logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vyslanci pro Paraple – Jitka Stehlíková, Zlínský kraj

Vyslanci pro Paraple – Jitka Stehlíková, Zlínský kraj

Co tě přimělo, stát se vyslancem pro Paraple?

Četla jsem Milošův blog a celkem mě překvapilo, že chybí zástupce Zlínského kraje. Dlouho jsem neváhala. Loni jsem v této souvislosti sledovala na stránkách behej.com Buldokovo počínání, ne se vším jsem tehdy v jeho přípravě na maraton souhlasila, ale fandila jsem mu.

Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?

Nadace jsou v každém případě potřebné. Je to otázka důvěry – věřím větším nadacím. Několikrát jsme posílali dárcovské sms – Člověk v tísni, Pomozte dětem, Paraple.

Víš něco více o nadaci Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?

Zaměřují se na podporu lidí s poškozením míchy, kteří musejí dále bojovat se všemi důsledky, jenž z tohoto poškození plynou. A mnohdy jich není málo.

Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?

Jestli nepotřebuje nějakou pomoc.

Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?

Spíše mě motivují. Pokaždé, když někoho takového potkám, uvědomím si, že se člověk zabývá a řeší zcela nedůležité věci. Neumíme si vážit toho, co máme. Neuvědomujeme si, že to nejcennější – zdraví – můžeme lehce ztratit. Běžně se se zdravím zbytečně hazarduje – pro příklad nemusím chodit daleko, stačí se projet po D1.

Co pro tebe představuje běh?

Pokud se nepřipravuji na nějaký větší závod (jako nyní), tak je běhání pro mě určitě do velké míry forma odpočinku a současně také prostředek k udržení dobré kondice. V tomto konkrétním případě je to zároveň i způsob, jak napomoci dobrému záměru a to je pro mě důležité.

Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?

Soustavně od roku 2007, v běžeckém světě se nepohybuji dlouho, začala jsem trochu později. Hledala jsem tehdy alternativu ke kolu a nakonec jsem u běhu zůstala. Hodně mě inspirovala kamarádka (ani o tom neví). Od letošního roku běhám za AK Kroměříž.

Co podle tebe může běh a běhání člověku dát – přinést?

V první řadě dobrou kondici – nejenom fyzickou, ale především psychickou – ta je moc potřebná. Díky běhání jsem také našla nové přátele a kamarády.

Máš nějaký slogan – heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?

Na plakátku mám napsáno: „my můžeme, oni potřebují, pomáhejte se mnou“.

Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci nadaci pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.

Finanční pomoc je asi nejideálnější.

Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?

Narodila jsem se a žiji v Kroměříži. Naprostým skvostem našeho kraje je pro mě zdejší Arcibiskupský zámek (kde jsem mj. v době svých studií 3 roky prováděla) a samozřejmě přilehlé zahrady. Celý komplex naleznete i na seznamu Unesco. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p. Radhoštěm vás vtáhne do doby života na vesnici v polovině 19. století. Příznivci moderní architektury si jistě nenechají ujít návštěvu Baťovy „jednadvacítky“ ve Zlíně. Unikátní ředitelská kancelář v podobě výtahu, nebo pohled ze střechy tohoto mrakodrapu stojí rozhodně za to. Pokud jste příznivci turistiky nebo MTB a máte rádi pohledy z výšek, tak cílem vaší cesty budou Chřiby s rozhlednou Brdo, Hostýnské vrchy s poutním místem na sv. Hostýnu nebo Poustevny s kaplí na Radhošti.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Vyslanci pro Paraple

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků