logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak to vypadá po měsíci přípravy Do formy? Hubnu?

Jak to vypadá po měsíci přípravy Do formy? Hubnu?

Chcete vědět, jak cvičím, co jím a jak se moje tělo vyrovnává s tréninkem a novým stravovacím režimem? Jestli jsem po měsíci přípravy Do formy zhubla a mizí mi centimetry sádla z břicha, boků, zadku, nohou, rukou, hlavy... no, zadrž, Škorpilka, zadrž, i když jedno z míst oštipování kaliperem je mimochodem i na čelisti!

Na facebooku jste si řekli o článek na téma stravování s přihlédnutím ke sportovním aktivitám a případnému hubnutí, což je teď zrovna můj případ, takže to dostanete z první ruky.

Hned úvodem předesílám, že ačkoli jsem certifikovaným výživovým poradcem a o výživě, potažmo sportovní, jsem přečetla stohy knih, absolvovala jsem různé semináře a konference, a vlastně neustále se sama dále vzdělávám, nikdy vám já ani nikdo jiný nepředloží univerzálně platný a účinný návod na to, jak zhubnete právě vy. Nejdůležitější proměnnou v tomto zadání jste totiž VY, VÁŠ metabolismus, VAŠE chutě, návyky, současná váha, věk, počet diet, které jste již absolvovali, pohybová aktivita – a to nejen ta sportovní, tedy ta hodina/y tréninku, ale hlavně ta mimosportovní. Mnohem více totiž záleží na takovém tom drobném každodenním pohybu, kterého má někdo z nás méně, někdo více. Mimochodem, kdyby někdo vymyslel takový univerzální návod fungující na všechny, tak je miliardářem, když si uvědomíme, jak vysoké procento lidí je už dnes všude ve světě obézních či minimálně s nadváhou!

Nicméně já tady teď napíšu způsob, který pomáhá mně. Jak vím, že pomáhá? Měřím, přátelé, měřím! Pracovala jsem dlouho v managementu, kde po našem slovním zhodnocení, jak nám ten prodej jako jde, že myslíme, že dobře, přišla vždy logická otázka: „A myslíte, nebo víte? Máte to změřený?" Tak jsem si zvykla na to, že bez čísel to prostě nepůjde, ačkoli je nemám ráda.

Takže čísla po 1. měsíci

Měřené objemy:

 • Takové divné místo nad prsy – 2 cm
 • Pas – 3 cm
 • Boky – 3 cm
 • Stehna – 2 cm
 • Lýtka a paže zatím zůstaly beze změny.

Celkový úbytek 10 cm

Hmotnost:

 • Počáteční 69,5 kg
 • Současná 65,4 kg

Úbytek 4,1 kg

Tuk:

 • Počáteční 28,2%
 • Současný 25,4%

Úbytek 2,8 %

Trénink a kardio

Cvičení jsem popsala v posledním článku, od té doby se ale velmi změnil můj přístup ke kardiu z naprosté HATE na úplnou LOVE! Nikdy bych tomu nevěřila, kdyby mi to někdo řekl, ale já prosím dobrovolně ráno vstávám, abych mohla běžet do fitka na pás, cupitám tam jak veverka 45 min a přijde mi to jako nic, případně teď už jsem 2x při pěkném počasí běžela ven u nás do lesoparku (který máme mimochodem příhodně blízko od baráku, takže žádné výmluvy neuspějí), z toho jednou jsem dokonce prováděla výběhy do kopce, což upřímně také nesnáším, a endorfiny mi přitom stříkaly i ušima. No – co na to říct? Jo a zapomněla jsem zmínit, že ačkoli mám předepsané minimálně 2 kardio seance týdně, já z pilnosti provádím 3 a v neděli, kdy mám volno, se ošívám a nejraději bych šla taky! Tělo si na pravidelný pohyb zvyklo, běží jak dobře namazaný stroj a dělá mu to evidentně dobře nejen fyzicky, ale i psychicky.

Jídlo

A dostáváme se k jídlu, tedy k tomu, čím ten úžasný stroj promazávám. Jak už jsem psala, mám daná makra, tedy denní množství sacharidů, bílkovin a tuků, a jejich doporučené zdroje. Nikdo mě nekontroluje, ale fakt se snažím nefixlovat. Vše, co jím, průběžně zadávám do aplikace Kalorické tabulky, které mi vše propočítají, takže např. včera už jsem po obědě věděla, že se večer půjdu asi pást.

Uvedu vám tady příklady mých typických jídel i s gramáží, která jím ráno, odpoledne a večer, protože v poledne vaříme doma na střídačku 3 lidi, a tak musím ta další jídla dorovnávat na snídani + oběd (ve smyslu, jestli mi ještě něco a co zbyde na večer).

předtréninková kaše

Snídaně:

předtréninková kaše (jíme kolem 8:00, trénink je od 10:00)

 • 40 g vloček jemných
 • ½ lžíce chia semínek
 • voda, pár minut vařit.
 • 25 g (odměrka) TPW syrovátkového proteinu (vmíchám po uvaření) na ozdobu 25 (30) g borůvek + 25 (30) g malin, případně jahody někdy ještě lžička drcených kakaových bobů někdy zamíchám do kaše při vaření vajíčko nebo zbylý bílek z vaření

potréninková vajíčka (po ranním kardiu na lačno)

 • 2 (3) vajíčka podle velikosti na kousku másla usmažit, případně volská oka
 • 2 chlebíčky celozrnné pšeničné/rýžové
 • 50 g mix salátů trhaných, nějaké rajče/kedlubna/ředkvičky nebo
 • 1 kus ovoce (mandarinka, jablko)

nedělní lívance

nedělní lívance (nemáme trénink) – množství pro dva

 • 150 g Madeta Cottage
 • 2 vejce (+ 1 bílek)
 • 40 g vločky jemné
 • 15 g kokosové mouky
 • malá lžička prášku do pečiva

Rozmixuju tyčákem, smažím na lehce pomaštěné pánvi (kokosový olej) zdobím ovocem, příp. řeckým jogurtem a lžičkou ořechového másla

Odpolední svačina

 • tvaroh (125 g – 150 g) nebo Milko řecký jogurt (140 g) ovoce (jestli mi po snídani a obědě ještě zbývají volné sacharidy) špaldové lupínky Alnatura/ granola s jahodami a mandlemi Emco... 15 g 1 lžička (no, Danuško, kdybys nekecala...!) ořechového másla Nutspread

večeře

Večeře

Ryba (maso, podle toho, co bylo k obědu) jako minutka na pánvi cca 150 g

 • Míchaná zelenina dušená (zmrazená) nebo čerstvá (zelené fazolky, kapustičky, kořenová zelenina, mix toho všeho) nebo
 • Mix trhaných salátů (střídám různé druhy)

Tuňák ve vlastní šťávě, okapaný

 • Mix trhaných salátů/jiná čerstvá zelenina nakrájená na salát
 • Trochu olivového oleje, citronové šťávy
 • Semínka na posypání

vajíčka na všechny způsoby

Vajíčka na všechny způsoby (když jsem je neměla k snídani) Zelenina

Shirataki nudle („těstoviny" z konjaku, což je kořen, neobsahují žádné kalorie, tuky, sacharidy ani bílkoviny, prostě NIC – haha, ale najíte se! Navíc snižují hladinu cukru v krvi a celkově je to taková docela zajímavá věc)

Mleté maso s rajčatovou omáčkou jako na špagety.

Samozřejmě mi vše, co za den sním, musí souhlasit s makry, takže vážím a zapisuju do tabulek, tedy do mobilní aplikace. Teď v druhém měsíci je to trochu těžší, protože jsme začali vlnit (tedy měnit množství sacharidů) – mám povolených 100/50/100/50/150/100/50 g na jednotlivé dny v týdnu, ve dnech s méně sacharidy můžu navýšit objem bílkovin. Musím přiznat, že dny s 50 g sice nemám hlad (nemám hlad zatím vůbec), ale určitě bych jich snědla víc...

Teď to tady možná vypadá, že jsem děsný asketa, ale já si překvapivě užívám každé (i to nejskromnější) jídlo víc, než před zahájením přípravy Do formy, a to mám jídlo ráda! Myslím, že je to tím, že když se začnete pravidelně hýbat, všechno vám začne v těle intenzivněji pracovat a vám se zostří vnímání všech tělesných pocitů: vůně zaslouženého, čerstvě připravovaného jídla, jeho chutě, kapky teplé sprchy dopadající na zpocenou kůži a vůně sprchového gelu, jemnost dobře prokrvené kůže na celém těle a pleti na obličeji, příjemná únava večer a měkkost přikrývky při ukládání ke spánku...

Anebo je to prostě jenom tím, že to miluju. Miluju pocit, že žiju „na plný koule“, že můžu cítit, jak mi v těle tepe krev, že mi po zádech stékají čůrky potu, jak se mi plíce můžou rozskočit, jak si zpívám po dobře odvedeném tréninku ve sprše... třeba „Nonstop, já chci žít nonstop, a s tím, co přijde, mám chuť se rvát. Už nejsem dítě mejdanů, už nejsem módní hit, láká mě vůně príma dnů a chci jen nonstop žít!" (hihi, jsem už starší generace, no!) Tak dobře: „Když nemůžeš, přidej víc, zakřič prostě z plných plic, že slovo nejde neexistuje, slovo nejde neexistuje. Když nemůžeš, přidej víc, zakřič prostě z plných plic, že to dáš, na to máš, že to dáš!“

Ještě dva měsíce intenzivní přípravy před námi a já se moc těším!

Dana Škorpilová foto
 • přečteno: 3337/3071×
Jak to vypadá po měsíci přípravy Do formy? Hubnu? Jak to vypadá po měsíci přípravy Do formy? Hubnu? Jak to vypadá po měsíci přípravy Do formy? Hubnu? Jak to vypadá po měsíci přípravy Do formy? Hubnu?

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků