logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Roboti od Toyoty budou na olympiádě roznášet pití nebo sbírat náčiní

Roboti od Toyoty budou na olympiádě roznášet pití nebo sbírat náčiní

Na olympijských hrách v Tokiu se představí roboti z produkce automobilky Toyota, kteří budou uvádět diváky na svá místa, pomáhat hendikepovaným lidem, roznášet občerstvení nebo třeba sbírat sportovní náčiní při závodech. Největší hvězdou bude robot T-HR3.

Pohyby jako člověk

Humanoidní, dálkově ovládaný robot má překvapivě plynulé pohyby, jež v reálném čase odrážejí lidský pohyb zaznamenávaný pomocí Master Maneuvering System, což je soustava čidel, která určují pozici jeho rukou, paží a chodidel.

Robot také kopíruje sílu vyvíjenou operátorem a umožňuje mu pocítit stisk osoby, s níž robot navazuje přímý kontakt. Krátce řečeno, s robotem T-HR3 si můžete dát „high five“ a pocítíte reálnou sílu plácnutí rukou.

Dva roky po premiéře zvládne zdokonalený T-HR3 i komplikovanější úkoly, jeho chůze je přirozenější. Hmotnost manévrovacího systému je nižší, což usnadnilo ovládání robota. Díky speciálním botám a pohyblivému pásu robot při chůzi kopíruje pohyby operátora.

Při podání ruky jinému člověku má operátor ovládající robota takřka stejný pocit, jako kdyby sám stiskl ruku té osoby. Zařízení lze navíc ovládat jak ze sousední místnosti, tak prostřednictvím sítě 5G na větší vzdálenost.

Proč mají roboti Toyoty lidské tvary?

Pro lidi je snazší ovládat robota, který má stejný tvar a stejné části těla jako oni. Díky VR brýlím si již lidé zvykli na to, že počítač opakuje jejich pohyby ve virtuálním světě. Roboti, jako je T-HR3, fungují stejně, jako virtuální avatary, ale navíc reálně existují. V budoucnu budou moci lidé díky takovým robotickým avatarům značně rozšířit svoje možnosti pohybu.

Uvedení robotických avatarů na trh představuje další aspekt strategie Toyoty, jejímž cílem je nabízet různé možnosti pohybu. Ať už soukromými automobily a car sharingem, nebo hromadnou dopravou či pomocí služeb založených na autonomních vozech.

Možností jsou také inteligentní zařízení pro osobní dopravu, jako jsou Concept-i Ride a Concept-i Walk, nebo roboti pomáhající v každodenním životě starším a nemocným lidem.

Roboti na olympiádě

Robota T-HR3 lze ovládat i pomocí robotů Miraitowa a Someity, čili oficiálních maskotů Olympijských a Paralympijských her v Tokiu 2020. Seznam inteligentních zařízení, která doprovází sportovce a diváky, je ovšem mnohem delší.

Na stadionech budou pracovat roboti z řady Human Support Robots, kteří budou uvádět diváky na svá místa, pomáhat hendikepovaným lidem a podávat nápoje a občerstvení. Nevelké, ke kolenům sahající robotické vozy FSR (Field Support Robots) budou pomáhat při sběru a dopravě lehkoatletického vybavení během závodů.

Vladimír Michna

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 492/385×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků