logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Půlmaraton. Od čeho jsou sny? Od toho, abychom si je plnili

Půlmaraton. Od čeho jsou sny? Od toho, abychom si je plnili

Od čeho jsou sny? Od toho, abychom si je plnili… Tak jsem si 1. dubna 2017 svůj sen splnila. A přátelé, nebyl to apríl.

Ten den jsem se postavila na start svého prvního půlmaratonu. A hned toho u nás největšího. Pražského. S 11 tisíci účastníky. 11 tisíc tváří, v každé vepsaný příběh.

Start v 10 hodin na náměstí Jana Palacha. Slunce a teplo. Spíše léto než jarní začátek dubna. Na očích sluneční brýle. Teď se mi hodí. Nikdo nemusí vidět, jak mi při Smetanově Vltavě tečou po tváři slzy. To je hodně emotivní začátek. Tepovka stoupá, a to jsem ještě pořádně nevyběhla. Konečně se špalírem běžců dostávám do prostoru startu. Pozdravím svoji alma mater, hlavou mi jak ve zrychleném filmu proběhne můj pražský studentský život. Kolikrát jsem těmito místy procházela. Teď mě čeká 21 kilometrů a 97 metrů běhu…

Kdo říká, že běh je nuda, hluboce se mýlí. Běh je příběh, film, rozečtená knížka. Může být detektivkou, dramatem, poezií i dokumentem. Běh je učebnicí lidského těla i duše.

Půlmaraton v Praze je tím vším. Mým psychologickým dramatem už dávno před 1. dubnem. Dám to? Nedám to? Proč jsem se tam přihlásila? Mám to zapotřebí? Ve svém věku? Jako když vaříte hrstkovou polévku. Od všeho něco. Strach, touha, víra. Těšení. A zase obavy.

Z dálky slyším startovní výstřel. Ten platí hlavně pro rychlonohé Keňany. Vychutnávám si tóny Vltavy – to je poezie. A pak už běh: vltavské nábřeží, Mánes, Národní divadlo, Tančící dům – kulturně historický dokument olemovaný špalíry diváků. Jsem součástí komparzu nebo hlavní hrdinkou tohohle filmu? Zatímco nohy klušou v jakžtakž pravidelném rytmu, myšlenky skáčou neposedně jedna přes druhou. Kilometry ubíhají a já začínám věřit, že tuhle půlku dám… Nic na tom nemění ani kilometry 16 až 18, mezi běžci označované jako Husákovo ticho. Původní pražská periferie, dnes zastavěná chladnými neosobními věžáky často „FOR RENT“.

Těšnovský tunel je poslední zkouškou vůle. Poslední kilometry do cíle. Cestou už potkávám v opačném směru úspěšné běžce s medailemi na krku. Po téhle medaili už toužím měsíce. Blíží se Mánesův most a přes stoupající únavu se mě zmocňuje vzrušení. Mobilizuju zbytek sil, vnímám úžasné diváky kolem a … a snažím se vypadat dobře. Podaří se mi vydolovat na tváři úsměv (později podle fotografie zjistím, že je to spíš křeč). Jsem na mostě a před sebou mám poslední stovky metrů. Je to snad zázrak, ale nohy se samy od sebe rozbíhají rychleji. Modrý koberec před filozofickou fakultou, poslední zatáčka. A v hlavě jediná myšlenka: Dokázala jsem to! V posledních několika metrech jsem si uvědomila, že je konec, cíl. A do naprosté euforie jako blesk na chvíli uhodil smutek. V tu chvíli jsem si znovu uvědomila, že krásnější než samotný vrchol je cesta k němu.

A pak mi na krk pověsili ten nejkrásnější šperk.

  • přečteno: 2982/2724×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Horák | 9. 5. 2017 14.12 hod. | 62.159.244.xxx
V závěru článku je skrytá obrovská moudrost: krásnější než samotný vrchol je cesta k němu. Proto já si stanovuji cíle v podobě závodů, abych mohl jít po té cestě – se všemi dílčími úspěchy i neúspěchy.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Osmitýdenní tréninkové plány pro překonání hranice šedesát, padesát a čtyřicet minut na deset kilometrů : Zdravím, tam kde je psaný souvislý rychlý běh má být i rozklusání? Si nedovedu představit,že ze…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, rád bych se zeptal, jakou rychlostí má běhat 11 letá holka CH a RCH? Používáme CH (2…»
  • Běhání v terénu a v kopcích je přírodním učitelem Přirozeného běhu : V terénu se hezky běhá v Jeseníkách, tam je to never ending story. Zároveň běh v terénu v kopcích…»
  • Maratonská aneb jak jsem se proToiToikoval svým prvním oficiálním maratonem : Pepo Ty jsi jednička!!!!!!! »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj Miloši, Dnes som si bol zabehať, urobil som si Cooper, môžem poslať výsledky. Je nutný aj…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků