logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton pod čtyři je jen začátek

Maraton pod čtyři je jen začátek

Zátěžový test jsem absolvoval podruhé v životě. Poprvé to bylo před dvěma roky. Byl jsem na začátku běhání, po operaci kolene. Fotbalista, no a nějak jsem zapomínal na to, kolik mi je vlastně let, až přišel úraz.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Něco z mého trenérského know how

Než jsem se dostal na operaci, přibral jsem několik kilogramů, a zbytek jsem přibral po operaci. Druhý zátěžák byl tedy o tom, podívat se na sebe, jak na tom po dvou letech běhání jsem – a závěr je, že na tom nejsem špatně. Ne, jsem na tom dobře.

Výsledky super a hned nastoupilo Ego, které říkalo: tak to v tom tréninku vlastně děláš dobře, Honzo, proč bys měl něco měnit?

Pak jsem si ale vzpomněl na to, kolik chyb jsem udělat na svém prvním půlmaratonu, kolik chyb jsem udělat v tréninku, a přišla pokora a řekl jsem si: nech si poradit, vyzkoušej to.

Jsem samorost, ale na rovinu, sledování výkonu přes tepovku jsem propadl a všechny rady od Miloše beru. Tepovku neošidím, jsem to já s tím, kolik mi je let, kolik vážím, kde běhám a jak běhám, pozná i to, když jsem ponocoval, nebo flámoval (v dotazníku jsem se přiznal, že mám rád pivečko, vínečko).

A další zjištění – v tréninkovém plánu je napsáno, jen kolik mám běhat km při jaké tepovce, nikde se nepíše, v jakém čase: jaký to jsem přeci závodník!?

A i to jsem si srovnal, neběhám v tréninku na čas, s nikým se neporovnávám, nezávodím, nezkoumám výsledky druhých – už vlastně tímto mám nastaven individuální trénink. Jediný čas, ke kterému celé toto snažení směřuji, je uběhnout maraton, nejlépe pod 4 hodiny. Baví mě to, moc mě to baví, a i o tom to je. A maraton pod 4 je jen začátek:-).

Nerudný týpek

Dneska budu ve svých radách a doporučeních směrem k Honzovi stručný. Zdá se, že ví, co dělá a proč to dělá, není třeba tedy nic vysvětlovat.

Něco z mého trenérského know how

Před několika lety jsem byl v jednom projektu požádán, abych pustil něco ze svého trenérského know how, které by ostatním ozřejmilo, jak a co dělám, že mi lidi tak věří a že to, co s nimi provádím, pak vede k tomu, že na konci spolupráce já i oni slavíme úspěch. Pravda je taková, že já jen dělám to, co ostatní trenéři – trénuji. Ale k tomu se přidává cosi nehmotného, co vytváří mezi mnou a člověkem, kterého trénuji, VZTAH DŮVĚRY – já věřím jemu a on věří mně. To je celé tajemství mého úspěchu.

Vtip je v tom, že aby takový vztah mohl vzniknout, musí člověk (trenér, kouč, učitel) věřit sám sobě, věřit, že to, co dělá, dělá dobře.

A pak ještě dělat vše pro člověka (lidi), kterého připravuje, ne pro sebe, ne pro peníze, ne pro slávu, ale pro radost, že ten druhý se zlepšuje a přináší mu to naplnění.

Bez důvěry v sebe tahle práce nefunguje, protože jak byste chtěli někomu být oporou ve chvíli, kdy ztrácí důvěru, kdybyste si sami nevěřili, že to, co poskytujete, mu pomůže k dosažení cíle.

Abyste si věřili, musíte něco sami prožít, sami si na sobě ozkoušet, co a jak funguje, musí vám projít rukama stovky či tisíce lidí.

Ale ani to ještě není všechno, k tomu všemu musíte mít cit, respektive schopnost vcítění – empatie, abyste poznali, kdy je třeba použít bič, kdy pochvalu, kdy cukr, nebo třeba nařídit týdenní volno.

Jan Krátky foto
  • přečteno: 6464/6208×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zaběhni s Milošem a Salmingem Pražský maraton 2017 pod 4

všechny články Zaběhni s Milošem a Salmingem Pražský maraton 2017 pod 4

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků