží přes celý ostrov ze západu na východ. Je to závod pro limitovaných 800 běžců na trase 115 km.

Další krásný závod představuje Ultraskymarathon. Také v něm letos bodovala česká běžkyně Anna Straková, která obsadila skvělé 4. místo.

Tradiční je i Silvestrovský běh (28.12.). Mimochodem, oslavy Silvestra jsou na Madeiře opravdu velkolepé – podle Guinnessovy knihy rekordů tu můžete spatřit největší novoroční ohňostroj na světě.

Vybrat si můžete ze spousty dalších závodů v průběhu roku (startovné je cca 5,00 € a záloha 5,00 € za čip se vám po skončení závodu vrátí) anebo si přijeďte prostě jenom potrénovat v krásném prostředí.

Ecotrail Funchal by joo faria

Co když chce běžec přicestovat třeba s partnerkou, která neběhá? Nebude se tu nudit?

I pro ty, kteří (zatím) neběhají, ostrov nabízí mnoho aktivit. Můžou se vydat na poznávací výlety, procházky po levádách, věnovat se potápěni, paraglidingu, canyoningu. A pokud chtějí jen relaxovat, mají k dispozici menší pláže. Na ty větší si můžou zajet trajektem na vedlejší ostrov Porto Santo, kde je 9 km dlouhá pláž. Nezapomenutelné jsou i výlety katamaránem nebo člunem za delfíny a velrybami či plavba katamaránem na neobydlené ostrovy Desertas, kde se vyskytují tuleni.

Poleťte si zaběhat na Madeiru!

A jaké typické suvenýry si můžou lidé z Madeiry přivézt?

Jako dárek se nejčastěji nakupuje místní medovník Bolo de Mel, skvělé a silné madeirské víno, místní tradiční nápoj Poncha či třtinový rum. Ženy jistě ocení i tradiční místní krajky nebo květiny, které se dají nakoupit ve Funchalu na tržnici Mercado dos Lavradores. kde vám je i zabalí pro převoz.

Ovšem pro běžce je nejlepší suvenýr jasný – přece medaile ze závodu:--).

Madeirské ultramaratony, kam bychom vás rádi pozvali

Silvestrovský běh – 28. prosince 2016 – Funchal

Tento každoroční tradiční silvestrovský běh je jeden z nejstarších v Portugalsku a Evropě. Účastní se ho skoro každý, kdo alespoň trochu běhá. V roce 2015 se tohoto běhu zúčastnilo přes 3 000 lidí – místní i mezinárodní atleti, místní lidé každého věku. Trasa je jen 6 km dlouhá, vede po celém Funchalu a v cíli vás čeká odměna – krásná medaile a pro prvních 1 000 závodníků běžecké tričko.

MIUT – Madeira Island Ultra Trail – 21. – 23. dubna 2017 – Funchal

Funchal Clube de Montanha do Funchal každoročně podporuje MIUT (Madeira Island Ultra Trail) – horský závod, který nabízí svým účastníkům jedinečný zážitek překračující nejvyšší vrchol/hory ostrova. V roce 2015 měla soutěž celkem 1 329 účastníků ze 30 různých zemí.

Tato soutěž je v oblasti Porto Moniz a Machico, vede přes nejlepší treky ostrova včetně centrálního masivu Encumeada – Ruivo Peak (1861 m) – Pico do Areeiro, ve velmi náročném okruhu asi 115 km.

Madeira Uphill 2000 14. května 2017– Funchal

Madeira Uphill 2000 je mezinárodní sportovní akce, která se bude letos konat už potřetí ve Funchalu – hlavním městě ostrova Madeira. Za krátkou dobu svého trvání si tato sportovní událost získala vysoké renomé mezi běžci z různých koutů světa. Zajímavý závod totiž slibuje kromě samotného sportovního výkonu i jedinečnou podívanou na okolní přírodu. Závod začne v Avenida do Mar a končí na Pico do Arieiro, kde je cíl v nadmořské výšce 1 821 m. Tato trasa měří okolo 20 km. Pro běžce, kteří by chtěli vyzkoušet kratší trasu, je pak určena 10 kilometrová trať. Ta začíná nad Monte a končí také na Pico do Arieiro.

Ultra Sky Marathon – 3. a 4. června 2017 – Santana

„Clube Aventura da Madeira“, ve spolupráci s portugalskou federací Camping a horolezectví, bude podporovat 3. ročník Ultra Skymarathon® Madeira. Jedná se o třetí skyrunning závod v Portugalsku. Skyrunning je technický aspekt horských závodění, se strmými svahy, které jistě přilákají mnoho účastníků, hlavně milovníků přírody, kteří se mohou těšit na neuvěřitelné výhledy na severním pobřeží ostrova.

Závod je významnou národní sportovní událostí. Probíhá v malebném městě Santana a jeho okolí, které proslulo přírodními krásami, kulturou i tradicemi, jež se staly magnetem pro turisty i sportovce.

Poleťte si zaběhat na Madeiru!Poleťte si zaběhat na Madeiru!Poleťte si zaběhat na Madeiru!Poleťte si zaběhat na Madeiru!Poleťte si zaběhat na Madeiru!

Nerudný týpek

Tak já osobně bych to viděl na MIUT – Madeira Island Ultra Trail – 21. – 23. dubna 2017 – Funchal. Bližší podrobnosti ohledně zájezdu na tenhle závod přineseme v příštích dnech.

 • přečteno: 8154/7818×, 2 komentáře
Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru! Poleťte si zaběhat na Madeiru!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Roman | 14. 11. 2017 17.05 hod. | 46.135.14.xx
Tak všechny trasy jsou již dávno vyprodané

Libed | 2. 12. 2016 21.31 hod. | 212.79.110.xxx
Již letííííííííííííííííííííííííím

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků