logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen

Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen

Českou republiku jsem prochodil a proběhal křížem krážem, a tak mohu s klidem říct, že to tu máme fakt moc hezký. A vůbec mi nevadí, že praotec Čech nedošel až k moři, protože k tomu si můžu zaběhnout či zajet, když po něm bude má duše prahnout, ale jinak krásnější světa kraj abys pohledal.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Sokolov, město v podhůří Slavkovského lesa
  2. Sokolov, město pro lidi
  3. Sokolovský 1/4Maraton, běžecký závod, který baví účastníky, diváky i pořadatele

Miloš Mc Škorpil se chystá na start Sokolovského čtvrtmaratonu

Nejvíc ze všeho mi učarovala Šumava, i proto jsem se jí minulý týden proběhl 170 kilometrů, abych si oživil jejího ducha v sobě. Její krásu ale v posledních letech zatlačují do pozadí západní Čechy, a úplně nejvíc Sokolov a Sokolovsko.

západ slunce nad Třístoličníkem

Nikdy jsem si nemyslel, že zrovna tady bude můj domov. Tak jako většina obyvatel České republiky jsem měl za to, že tohle hornické město, respektive hornický kraj, zrovna krásou neoplývá. Jak jsem se mýlil, jak se mýlí ti, kdož tak smýšlejí.

Sokolov, město v podhůří Slavkovského lesa

Mnozí pamětníci si ještě vzpomenou na Sokolov v souvislosti s festivalem politické písně, možná si vzpomenou, že někde nad Ohří vypíná hrad Loket, jiní si vzpomenou na chemičku, jejíž komín nelze přehlédnout, když jedete po silnici z Karlových Varů do Chebu. Komu však něco řekne Slavkovský les?

Tři kříže ve Slavkovském lese

A přece tohle pohoří může směle soutěžit svou krásou se Šumavou, a to i včetně toho, že je skoro nedotčené, co se týče zajištění pro turisty. Ale to je vlastně dobře, jinak už by i po něm rázovaly a jezdily tisíce turistů, a přišlo by o svůj klid a tajuplnost.

Sokolov, město pro lidi

V Sokolově bydlím rok a půl, před tím jsem byl šedesát let „Pražákem“. Pražákem v uvozovkách proto, že celý život jsem vlastně z Prahy utíkal, jak jsem mohl. Až v Sokolově jsem, a nejen díky Daně, našel skutečný domov.

Doma se tu cítím i díky lidem, kteří pro Sokolov dýchají, jako je třeba Míša Rund – ředitel Sokolovského muzea a neúnavný objevovatel historie, která tímto městem a krajem prošla. A nejen objevovatelem, ale i oživovatelem, abychom pochopili skrze dějiny současnost. Jako je Láďa Sedláček, který má v Sokolově na starost kulturu, ale bez něhož máte pocit, že se tu nic ani nešustne, a to v tom dobrém slova smyslu. Prostě u těchto lidí cítíte, že pro město a kraj žijí, že pro něj dělají první poslední, a to „jen" proto, že je to baví a těší! Prostě dělají to pro lidi.

To, že se v tomhle městě dělají věci pro lidi a ne proto, aby se něco proinvestovalo, nebo někomu „pomohlo“, cítím prakticky ve všem, co se tu děje, a to mě baví, to mě naplňuje, to mi říká, že jsem tady správně, že jsem tady doma a tomuhle všemu rád pomůžu. I proto jsme se s Danou, byť na poslední chvíli, vloni rozhodli začít pomáhat Sokolovskému 1/4Maratonu.

předehra – schválně, kolik z nás to dá?když to nejde, Sokolík vždy namotivujepůlka je za námitaneční čtvrtkilometrStaré náměstípřed muzeem, jemuž vládne Michael Rundteď už to dáš – běž

Sokolovský 1/4Maraton, běžecký závod, který baví účastníky, diváky i pořadatele

Sokolovský 1/4Maraton jsem běžel vloni i letos jako poslední běžec, tedy měl jsem za úkol doprovázet posledního běžce či běžkyni na trati a dělat jim společnost. V obou případech jsem si to užil, i když vloni jsem byl hodně spařenej, jak to do nás pralo slunko. Často vyčítám našim městům, že se jejich obyvatelé neumí radovat, tedy spíš, že neumí projevovat radost, a svou radost a dobrou náladu sdílet s ostatními (snad aby se o těch radujících neřeklo: ti si nejspíš žijí jak prase v žitě, když jsou takoví vysmátí).

Posuďte sami, co na vás dýchne po zhlédnutí videa pořízeného posledním běžcem závodu.

This object requires Flash Player.

A to jsme ještě neviděli a nezažili všechno to, co se odehrávalo před ním, tak alespoň malé nakouknutí i do tohoto času.

This object requires Flash Player.

Tak co, ještě se mi divíte, že jsem se v Sokolově, po Daně podruhé, zamiloval?

těšíme se na vás na běžeckém campu v Sokolově

P.S. Na podzim pro vás tady připravuji první zážitkový běh, ale ti nedočkaví se mohou přijet přesvědčit už v srpnu, kdy v Sokolově pořádáme už sedmý týdenní běžecký camp Běžecké školy.

Miloš Škorpil foto
Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen Nepoznat Sokolov a Sokolovský 1/4Maraton, byl by můj život o mnoho ochuzen

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků