logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Osudu navzdory. Statečná Češka je jedna z nejlepších sportovkyň světa

Osudu navzdory. Statečná Češka je jedna z nejlepších sportovkyň světa

V devíti letech onemocněla rakovinou plic a skoro rok strávila v olomoucké nemocnici. Když jí bylo 18, přišla o ledvinu. Po tom všem přišel jeden obyčejný den, který se rozhodla strávit na lyžích. Srazila se s jiným lyžařem a skončila na vozíku. Letos je to už 23 let. Takový osud má paralympijská vítězka z Pekingu a světová rekordmanka ve vrhu koulí Eva Kacanu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Sportovat mě donutil vozík
  2. Sport, politika i masáže
  3. Paralympionici na RunTour 2019 v Olomouci o své cestě i motivaci

Proto se s ním rozhodla poprat a vzít si od něj jen to nejlepší. A to není vše. Vyrůstala v dětském domově, kde ji nechali rodiče původem z Řecka, kteří přišli do Česka po druhé světové válce.

Sportovat mě donutil vozík

Navzdory takovému zranění a navzdory tomu, že v dětství kvůli nemoci v podstatě nesportovala, se z ní stala jedna z nejlepších sportovkyň na světě. S atletikou začala v roce 1997 a dlouho házela oštěpem. Teprve v roce 2011 definitivně zjistila, že vrh koulí jí půjde ještě o něco lépe. Ve stejném roce získala první důležitou medaili – zlato na mistrovství Evropy. Ještě dnes, ve svých 53 letech, sbírá jednu medaili za druhou.

Z paralympijských her v Aténách si přivezla stříbro, z Pekingu zlato, které ještě ozdobila světovým rekordem ve vrhu koulí. Loni si z mezinárodních atletických závodů ve Spojených arabských emirátech přivezla stříbro a bronz. „Můj největší úspěch? To, že když jsem skončila na vozíku, nevzdala jsem to," říká Eva Kacanu. Sport je dnes každodenní součástí jejího života, a to i když zrovna nezávodí. „Je to takový můj doping," směje se. Proto také přijala pozvání zúčastnit se olomoucké zastávky běžecké série RunTour ve spolupráci s Toyotou coby partnerem českých i světových paralympioniků. Eva je navíc rodačka z hanácké metropole.

Sport, politika i masáže

Spolu s ní dorazili i její kolegové z oddílu Atletika Olomouc. Mezi nimi i Dušan Ščambura ze Šumperku, který se věnuje vrhu koulí a hodu oštěpem. Jako první handicapovaný sportovec Česka letos vybojoval křišťálovou Zlatou tretru v Ostravě. Na zmíněných hrách v Emirátech byl bronzový v oštěpu a stříbrný v kouli.

„Sport pro mě znamená začlenění se do společnosti. Kvůli úrazu jsem přišel o spoustu přátel, ale také získal nové," vzpomíná atlet, který se k vrcholovému sportu rovněž dostal po úraze. Kromě svých disciplín se věnuje také florbalu a cyklistice. Rád si proto vyzkoušel i závod v rámci RunTour. Handicap ho nezastavil ani v touze zlepšovat svět, ve kterém žije – už několik let je radním ve svém rodném Šumperku.

Úrazem, který ho připoutal na vozík, se nenechal rozhodit, a dal svému životu hned několik nových smyslů – kromě sportu a politiky to byly i masáže – před 20 lety si udělal masérský kurz a dodnes provozuje svůj salon.

Paralympionici na RunTour 2019 v Olomouci o své cestě i motivaci

This object requires Flash Player.

Vladimír Michna

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 697/545×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Osmitýdenní tréninkové plány pro překonání hranice šedesát, padesát a čtyřicet minut na deset kilometrů : Zdravím, tam kde je psaný souvislý rychlý běh má být i rozklusání? Si nedovedu představit,že ze…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, rád bych se zeptal, jakou rychlostí má běhat 11 letá holka CH a RCH? Používáme CH (2…»
  • Běhání v terénu a v kopcích je přírodním učitelem Přirozeného běhu : V terénu se hezky běhá v Jeseníkách, tam je to never ending story. Zároveň běh v terénu v kopcích…»
  • Maratonská aneb jak jsem se proToiToikoval svým prvním oficiálním maratonem : Pepo Ty jsi jednička!!!!!!! »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj Miloši, Dnes som si bol zabehať, urobil som si Cooper, môžem poslať výsledky. Je nutný aj…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků