logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vyslanci pro Paraple – Jitka Stehlíková, Zlínský kraj

Vyslanci pro Paraple – Jitka Stehlíková, Zlínský kraj

Co tě přimělo, stát se vyslancem pro Paraple?

Četla jsem Milošův blog a celkem mě překvapilo, že chybí zástupce Zlínského kraje. Dlouho jsem neváhala. Loni jsem v této souvislosti sledovala na stránkách behej.com Buldokovo počínání, ne se vším jsem tehdy v jeho přípravě na maraton souhlasila, ale fandila jsem mu.

Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?

Nadace jsou v každém případě potřebné. Je to otázka důvěry – věřím větším nadacím. Několikrát jsme posílali dárcovské sms – Člověk v tísni, Pomozte dětem, Paraple.

Víš něco více o nadaci Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?

Zaměřují se na podporu lidí s poškozením míchy, kteří musejí dále bojovat se všemi důsledky, jenž z tohoto poškození plynou. A mnohdy jich není málo.

Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?

Jestli nepotřebuje nějakou pomoc.

Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?

Spíše mě motivují. Pokaždé, když někoho takového potkám, uvědomím si, že se člověk zabývá a řeší zcela nedůležité věci. Neumíme si vážit toho, co máme. Neuvědomujeme si, že to nejcennější – zdraví – můžeme lehce ztratit. Běžně se se zdravím zbytečně hazarduje – pro příklad nemusím chodit daleko, stačí se projet po D1.

Co pro tebe představuje běh?

Pokud se nepřipravuji na nějaký větší závod (jako nyní), tak je běhání pro mě určitě do velké míry forma odpočinku a současně také prostředek k udržení dobré kondice. V tomto konkrétním případě je to zároveň i způsob, jak napomoci dobrému záměru a to je pro mě důležité.

Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?

Soustavně od roku 2007, v běžeckém světě se nepohybuji dlouho, začala jsem trochu později. Hledala jsem tehdy alternativu ke kolu a nakonec jsem u běhu zůstala. Hodně mě inspirovala kamarádka (ani o tom neví). Od letošního roku běhám za AK Kroměříž.

Co podle tebe může běh a běhání člověku dát – přinést?

V první řadě dobrou kondici – nejenom fyzickou, ale především psychickou – ta je moc potřebná. Díky běhání jsem také našla nové přátele a kamarády.

Máš nějaký slogan – heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?

Na plakátku mám napsáno: „my můžeme, oni potřebují, pomáhejte se mnou“.

Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci nadaci pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.

Finanční pomoc je asi nejideálnější.

Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?

Narodila jsem se a žiji v Kroměříži. Naprostým skvostem našeho kraje je pro mě zdejší Arcibiskupský zámek (kde jsem mj. v době svých studií 3 roky prováděla) a samozřejmě přilehlé zahrady. Celý komplex naleznete i na seznamu Unesco. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p. Radhoštěm vás vtáhne do doby života na vesnici v polovině 19. století. Příznivci moderní architektury si jistě nenechají ujít návštěvu Baťovy „jednadvacítky“ ve Zlíně. Unikátní ředitelská kancelář v podobě výtahu, nebo pohled ze střechy tohoto mrakodrapu stojí rozhodně za to. Pokud jste příznivci turistiky nebo MTB a máte rádi pohledy z výšek, tak cílem vaší cesty budou Chřiby s rozhlednou Brdo, Hostýnské vrchy s poutním místem na sv. Hostýnu nebo Poustevny s kaplí na Radhošti.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Vyslanci pro Paraple

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky58
podle povrchu na němž převážně běhám38
podle barvy3
podle šířky boty ve špičce14
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy86

kde se diskutuje

  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Ahoj Michale. První, co mne napadá je,čím se budeš živit (nebo jsem to v článku přehlédl ?). Ale…»
  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Ahoj Michale, hezky napsaný článek, jen pořád přemýšlím, co bylo tím hlavním impulsem k odchodu,…»
  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Krasne napsany, Miso. At to vse bylo jak bylo, uzili jsme v PIMu srandy kopec ;-) A diky nejen…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků