logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Sbírky, které pořádají běžci dobré vůle, pomáhají lidem se zdravotním postižením

Sbírky, které pořádají běžci dobré vůle, pomáhají lidem se zdravotním postižením

Slovo fundraising byl do letošního roku pro mnoho lidí, kteří se nepohybují v neziskovém sektoru, poměrně neznámé. Letos poprvé se více dostalo do povědomí a to díky propojení běhů pořádaných společností RunCzech s charitou. V rámci nich mohou běžci nejen běžet, ale vytvořit si i vlastní sbírku a přispět tak na charitativní činnost, která je jim blízká. Toto propojení umožňuje i Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové díky projektu Sport pro charitu. A je velmi úspěšné.

Projekt Sport pro charitu Nadace Olgy Havlové podporuje konkrétní lidi, konkrétní životní příběhy, které nejsou vůbec jednoduché. Sbírky jsou pořádány především pro zakoupení různých kompenzačních pomůcek anebo rehabilitací, které lidé s handicapem nezbytně potřebují a sami si je nemohou z finančních důvodů dovolit. Naštěstí se najde mnoho těch, kteří se rozhodnou pomoci. Zapojují se nejen jednotlivci, ale i celé skupiny lidí nebo dokonce i firmy.

Katka Kubinová

Forem, jak pomoci sportem v rámci tohoto projektu, je mnoho. Jedním z nich jsou i běhy RunCzechu. Přes Nadaci Olgy Havlové se lze na tyto běhy registrovat a už tím běžec pomáhá. Má-li dostatek odvahy, může si z příběhů lidí, kteří potřebují pomoci, vybrat ten mu nejbližší a podpořit ho sbírkou. K dnešnímu dni od zahájení prodeje těchto běžeckých registrací takto běžci dobré vůle vyfundraisovali již více jak 100 000 korun.

Praxe ukazujte, že sbírek se není třeba bát

Někteří běžci se uspořádání sbírky lehce obávají. To však není třeba. Se zajištěním sbírky Nadace Olgy Havlové velmi pomáhá, a to nejen vytvořením profilu a poskytnutím darovacího tlačítka, ale i různými nápady, co pro sbírku konkrétního běžce udělat.

Praxe je taková, že běžec osloví nadaci s tím, že by rád za ní běžel a uspořádal sbírku. Na webových stránkách www.sportprocharitu.cz si může vybrat konkrétního člověka, kterého bude chtít sbírkou podpořit. Následně si na těchto stránkách vytvoří profil, nadace mu přidělí darovací tlačítko a sbírka může začít. Nejúčinnější propagací takové sbírky je pak oslovení z řad nejbližších. Oslovení rodinných příslušníků, kamarádů či kolegů v práci, kteří mají možnost pomoci.

O tom, že není třeba se ničeho bát, svědčí praxe. Těchto sbírek v rámci projektu Sport pro charitu nadace uspořádala již mnoho a nezáleží na tom, zda se vysbíralo pár stovek nebo několik tisíců. Jak říká ředitelka nadace, Monika Granja: „Pomáhá každá koruna a to je to nejdůležitější.“

Příkladem dobré praxe jsou prakticky všichni běžci, kteří se do sbírek doposud zapojili. Například Kateřina Kubíková nebo Jiří Logojda. Kateřina se rozhodla svou sbírku podpořit svou šestiletou jmenovkyni, která potřebuje uhradit speciální rehabilitační program, jež nehradí pojišťovna. Už v den, kdy Kateřina svou sbírku spustila, se na jejím kontě objevilo téměř tisíc korun. K dnešnímu dni už svou původně plánovanou částku, že vybere 5 000 korun, zdvojnásobila.

Pan Logojda se zase rozhodl svou sbírku podpořit rehabilitaci desetiletého Františka, který bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Jeho heslo zní možná trochu stroze: „Hýbat se a pomáhat“, o to větší však má sílu. K dnešku, ačkoliv tomu sám moc nevěřil, se jeho původní nastavená částka 4 000 korun vyšplhala na neuvěřitelných 7 300 Kč.

Martínek

Podpořit sbírkou sedmiletého Martínka, jehož osud není opravdu lehký a kromě Downova syndromu si prochází i jinými zdravotními problémy, se zase rozhodla společnost Panalpina Business Services Prague. Ti si od samého počátku věřili a částku, kterou chtěli vysbírat, aby mohli Martínkovi dopřát speciální kočárek, si stanovili na téměř 50 000 korun. „Z takto vysoko nastavené částky jsme byli sami lehce překvapeni. O to větší máme radost, že se jim částku podařilo nejen vybrat, ale dokonce o více jak 10 000 korun překročit,“ dodává Monika Granja, ředitelka nadace. A protože částka překročila částku potřebnou pro zakoupení tohoto kočárku, Panalpina tento finanční přebytek věnovala ještě na speciální rehabilitaci Míši.

„Za každého příchozího běžce jsme nesmírně rádi! Před těmi, kteří se pro nás rozhodnout ještě uspořádat sbírku, opravdu smekáme. Jsme si vědomi, že to chce mnoho úsilí a věnovat tomu čas, o to cennější je proto každá příchozí koruna,“ dodává Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Nadace Olgy Havlové se letos v rámci běhů RuCzech zapojí do Sportisimo 1/2Maratonu Praha, který se poběží již v sobotu 1. dubna. Dále se přes ni můžete zaregistrovat na Volkswagen maraton (Praha, 7. května), O2 Pražskou štafetu 4x5 (Praha, 14. června), Mattoni ½ Maraton (Olomouc, 24. června) nebo Birell Grand Prix Praha, který proběhne 9. září.

Nadace má registrace stále k dispozici, tak neváhejte a zkuste svůj běh spojit i s něčím, co udělá radost nejen Vám, ale i někoho jinému, člověku, který v životě tolik štěstí neměl.

  • přečteno: 5449/3082×
Sbírky, které pořádají běžci dobré vůle, pomáhají lidem se zdravotním postižením Sbírky, které pořádají běžci dobré vůle, pomáhají lidem se zdravotním postižením

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků