logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je!

NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je!

Zdá se vám ten nadpis recenze na (nejspíše v současné době nejdiskutovanější) běžecké boty nadnesený? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. První dojem – tuhé jak flaxa
  2. Druhý dojem – bačkůrky
  3. Třetí dojem – boty na závod, tempové a rychlostní tréninky
  4. Hele Miloši, a teď teda vydej závěrečné resumé: výborný, dobrý nebo k ničemu?
  5. Doporučil bys je široké běžecké veřejnosti?

Určitě už jste v životě zažili pár situací, kdy jste byli překvapeni, čeho všeho jste schopní, a to v kladném i záporném slova smyslu. No vidíte a podobné je to i běžeckými botami. Některé vám padnou jako ulité a běhá se vám v nich tak dobře, že závod či tempový trénink v nich vypálíte v takovém tempu, že máte pocit, že jsou snad sedmimílové, a v jiných se ne a ne odlepit od země, přestože všechny fyzické ukazatele mluví o tom, že máte formu jak hrom.

První dojem – tuhé jak flaxa

Tady si musím trošku nasypat popel na hlavu. Vždycky vám říkám, že si máte při nákupu běžeckých bot zkusit, jak jsou flexibilní, zda je v ruce dokážete zkroutit do všech stran, nebo jsou tuhé jak stoletá flaxa a vůbec je neohnete. No, a že byste si měli vybrat ty, které jsou co nejohebnější, neboť vaší noze umožní pracovat tak, jako by běžela bosá.

Když si vezmete do ruky NIKE ZOOM FLY a zkusíte je ohnout, jsou jak ta tuhá flaxa, neohnete je ani za boha. Takže podle tohoto prvního testu by měly být na běhání nevhodné. No jo, ale ony nejsou, člověku to v nich lítá o stošest. Pravda, chce to ale mít fyzičku a dobrý běžecký styl, jinak brzy dolétáte a sednete si na zadek.

Druhý dojem – bačkůrky

NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je!

Když je nazujete a uběhnete v nich pár kilometrů, tak zjistíte, že podrážka je sice hodně tuhá, navíc ve špičce vykroužená tak, že špičky prstů máte skoro dva centimetry nad zemí, ale mezipodrážka není ani moc tvrdá, ani moc měkká – je prostě akorát taková, abyste si v ní běh užívali. Ve spojení s neobvykle širokým a poměrně volným svrškem pak mají nakonec i prsty, respektive celé chodidlo, možnost pracovat (vykonávat jemnou motorickou práci). Takže i po dvanácti hodinách v nich strávených vás chodidla nebolí a necítíte ani žádné jiné nelibé pocity.

Třetí dojem – boty na závod, tempové a rychlostní tréninky

Celková konstrukce boty, použité materiály a moje zkušenosti mi řekly: tyhle boty jsou skvělé na závod. Třeba i na maraton, ostatně pro ten byly hlavně zkonstruovány, aby umožnily člověku poprvé absolvovat tuto vzdálenost pod magickou hranici 2 hodin (tlačí člověka takovým způsobem, jako by měl na nohou dráhové tretry). Tím pádem jsou skvělé i na trénink tempa a rychlosti, ale nejsou vhodné na tréninky obecné vytrvalosti a relaxační běhy. No, faktem je, že ani o tomhle nejsem už tak skálopevně přesvědčen a zahrávám si s myšlenkou je vyzkoušet na 24hodinovce, kterou poběžím po mnoha letech na výkon v druhé půlce října v Albi ve Francii.

Hele Miloši, a teď teda vydej závěrečné resumé: výborný, dobrý nebo k ničemu?

Víte, v čem je problém? Problém je v tom, že mně se v NIKE ZOOM FLY běhá opravdu dobře, ale je mi jasné, že na ty boty mám fyzicky a díky své technice běhu dokážu využít všechny jejich přednosti. Takže za mě dostávají výbornou!

Doporučil bys je široké běžecké veřejnosti?

NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je!

Široké běžecké veřejnosti bych je nedoporučil, a to právě pro jejich přednosti, které ona nevyužije, spíše naopak, jejich běh ještě zhorší, protože ty boty je poženou do rychlosti, což předpokládá dobrou fyzičku, kterou musejí teprve získat. Takže než je obují, ať si vybudují dobrou fyzičku v jiných běžeckých botách, které je nebudou honit, a naučí se běhat a ne provádět chůzi se skočnou fází, pak teprve budou NIKE ZOOM FLY i pro ně výbornou běžeckou botou.

P.S.
Tohle je první část recenze na NIKE ZOOM FLY, druhou vydám až v nich odběhnu maraton, 24hodinovku a něco naběhám, abych mohl zodpovědně potvrdit či vyvrátit, co jsem napsal výše, a taky mohl doplnit informaci, kolik kilometrů vydrží.

Miloš Škorpil foto
NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je! NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Standa | 11. 1. 2018 11.27 hod. | 80.188.30.xxx
Miloši, najdu někde druhou recenzi botiček?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Dva roky problemů na pravé, teď levé noze, začátek jsem z nevědomosti nezaregistroval (podlamování…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Mi pomohlo při práci s počítačem vyměnit židli za klekačku. »
  • Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct : Řekl bych to ještě jinak: Člověk nemusí nutně moci za vše, co se mu děje, být viníkem všeho. Ale je…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den já jsem nebehala a mám pertendinitis Achillei dx Calcar avi mě by zajímalo jak budu…»
  • Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct : Pro Joggera – k lepšímu pochopení, co psal Miloš: " Ať se v přítomném okamžiku děje…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků