logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

UMĚNÍ VÍTĚZIT

UMĚNÍ VÍTĚZIT

Ikar, Phil Knight: Umění vítězit. Osmnáct let boje o přežití značky, která zcela změnila pohled moderního člověka na jednu z nejprostších činností, na běh. Osmnáct let každodenní nejistoty, zda bude ještě nějaké zítra. Osmnáct let života zakladatele firmy NIKE. Vzrušující příběh života, který by měl znát každý, kdo běhá, kdo se snaží sám něco vytvořit, sám zvítězit navzdory všem a všemu, kteří mu říkají: To nejde, to nikdy nemůže fungovat!

Nebudu vám říkat, o čem ta kniha je, co se v ní píše, spíš vám popíšu pocity, které ve mně vyvolala, a to i díky tomu, že jako autor knihy jsem stejný šílenec (šašek), jak říká svým přátelům, s nimiž tu káru celých osmnáct let roztláčel, dokud se jim nepodařilo vymanit se z pavučiny dluhů a to přesto, že v osmnáctém roce fungování již měla firma NIKE roční obrat osmdesát miliónů dolarů.

Když se tak vracím zpět roky, kdy jsem začal pracovat na značce Miloš Škorpil, zjišťuji, že tomu je právě osmnáct let, kdy jsem společně s Janem Šourkem začal vydávat časopis Ultravytrvalost, později Běžecký svět, pak se stal spoluzakladatelem Behej.com, abych nakonec společně s Danou vdechnul život Běžecké škole. A dá se říct, že teprve nyní můžeme říci, že nás je Běžecká škola schopná uživit.

Píšu to hlavně proto a pro ty, kdo jsou netrpěliví, kteří mají za to, že jsou natolik jedineční a natolik skvělí, že to sakra přece všichni musí vidět, tak proč to nevidí, nebo že bych nebyl přece jenom tak skvělý, tak jedinečný…, kdy už budu mít úspěch, kdy už konečně začnu vítězit?!

Bez frázíShodou okolností vyšel předevčírem na www.bezfrazi.cz můj rozhovor s Františkem Prachařem, kterému bych chtěl touto cestou moc poděkovat, jak dokázal skvěle vtěsnat vše podstatné, co bylo dobré říct, do článku Trenér tragédů. Zmiňuji se o tomto rozhovoru v kontextu s knihou Umění vítězit proto, že jsem ji dočítal právě ve dnech, kdy jsme se s Františkem potkali, a ve mně velmi silně rezonovalo to, co jsem právě četl, a co vyvolávalo moje vzpomínky na těch uplynulých osmnáct let.

Přestože je Umění vítězit o historii NIKE, o historii zápasu několika lidí o svou vizi pomoci stále většímu počtu běžců a běžkyň užívat si běh, je psána tak, že i když čtete o totálních propadácích, musíte se smát, nebo alespoň já jsem se musel smát.

Kdo si přečte tuhle knížku a miluje NIKE, bude ji milovat ještě víc, a kdo dosud NIKE nemiloval a považoval ji za snobskou značku, začne ji milovat, i kdyby jen pro toho ducha, který je s jejím vznikem a bojem o místo na slunci spojená.

Rasťo ŽivorKdyž píšu o knize Umění vítězit, maně se mi vybaví vzpomínka na člověka, který mi byl velmi blízký a který letos ve velmi mladém věku zemřel, na Rasťu Živora. Ta vzpomínka se dere na povrch proto, že na jeho pohřbu jeho zaměstnanci mluvili o tom, že už nikdy nebudou mít takového šéfa, který by byl tak lidský, který by nejdříve myslel na člověka a pak teprve někde hodně daleko za tím na peníze a to přesto, že řídil firmu, v níž se točily velké peníze.

Rasťo všem, kdo ho znali, bude chybět, ale mám radost, že i v dravé Americe jsou vrcholoví manažeři, kteří myslí na člověka, ať už je jejich zaměstnancem nebo potencionálním zákazníkem, manažeři, kterým prvoplánově nejde o peníze, pro něž peníze neznamenají vítězství, ale možnost být prospěšný většímu množství lidí.

A vlastně když si dám pět a pět dohromady, začíná mi být jasné, proč Rasťo měl tak rád New York maraton, proč měl tak rád NIKE.

A komu bych Umění vítězit doporučil? To je velmi snadné, doporučil bych ji všem, kdo mají vlastní sny, aby pochopili, že k jejich uskutečnění nevedou rovné cesty, ale že rozhodně stojí si pro ně několikrát nabít kokos.

Umění vítězit vydalo nakladatelství Euromedia v edici IKAR a jestli ji ještě nemáte, doporučuji vám ji koupit ještě do konce roku, protože po jejím přečtení se vám vaše novoroční předsevzetí začnou plnit hned o něco lehčeji, protože budete vědět, že pokud budete dostatečně vytrvalí, nemůžete nevyhrát.

P.S. Pokud nemáte čas číst, můžete ji i poslouchat, zvukovou verzi namluvil Ladislav Frej.

Přeji vám Šťastný života běh.

Miloš Škorpil foto
UMĚNÍ VÍTĚZIT UMĚNÍ VÍTĚZIT

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků