logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

V menších kopečcích mě v kopcích braly zleva i maminky s kočárky, ale už si zvykám a vracím jim to

V menších kopečcích mě v kopcích braly zleva i maminky s kočárky, ale už si zvykám a vracím jim to

Zátěžový test jsem neabsolvovala poprvé. Ani jeho výsledek nebyl pro mě překvapením. Ale člověk se chce neustále zlepšovat, takže se moc těším, jaká budou čísla na jaře.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Být moc akční se v přípravě na maraton moc nedoporučuje

První Milošovy tréninky však byly pro mne peklo. Vždy jsem spíš věnovala akčním sportům, ty pomalejší mě prostě nebavily:-D A tak při 65% TF jsem už nevěděla, jak běhat, abych nešla, ale alespoň trochu se posouvala kupředu.

V menších kopečcích mě v kopcích braly zleva i maminky s kočárky, a to už byla pořádná potupa:-D. Ale postupem času si zvykám a pomalý běh mě začíná moc bavit.

Nové Salmingy mne samy donutily změnit došlap ze špičky na střed, takže paráda. Akorát teď cítím úplně jiné svaly. Ale beru to tak, že co bolí, tak sílí:-D. Tréninky poctivě dodržuji, učím se zakopávat a Milošovým radám věřím, protože se moc chci dostat pod 4 hodiny. Mou velkou motivací je můj taťka, který měl maraton za 3:40.

Nerudný týpek

Být moc akční se v přípravě na maraton moc nedoporučuje

Maraton je veskrze o trpělivosti, a to i tehdy, když ho člověk běží na úrovni světového rekordu. Být v jeho průběhu příliš akční, snažit se to napálit hned od začátku, aby to pěkně odsýpalo a kilometry zbývající do cíle ubíhaly jak na běžícím páse, není tím nejlepším nápadem. O tom se přesvědčili už mnozí, a zkušenost to nebyla pro nikoho z nich zrovna příjemná.

Současný svět na člověku ale vyžaduje spíše akčnost než vytrvalost a tak není divu, že většina lidí, kteří začínají běhat, se snaží být hodně akční i v tomto duchu, a proto se snaží běhat tak rychle, jak jen to jde, dokud jim nedojde.

Proto i začátek tréninku na maraton je spíše o trénování hlavy, aby zvládla situaci, kdy ostatní kolem vás běží tryskem do svého cíle a vy se máte ploužit krok co krok, jen tak rychle, abyste při tom neusnuli.

Když se začínáte připravovat na maraton, doporučuji běhat pár týdnů sami, nejlepší je to v čase, kdy ostatní venku neběhají, což v tomto období není až tak nemožné, když většina lidí nemá ráda „hnusné" počasí a pak taky spíše lítají za dárky, než po parkových či lesních cestách, kde je od jara do podzimu pěkně našlapáno.

Mnoho lidí má problém držet tepovou frekvenci na nízkých hodnotách, ale to není často ani tolik o fyzické kondici, jako o hlavě, a to se týká i zátěžových testů, kdy si může mnohý připadat jak u maturity či na zkoušce na vejšce, kdy vlivem nervozity tep stoupá k nebetyčným výšinám.

Takže rada na závěr zní: nesnažte se běžet na nízkých frekvencích silou vůle, uvolněte se, zapněte si sporttester, ale vypněte na něm timer, aby vás neznervózňovalo, že jste zase 5 tepů nad. Nedívejte se vůbec na to, co vám hodinky ukazují. Běžte pomalu, ale tak, aby vám to bylo příjemné, a až doma si stáhněte výsledky svého běhu do počítače a v klidu si je vychutnejte.

Martina Moravcová foto
  • přečteno: 5667/5432×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zaběhni s Milošem a Salmingem Pražský maraton 2017 pod 4

všechny články Zaběhni s Milošem a Salmingem Pražský maraton 2017 pod 4

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků