logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Problém běžců? Myslí si, že jsou lepší, než ve skutečnosti jsou!

Problém běžců? Myslí si, že jsou lepší, než ve skutečnosti jsou!

Zatěžový test jsem absolvoval poprvé a hodně jsem se na něj těšil. Tuhle sezónu jsem běhal víc než dříve a povedly se mi i pěkné výsledky, tak jsem si na zátěžák i přes menší bolístky věřil.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. V zimě je nutné vybíhat pomalu důležitější, než když je venku teplo

Zkušenost to bylo hodně dobrá a výsledek dopadl dobře (jak jsem tajně doufal:-). Nicméně ke konci jsem měl černo a následující 3 dny jsem byl jak invalida. Trochu mě zklamala max tepovka. Celkově super zkušenost. K lámání chleba ale došlo až na prvním skupinovém tréninku s Milošem, respektive ještě o pár dní dříve, když jsme se manželkou absolvovali individuální trénink s Milošem (ten jsem dostal darem, než jsem byl vybrán do Výzvy).

Oprávněná kritika, že v podstatě všechno na mém běžeckém stylu je špatně (seděl jsem v tom), byla krutá, ale když jsem se pak viděl na videu, tak jsem musel dát za pravdu. Od té doby se snažím pilně dodržovat nášlapy, rovná záda, ruce a tak dále.

Musím říct, že mě z toho bolí lýtka a zatím nejsem schopen vyvinout vyšší rychlost (když si to občas „ilegálně" zkusím). Ještě to bude boj zafixovat si správné návyky. Běh pomalu mi nevadí a užívám si ho, ale bez účasti v této skupině bych to asi tlačil víc, takže díky.

Jo a ještě jedna věc, celý projekt, plán a dohled Miloše je super motivace. Bez toho bych upřímně asi v mrazu nevyběhl a chodil spíš na pás, a přitom je to venku i v zimě moc hezký.

Nerudný týpek

V zimě je nutné vybíhat pomalu důležitější, než když je venku teplo

V blogu Nikol Tůmové jsem podrobněji popsal, co myslím tím, když říkám, že má člověk běžet pomalu.

A proč říkám, že v zimě je potřeba se rozbíhat pomalu důležitější než v teple? Má to dva důvody.

První je ten, že když se rozeběhnete příliš rychle, máte ještě ztuhlé klouby a také úpony, a pak stačí málo (špatný došlap vinou horšího terénu, překážky na cestě, nedostatečné koncentrace), neštěstí je hotovo a vy máte na pár dní až týdnů po starostech s tempem.

Druhý důvod spočívá v tom, že když se rozeběhnete rychleji, než je zdrávo, tak to můžete odskákat svým zdravím. Rozeběhnete se rychleji, než na co opravdu máte, po pár minutách vás vaše tempo zadusí, vy zpomalíte a začnete ve vyšší míře potit. Důvod vyššího pocení je dvojí.

Jednak jste při rychlém tempu dělali víc práce a to se projevilo vyšším výkonem (vyšším uvolňováním energie = vyšší potivostí). Za druhé, při vyšší rychlosti proti vám rychleji proudil vzduch (více foukalo). To mělo podobný efekt, jako když fouká vítr a sice vnímáme to jako větší zimu. Ve chvíli, kdy jste nuceni zvolnit, „přestane foukat"- oteplí se, a vy se začnete více potit.

Ve chvíli, kdy se více zpotíte a nejste schopni běžet tempem, při němž byste se zahřáli, vám ani termo prádlo nejvyšší kvality nepomůže od nachlazení. Za vaše nachlazení ale nemůže zima (špatné povětrnostní podmínky), ale jen to, že jste se rozeběhli rychleji, než na co máte.

A aby z toho měl taky něco Honza, tak tady má krátké video, jak by to mělo vypadat, běží-li přirozeně.

This object requires Flash Player.

This object requires Flash Player.

Jan Valenta foto
  • přečteno: 4686/4421×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zaběhni s Milošem a Salmingem Pražský maraton 2017 pod 4

všechny články Zaběhni s Milošem a Salmingem Pražský maraton 2017 pod 4

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků