logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pálku si připevňuju obinadlem, říká stolní tenista po těžké nehodě

Pálku si připevňuju obinadlem, říká stolní tenista po těžké nehodě

Žije vlastně úplně obyčejný život. Pracuje, staví dům, který si s rodinou vysnili. Možná jen trochu víc sportuje. Přestože posledních 20 let strávil Jiří Suchánek na invalidním vozíku, reprezentuje Českou republiku ve stolním tenisu. Přitom sotva udrží v ruce pálku. Má v prstech moc malý cit, a tak si ji k ruce připevňuje obinadlem.

Paralympionik Jiří Suchánek se nehodou nenechal zastavit

This object requires Flash Player.

Na magické datum 19.9.1999 Jiří nikdy nezapomene. V ten den měl totiž autonehodu, která ho připoutala na invalidní vozík. Byla to mladická nerozvážnost, jak sám říká. Bylo mu totiž tehdy 17 let, a ještě neměl řidičský průkaz.

Verdikt zněl – poranění krční páteře v oblasti 5. a 6. krčního obratle. S následným ochrnutím všech čtyř končetin se však nesrovnal hned. S faktem, že už nikdy nebude chodit, se smiřoval prostřednictvím alkoholu. Nastoupil však do pražského Centra Paraple, kde se jeho život začal zcela otáčet. Poprvé od úrazu si začal uvědomovat, co „nabízí" život na vozíku.

„Tehdy jsem zvítězil sám nad sebou. Věřil jsem si, protože každý zápas je potřeba dohrát do konce," vzpomíná v kampani, kterou natočil spolu s automobilkou Toyota, která dlouhodobě podporuje handicapované sportovce a je globálním partnerem paralympijských her.

V následujících třech letech na sobě velmi intenzivně pracoval a stal se téměř soběstačným. Od roku 2005 se profesionálně věnuje stolnímu tenisu a v roce 2007 začal reprezentovat Českou republiku.

Díky sportu se podíval na místa, která by bez něj navštívil jen těžko. Byl na paralympiádě v Riu de Janeiru, odkud si přivezl bronz, i v Londýně. Třetí místo má také z loňského i předloňského mistrovství světa. Sport mu ale prý dal hlavně disciplínu a cílevědomost.

Mezi jeho koníčky patří také rybaření, příroda a samozřejmě rodina – manželka Míša, syn Jiří a kříženec německého ovčáka s retrívrem, který slyší na jméno Brufen. „Moje rodina ale naštěstí chápe, že bez sportu a bez vítězství se neobejdu," říká Jiří Suchánek.

Kromě sportu Jiří také zároveň pracuje – v nemocnici a v rehabilitačních ústavech pomáhá ochrnutým lidem a dokonce školí ostatní, aby věděli, jak s handicapovanými lidmi zacházet.

Vladimír Michna

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 861/756×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků