logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Paula Radcliffová: Jak běhat. Od běhání pro zábavu po soutěžní maratony a vše mezi tím

Paula Radcliffová: Jak běhat. Od běhání pro zábavu po soutěžní maratony a vše mezi tím

Stejně jako prožívá boom běh, prožívají jej i knihy, které o něm vycházejí. Pro běžeckého laika nebo člověka, který teprve uvažuje nad tím, že by to s tím během tedy také zkusil, je velmi těžké vybrat knihu, která mu osvětlí, o čem běh vlastně je, jak ho uchopit, aby se hned nezničil a s jeho pomocí dosáhl svých cílů: být fit, zdravý, krásný, vytrvalý, rychlý…

Jak běhat je přesně ta knížka, kterou bych takovému člověku doporučil. Doporučil bych ji ale i běžcům a běžkyním, které již nějakou dobu běhají, protože jim pomůže v tom, oč běží – tedy o to se zlepšit. Doporučil bych ji ale i zkušeným běžcům, protože Paula Radcliffová bývalá famózní běžkyně, která dlouho vládla ženskému běhu na tratích od 10 kilometrů výše a dokázala běžně porážet i běžkyně z Afriky, takže rozhodně ví, jak na to!

Když jsem si touhle knihou listoval v knihkupectví a zvažoval její koupi, tak jsem se přistihl, že přestávám listovat a začínám ji číst. Co číst, že ji začínám přímo hltat, a těšil jsem se, až si ji doma v klidu otevřu a začnu si v ní studovat, protože je to fakt studnice poznání pro běžce.

A nejen pro běžce, ale i pro běžkyně, které v ní najdou velmi podrobnou a obšírnou kapitolu o běhání žen, a to i těch, které jsou v očekávání nebo už honí kočárek.

Není snad běžce či běžkyně, kterou by nezajímalo, jak se stravovat, aby byl jejich výkon co nejlepší, aby je nechytaly křeče, necítili napětí ve svalech, jak důležité je pro jejich výkon vědět, jak se to má při běhu s laktátem, že to není jen odpadní produkt spalování sacharidů, ale významný zdroj energie, pokud pro to svým způsobem běhu vytvoříme tělu potřebné podmínky.

V knize nechybí ani tréninkové plány pro různé úrovně běžců a běžkyň snažící se o pokoření osobních rekordů na 10 kilometrů, půlmaraton či maraton. Poměrně velká část je věnována posilování a tomu, proč je důležité mít pevné břicho, silná záda a trup, a jak to všechno skloubit, aby to co nejvíce posloužilo našim nohám, srdci, plicím a ostatním systémům těla, my měli z běhu co největší radost a cítili se s ním silní a šťastní.

I když motivaci zmiňuji nakonec, tak rozhodně ne proto, že by motivace byla něčím druhořadým, spíše naopak, motivace a mentální příprava je mnohokrát důležitější než trénink, zvláště pro ty, co mají pocit, že nejlepších výsledků dosáhnou tím, že budou makat až do roztrhání svého těla. A znát, jak se motivovala k tréninku a světovým rekordům jedna z nejlepších vytrvalkyň historie, určitě není k zahození.

Jak běhat zcela nepochybně Paula Radcliffová ví a navíc o tom umí velmi působivě psát, tak působivě, že vás dostane do varu, jako byste společně s ní dobíhali do cíle v novém světovém rekordu!

Knihu vydala Euromedia v edici Esence

Běžná cena 299,- Kč

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den já jsem nebehala a mám pertendinitis Achillei dx Calcar avi mě by zajímalo jak budu…»
  • Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct : Pro Joggera – k lepšímu pochopení, co psal Miloš: " Ať se v přítomném okamžiku děje…»
  • Souhrnná zpráva o mém běhání : Ahoj Jakube, ve školce, dcerky u dvěří podají ruku na přivítanou, Vy pak do práce a já s kočárem na…»
  • Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct : K dnešnímu mottu dne: "žít přítomným okamžikem, být si vědomý, že za vše, co se mi děje, si…»
  • Beskydská sedmička není žádná lehká holka, i když si tě položí, kam chce : Děkuji Miloši. Díky tvému reportu jsem si trasu představila a zároveň se utvrdila v tom, že po…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků