logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Alena Krcháková – žena k nezastavení

Alena Krcháková – žena k nezastavení

Veteránská mistryně ČR – 2009 na 5 a 10 km
Veteránská mistryně Evropy – 2006 v maratonu
Veteránská vicemistryně světa v ½ maratonu 2009 v Austrálii

Na VMČR v Písku mi učarovala paní Alena Krcháková. Tato paní by mi mohla dělat maminku a přitom běhá časy, o kterých já po 4 letech pravidelného trénování (pravda, začátky nebyly až tak pravidelné) pouze sním. Alena mi to „nandala“ při běhu na 10 km už na 5. km a to téměř o 3 min – oproti mému osobáku, když poté trať na 10 km ukončila časem: 42:20.37 – po přepočtu 36:52,00 (oproti mému OR 43:36, který stačil na mé 8. místo v Drážďanech – z 800 žen), čímž se stala VMČR 2009 na 10 km. Odpoledne se pak ještě stihla stát také VMČR na 5 km časem 21:22.12 (po přepočtu 18:29,30 – kam se „hrabe“ můj rok starý OR 21:39,39). Alenka mi ochotně odpověděla na několik otázek:

Jak dlouho běháš?

Od roku 2004

To je stejně dlouho jako já…Co tě přivedlo k tomu, že jsi začala takhle běhat?

Hec. Fakt, byl to hec. Viděla jsem záznam z půlmaratonu v roce 2004. Viděla jsem tam, jak tam ti černoši běží. Běželi a užívali si to. Běželi tak lehce, tak jsem si řekla, že na tom asi nic není a rozhodla jsem se to zkusit. Nejdřív jsem zkusila 20 km – to šlo. Tak jsem se přihlásila na Pražský půlmaraton a zaběhla za 2:01:04.

To je pěkný. Já jsem svůj první půlmaraton po téměř roce poctivého trénování zaběhla za 2:02:20!

Pravda, zjistila jsem, že to bez tréninku nejde. Tak jsem začala trénovat z příruček a přihlásila se po roce zase na ½maraton do Prahy a zaběhla to za 1:41:56, to se mi líbilo, tak jsem se přihlásila na maraton do Vídně, kde jsem zaběhla svůj první maraton za 3:40:23.

To je úžasné, já svůj první maraton běžela skoro 5 hodin (4:59:09 real time)!

Pro mne nejsou úžasní ti, co běží maraton 2,5 hodiny, ale ti, co dokáží bojovat tak dlouho, já bych tak dlouho běžet nevydržela…

Jak jsi se propracovala k tomu, že jsi mistryní ČR?

Po Vídni jsem posbírala odvahu a manžel mne přihlásil na ME veteránů Poznaň v Polsku a mně se povedlo vyhrát magickým časem 3:33:33. Tak mne to chytlo a našli jsme trenéra….

obrázek

Jak si hledala trenéra? To je mnohdy pro dospělé začínající běžce docela náročný…

Manžel zavolal do Brna, tam co trénuje pan František Nemetz a pan Jiří Šmiták a právě ten se mě ujal. Skvělý člověk, věřím mu a spolupráce přináší výsledky. U něj je záruka, že když něco řekne, tak to platí. Napsal i tu publikaci 100 let maratonu a další knihy.

Pan Šmiták hned na začátku trval na tom, abych přijela 2x týdně do Brna na dráhu (úseky, intervaly – přesné měření) a zbytek týdne mi píše objemy – dlouhé km, které běhám na Vsetíně – tempovou a objemovou vytrvalost atd.

Jaký máš jídelníček?

Před během 2 hodiny nic nejím. Dnes jsem si taky zařídila snídani na 7.00, abych v 10.00 mohla běžet. Tak hodinu po závodě už jím vše. V podstatě jím všechno, sladké, mám ráda maso, zeleninu i ovoce…

Jíš nějaké speciální jídlo před maratonem?

Já se 2 dny před závodem živím rýží. Přidávám si ji k normálnímu jídlu tak jako „navíc“. Vím, že pro mne není dobré před závodem jíst zeleninu a ovoce, to přináší střevní problémy. Mimo závod jím cokoli.

Maraton je tvoje nejlepší trať. Kolik už máš za sebou maratonů?

K roku 2009 už 12. Vloni jsem jich běžela 5 – trochu jsem to přeháněla – vydržet se to dá, ale ty časy jsou o ničem… Chce to 2-3 měsíce pauzu pro regeneraci a vyplnit to krátkými závody.

Která trať je pro tebe nejhorší?

Nejhorší trať je 5-10 km a hodinovka na dráze. To opravdu nemám ráda.

obrázek

To je legrace, když to řekne VMČR na 5 a 10 km na dráze….

Začínala jsem na silnici a cyklostezkách. Rychleji to utíká. Pořád se něco děje. Člověk se někam dostane, je pořád na co koukat. Třeba dneska se mi to líbilo. Bylo tu tolik lidí, zároveň s námi se běhaly překážky, tuhle zas házeli, tak jsem si běžela, dívala se a užívala si to.

Přitahuje tě ultra?

Rozhodně NE!

Koho obdivuješ?

Ivanu Martincovou. Ona je schopná po 14 dnech běžet maratón. Běhá co 14 dní a je rychlá na 5 km i na 10 km. Je dobrá. Je jí už nějakých 45 a i přesto výborně regeneruje.

Který maratón byl nejlepší?

Nejlepší byl 1. ve Vídni… Fantastická atmosféra, pěkné počasí…

Co tělíčko?

Masáže, bazén, plavu volně – na relaxaci. Posilovnou kompenzuji, po 1. závodech mě bolelo břicho (mám 4 děti, tak jsem potřebovala bříško trochu zpevnit), posiluji hrudník, ramena, záda a břicho. Je to znát. Při běhu se používají i jiné svaly než jenom nohy…

Co bys doporučila těm, co začínají, zvláště pak ženám, které chtějí začít a svůj začátek neustále odkládají…?

Dát si cíl (závod, klidně i na míň než 5 km, nebo třeba maratón), mě právě toto nastartovalo. Vím, že bez tréninku to nejde. Když se dá cíl, je plán a člověk se ho drží. A pak to chce vůli.

Není trénink trápení?

Někdy ano, ale o to lepší je ten pocit, když to vydržím a nezabalím to. Trenér vždy říká: „Člověk v sobě má dvě já „Lenivé“ a „Pilnější“, nesmíš dovolit, aby zvítězilo to „Lenivé“ nad tím „Pilnějším“…..“

Děkuji za rozhovor a příjemnou inspiraci a přeji hodně úspěchů.

DagmarKa Kodýtková foto
  • přečteno: 13708/13409×
Alena Krcháková – žena k nezastavení Alena Krcháková – žena k nezastavení

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků