logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Paula Radcliffová: Jak běhat. Od běhání pro zábavu po soutěžní maratony a vše mezi tím

Paula Radcliffová: Jak běhat. Od běhání pro zábavu po soutěžní maratony a vše mezi tím

Stejně jako prožívá boom běh, prožívají jej i knihy, které o něm vycházejí. Pro běžeckého laika nebo člověka, který teprve uvažuje nad tím, že by to s tím během tedy také zkusil, je velmi těžké vybrat knihu, která mu osvětlí, o čem běh vlastně je, jak ho uchopit, aby se hned nezničil a s jeho pomocí dosáhl svých cílů: být fit, zdravý, krásný, vytrvalý, rychlý…

Jak běhat je přesně ta knížka, kterou bych takovému člověku doporučil. Doporučil bych ji ale i běžcům a běžkyním, které již nějakou dobu běhají, protože jim pomůže v tom, oč běží – tedy o to se zlepšit. Doporučil bych ji ale i zkušeným běžcům, protože Paula Radcliffová bývalá famózní běžkyně, která dlouho vládla ženskému běhu na tratích od 10 kilometrů výše a dokázala běžně porážet i běžkyně z Afriky, takže rozhodně ví, jak na to!

Když jsem si touhle knihou listoval v knihkupectví a zvažoval její koupi, tak jsem se přistihl, že přestávám listovat a začínám ji číst. Co číst, že ji začínám přímo hltat, a těšil jsem se, až si ji doma v klidu otevřu a začnu si v ní studovat, protože je to fakt studnice poznání pro běžce.

A nejen pro běžce, ale i pro běžkyně, které v ní najdou velmi podrobnou a obšírnou kapitolu o běhání žen, a to i těch, které jsou v očekávání nebo už honí kočárek.

Není snad běžce či běžkyně, kterou by nezajímalo, jak se stravovat, aby byl jejich výkon co nejlepší, aby je nechytaly křeče, necítili napětí ve svalech, jak důležité je pro jejich výkon vědět, jak se to má při běhu s laktátem, že to není jen odpadní produkt spalování sacharidů, ale významný zdroj energie, pokud pro to svým způsobem běhu vytvoříme tělu potřebné podmínky.

V knize nechybí ani tréninkové plány pro různé úrovně běžců a běžkyň snažící se o pokoření osobních rekordů na 10 kilometrů, půlmaraton či maraton. Poměrně velká část je věnována posilování a tomu, proč je důležité mít pevné břicho, silná záda a trup, a jak to všechno skloubit, aby to co nejvíce posloužilo našim nohám, srdci, plicím a ostatním systémům těla, my měli z běhu co největší radost a cítili se s ním silní a šťastní.

I když motivaci zmiňuji nakonec, tak rozhodně ne proto, že by motivace byla něčím druhořadým, spíše naopak, motivace a mentální příprava je mnohokrát důležitější než trénink, zvláště pro ty, co mají pocit, že nejlepších výsledků dosáhnou tím, že budou makat až do roztrhání svého těla. A znát, jak se motivovala k tréninku a světovým rekordům jedna z nejlepších vytrvalkyň historie, určitě není k zahození.

Jak běhat zcela nepochybně Paula Radcliffová ví a navíc o tom umí velmi působivě psát, tak působivě, že vás dostane do varu, jako byste společně s ní dobíhali do cíle v novém světovém rekordu!

Knihu vydala Euromedia v edici Esence

Běžná cena 299,- Kč

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Mirku, díky za odpověď Martině. Martino, jednak gratuluji k osobákům na 5 a 10 km, a jsem rád, že…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Ahoj Mirku, loni jsem běžela půlku na jaře, ale pak jsem trénovala na osobák na 5km (podle Milošova…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Martino, jestl máš teď chřipku v polovině února, měla bys začít s během až v březnu. Plán s mi zdá…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Moc se mi líbí Vaše analýza studie. Prostě hlavně vždy zapojit rozum. Mám otázku. Nechci jít na…»
  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků