logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Osudu navzdory. Statečná Češka je jedna z nejlepších sportovkyň světa

Osudu navzdory. Statečná Češka je jedna z nejlepších sportovkyň světa

V devíti letech onemocněla rakovinou plic a skoro rok strávila v olomoucké nemocnici. Když jí bylo 18, přišla o ledvinu. Po tom všem přišel jeden obyčejný den, který se rozhodla strávit na lyžích. Srazila se s jiným lyžařem a skončila na vozíku. Letos je to už 23 let. Takový osud má paralympijská vítězka z Pekingu a světová rekordmanka ve vrhu koulí Eva Kacanu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Sportovat mě donutil vozík
  2. Sport, politika i masáže
  3. Paralympionici na RunTour 2019 v Olomouci o své cestě i motivaci

Proto se s ním rozhodla poprat a vzít si od něj jen to nejlepší. A to není vše. Vyrůstala v dětském domově, kde ji nechali rodiče původem z Řecka, kteří přišli do Česka po druhé světové válce.

Sportovat mě donutil vozík

Navzdory takovému zranění a navzdory tomu, že v dětství kvůli nemoci v podstatě nesportovala, se z ní stala jedna z nejlepších sportovkyň na světě. S atletikou začala v roce 1997 a dlouho házela oštěpem. Teprve v roce 2011 definitivně zjistila, že vrh koulí jí půjde ještě o něco lépe. Ve stejném roce získala první důležitou medaili – zlato na mistrovství Evropy. Ještě dnes, ve svých 53 letech, sbírá jednu medaili za druhou.

Z paralympijských her v Aténách si přivezla stříbro, z Pekingu zlato, které ještě ozdobila světovým rekordem ve vrhu koulí. Loni si z mezinárodních atletických závodů ve Spojených arabských emirátech přivezla stříbro a bronz. „Můj největší úspěch? To, že když jsem skončila na vozíku, nevzdala jsem to," říká Eva Kacanu. Sport je dnes každodenní součástí jejího života, a to i když zrovna nezávodí. „Je to takový můj doping," směje se. Proto také přijala pozvání zúčastnit se olomoucké zastávky běžecké série RunTour ve spolupráci s Toyotou coby partnerem českých i světových paralympioniků. Eva je navíc rodačka z hanácké metropole.

Sport, politika i masáže

Spolu s ní dorazili i její kolegové z oddílu Atletika Olomouc. Mezi nimi i Dušan Ščambura ze Šumperku, který se věnuje vrhu koulí a hodu oštěpem. Jako první handicapovaný sportovec Česka letos vybojoval křišťálovou Zlatou tretru v Ostravě. Na zmíněných hrách v Emirátech byl bronzový v oštěpu a stříbrný v kouli.

„Sport pro mě znamená začlenění se do společnosti. Kvůli úrazu jsem přišel o spoustu přátel, ale také získal nové," vzpomíná atlet, který se k vrcholovému sportu rovněž dostal po úraze. Kromě svých disciplín se věnuje také florbalu a cyklistice. Rád si proto vyzkoušel i závod v rámci RunTour. Handicap ho nezastavil ani v touze zlepšovat svět, ve kterém žije – už několik let je radním ve svém rodném Šumperku.

Úrazem, který ho připoutal na vozík, se nenechal rozhodit, a dal svému životu hned několik nových smyslů – kromě sportu a politiky to byly i masáže – před 20 lety si udělal masérský kurz a dodnes provozuje svůj salon.

Paralympionici na RunTour 2019 v Olomouci o své cestě i motivaci

This object requires Flash Player.

Vladimír Michna

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 1115/935×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků