logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Spolek přátel volnoběhu

Spolek přátel volnoběhu

Tramtadadá, je otevřeno! Už jsem (si) to párkrát sliboval, vlastně ten nápad oslovit společenství vytrvalců uvažujících jistým, přirozeným směrem ve mně zrál více než čtyři roky. Asi jako pracuje sejrová plíseň v Sedlčanech... Čím více a déle v té stále lidnatější velké běžecké rodině žiju, tím více mě jímá přesvědčení, že je (mi) toho zapotřebí.

Tímto založený Spolek přátel volnoběhu na první pohled vypadá jako prachsprostý blog. A ten druhý i po něm další na tom máloco změní. Ale! My, kteří všechny ty kvalitní myšlenky a mnohem častěji jejich pravý opak šíříme, víme svoje!

Nové společenství získalo trvalé tábořiště nepřekvapivě v Běžecké škole. Z řady důvodů. Za prvé jsem ji svého času vychodil, a dříve zde poměrně často spamoval zásadními osobními zážitky, kupříkladu Blbec ve fitku, Blbec na oválu vol. I a II. Pak nastoupila brutální stíhačka. Né ještě jako nějaká ženská (tuhle samozřejmě mylnou asociaci dneska už lze považovat za hodně tenkej led s hrozbou studených večeří atd.), tak tak jsem tenkrát v návalu relativně placených povinností stíhal vykonávat ty úplně základní životní potřeby. Čas a s ním i chuť se bohudík navrátily. Druhá rovina je obrazného rázu. Sdílením vlastních nezkušeností přímo vybízíme k poznání, k čemuž Běžecká škola jakožto vzdělávací zařízení také slouží. Holt, někdo za školu chodí, jiný za ni běhá.

Zkrátka, během minulým rokem jsem pocítil, že mi to písmenkování jakoby chybí nebo co. Díky Evě a následně Blance s Pavlem sice poměrně pravidelně a upřímně rád píšu do toho Runu, ale přece jenom, to je iné kafe. Svým způsobem cechovní žurnalistická záležitost, kde člověk budí dojem, že je chytřejší než radiožurnál s televizí Znova dohromady. Byť jsem založením tichej introvert, hlavně tedy doma už mluví jiní, čas od času si prostě taky potřebuju někde neohroženě vymáchat hubu, žejo.

Pokročme dál ku spolkovým podmínkám. Členem se může stát kdokoliv ochoten přelouskat to bez nevyhnutelné návštěvy místnůstky označené nula nula. Vítáni jsou zejména jedinci třímající podobné, ale kupříkladu i další běžecké postoje. Čímž přiskakujeme k tomu asi nejdůležitějšímu, komunikačním formám. Přátelé drazí, udělejme si to hezký. Ostatně škola Běžecká vždycky platila za oázu pohody, laskavosti. Samozřejmě, že výměna názorů posouvá tohle pokolení kupředu, zase si ale nepleťme demokracii s demagogií. Takoví ti uštěpační hejtři beztak většinou záhy odtáhli tam, kam patří, kde o ně někdo stojí . Nechť tedy zůstanou tamtéž, diskuze budiž konstruktivní. A prosím vás, naprosto zbytečné je konstatovat mi do komentářů pravdu. Třeba, že jsem naprostý hovado s vyběhanou palicí. Komu tím jako prospějete!?

Další důležitá věc dneška – forma propagace spolku. Úplně nejjednodušší pravidlo zní: Zabíhejte na školu pravidelně sami od sebe. Frekvence (O)běžníků bude nade vší pochybnost příležitostná, ne zcela pravidelná. Jinak řečeno, těžko takhle dopředu říci, kdy mě jaká krávovina popadne a jak dlouho ji udržím. Rozhodně nespoléhejte, že Miloš nebo já vždycky někam hodíme odkaz. Jsme unavený kluci. Jeden vopravdickej důchodce, druhý tam má při pohledu do zrcadla i reality včerejšího kalendáře taky slušně nakročeno. Však ono se tady vždycky něco šikovného najde.

Na závěr jsem záměrně schoval to fundamentální – pojmenování volnoběhu.

Jeho přátele vůbec není radno vnímat jako spolek srábotků bojících se pořádně to namastit. Naopak. Běžet, běhat, volně nemusí ani omylem vždycky znamenat běhat jak šnek. Jakože je to stejně jedno.

Mimochodem, jak z nedávné minulosti víme, spousta z nás beztak vlastně běhá tak pomalu ani ne proto, že to řekl Miloš, ale protože jsme lemry líný... Já taky, s dovolením.

Klidně vezměte žrádlo plné polské cestářské soli na to, že paradoxně právě takoví ti rychlonožkové od povahy si kolikrát definici, význam, blaho a hlavně pocit volnoběhu uvědomují nejlépe. Pokud tedy POCHOPILI. Kdo zatím tápe, a chce PROZŘÍT, jsme tady.

Protože volnoběh je stav, kdy třeba i uprostřed toho nejpřecpanějšího davu, obklopeni těmi nemilovanějšími, běžíte sami se sebou, sami za sebe. Kdy se nikam nechvátá ani „nepomalí“. Kdy všechno šlape jak má. Kdy si tělo lebedí a duše jásá do ticha. Je vám krásně. Pocit, s nímž to vydržíte strašně dlouho. Může to být třeba i maratónský běh, anebo ještě kousek za roh či dva.

Ano, jasně, makáme, abychom byli ještě, ještě rychlejší, odolnější, lepší, krásnější. V pořádku. Touha po vývoji je ostatně člověku přirozená po věky věků. Při těch kvantech podstoupených tréninků však mívám občas dojem, že rozumější, duchapřítomní běžci (ne ti hrdinsky vyznávající útrpné sádlo-máslo praktiky, a že jich je čím dál víc) často při té vší nezbytné dřině vlastně hledají i něco trochu jiného.

POCIT UVOLNĚNÍ, SVOBODY, SPRÁVNÉ CESTY, DOBRA.

Definice volnoběhu budiž vyřčena.

Vždyť přece můžeme a máme zůstat při tom našem bláznovství normální, co říkáte.

Spolek přátel volnoběhu navždy věnuji památce Rasti Živora, velkého vyznavače svobodonosného běhání a podporovatele všech nápadů, které mohou spojovat lidi dobré vůle. Družme se, měl by radost.

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 2275/2127×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků