logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Průšvihář bez nohou. Už 15 sezón reprezentuje Česko v para hokeji

Průšvihář bez nohou. Už 15 sezón reprezentuje Česko v para hokeji

Levé křídlo v české para hokejové reprezentaci hraje věčně usměvavý Zdeněk Krupička. Narodil se bez nohou a vyrůstal v Jedličkově ústavu. Nikdy to nevzdal a už třikrát se podíval na paralympiádu.

Zdeněk Krupička: Z hendikepu hokejovou hvězdou

This object requires Flash Player.

Z průšviháře a raubíře, který ani bez nohou nedokázal vydržet na jednom místě, vyrostl úspěšný reprezentant. “Nikdy jsem nepoznal, jaké to je chodit. Díky para hokeji si ale život užívám naplno,” vypráví Zdeněk Krupička.

Narodil se s rozštěpem páteře a s postižením dolních končetin, proto se od dětství pohybuje na vozíku. Momentálně žije v Praze a pracuje jako vedoucí oddělení dokončovacích prací v tiskárně.

„Nejhorší je sedět na zadku a koukat do blba. To bych nikdy nedopustil," vysvětluje úspěšný para hokejista, proč je navzdory svému handicapu neobyčejně aktivní.

Pomohl mu vychovatel

Ke sportu se dostal už na základní škole, zejména díky odhodlání jednoho z vychovatelů pracovat na sportovním vyžití dětí s postižením. Začínal u stolního tenisu, vyzkoušel jízdu na „formulce“, což je speciální vozík pro obdobu běžeckých disciplín. Naučil se florbal, který hraje dodnes za Tatran Střešovice, a nebál se ani adrenalinových sportů. Nakonec se dostal až ke svému milovanému para hokeji.

Na první tréninky začal dojíždět v roce 2002 do kolínského klubu, za který dvě sezony nastupoval. Po krátké epizodě ve Zlíně založil v Praze v roce 2005 para hokejový oddíl Sparta Praha, za který hraje dodnes a s nímž získal dva mistrovské tituly.

Tisíce hodin tréninku a 15 sezón

Letos hraje už 15. sezonu v národní para hokejové reprezentaci, se kterou již slavil řadu úspěchů. Za ty největší považuje možnost reprezentovat Českou republiku na Paralympijských hrách. Poprvé se podíval v roce 2010 do Vancouveru, poté do Soči 2014 a následně do Pchjongjangu v roce 2018.

„Vždycky jsem chtěl oblékat národní dres a slyšet českou hymnu. Stálo to tisíce hodin tréninku, ale vyplatilo se to," říká Zdeněk Krupička v kampani, kterou coby oficiální partner olympijských a paralympijských her představuje Toyota. Japonská automobilka dlouhodobě podporuje v pohybu nejen sportovce, ale i obyčejné lidi, kteří se sami hýbat nemohou. Podílí se proto mimo jiné i na vývoji robotických končetin a přístrojů usnadňujících mobilitu.

Vladimír Michna

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 608/518×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Osmitýdenní tréninkové plány pro překonání hranice šedesát, padesát a čtyřicet minut na deset kilometrů : Zdravím, tam kde je psaný souvislý rychlý běh má být i rozklusání? Si nedovedu představit,že ze…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, rád bych se zeptal, jakou rychlostí má běhat 11 letá holka CH a RCH? Používáme CH (2…»
  • Běhání v terénu a v kopcích je přírodním učitelem Přirozeného běhu : V terénu se hezky běhá v Jeseníkách, tam je to never ending story. Zároveň běh v terénu v kopcích…»
  • Maratonská aneb jak jsem se proToiToikoval svým prvním oficiálním maratonem : Pepo Ty jsi jednička!!!!!!! »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj Miloši, Dnes som si bol zabehať, urobil som si Cooper, môžem poslať výsledky. Je nutný aj…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků