logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

MODRÁ KNÍŽKA O BĚHÁNÍ A O ŽIVOTĚ

MODRÁ KNÍŽKA O BĚHÁNÍ A O ŽIVOTĚ

Smyslem běhání není čas v cíli, ale radost na cestě.

Běh v nás probouzí to nejlepší.
Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, proč vlastně běhám. Je to i proto, že díky běhání potkávám spoustu lidí, kteří se projevují naprosto jinak než ti, kteří žijí uzavřeni ve svých čtyřech zdech.
Kolik z vás někdy slyšelo větu: Já kdybych mohl! A najednou jsme konfrontováni se skutečností, že nejen můžeme, ale že musíme. A že to je něco docela jiného, než si o tom jen povídat nebo o tom snít.
Běh patří k životu, stejně jako k němu patří voda, vzduch, slunce, květiny, zvířata a ptáci. Běh je stimulantem, který když jednou okusíte, nakopne vás k životu a v hlavě se vám objeví myšlenka: Proč já vlastně žiju tak, jak žiju? Vždyť na světě je tolik věcí, které jsem toužil poznat nebo udělat…
A pak se to stane. Změníte svůj šatník, z černé matrony se stane žena zářící všemi barvami, z šedivého uťáplého prďoly se stane sebevědomý muž.

Je spousta lidí, kteří vám skvěle popíšou možnosti a potom je pár takových, kteří vám pomohou udělat první krok.

Není důležité, jestli uběhnete pět kilometrů nebo zvládnete maraton, podstatné je, abyste se konečně postavili na vlastní nohy.

Odborníci z České psychiatrické společnosti se shodují,že při chmurách, které člověk může zvládnout sám, nejvíce pomáhá fyzická aktivita, například běh. Povzbuzující účinky prý mívá i čokoláda. Co to znamená? Že pokud nechcete patřit mezi třetinu české populace, jež trpí duševními nemocemi, měli byste si každodenně dopřát půlhodinku joggingu a malý kousek kvalitní čokolády!

Na běhání je zdaleka nejdůležitější a současně nejkrásnější jedna prostá věc – fakt, že se pohybujeme KUPŘEDU.

Někomu se to může zdát samozřejmé a banální, ale co by za to mnozí dali, kdyby toho byli schopni!

Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál.
Je fakt, že tohle funguje spíš u zvířat, u člověka by to mělo spíše znít: Když se postavíte na špičky… Protože i ten, kdo měl z přírodopisu pětku, ví, že člověk žádné zadní nemá. Ale ať se stavíme na zadní nebo na špičky, když se začneme pohybovat, rozproudíme v těle lymfu, která je společně s krví pro člověka něco jako míza pro stromy. Pokud lymfa správně neproudí, nejsme ve své kůži a moc toho nenaběháme a nenachodíme. A čím míň běháme a chodíme, tím víc se cítíme pod psa.
Naše chodidlo je něco jako naše srdce. Srdce se postará o to, aby nám proudila v těle krev, a chodidlo se zase postará o to samé s lymfou. Ale musíme chodit nebo běhat. Sedíme-li na zadku, byť pevném, nebo dokonce ležíme na zádech, nožičky pěkně nahoře, pumpa nepracuje.

Vylezte z hospody, vylezte z kanceláře, vylezte z auta, slezte z gauče, nelezte do výtahu.

Zamilujte si pohyb v jakékoli podobě a při jakékoli příležitosti, protože pohyb je to, k čemu jsme byli stvořeni. Přemisťujte se po svých, kdykoli je to možné, protože to je ten nejlepší způsob, jak si udržet zdraví a být v kontaktu sám se sebou.

Společnou knížku jsme chtěli napsat už dávno. A taky jsme ji napsali. Jenomže jednomu z nás se ztratila a tomu druhému vlastně taky. Tak jsme si řekli, že ji napíšeme znovu a lépe.

Oba běháme už poměrně dlouho. Kdybychom to chtěli sečíst, bylo by to víc než osmdesát let. To je jeden lidský život. Za ty roky jsme se něco naučili. O běhání i o životě. A tuto malou knížku bereme jako skvělou příležitost, jak svoje myšlenky předávat dál.

Přejeme vám šťastný života běh!

  • přečteno: 5230/4887×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků