logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Tělo mi dává najevo, že je opotřebované, říká biatlonistka Vítková

Tělo mi dává najevo, že je opotřebované, říká biatlonistka Vítková

Příčinou mých zdravotních potíží je asi opotřebování těla. Zřejmě mi dává najevo, abych změnila svůj životní směr, říká česká reprezentantka v biatlonu Veronika Vítková, která se poslední dobou potýká se zdravotními problémy a vyčerpáním. Mladým sportovcům by doporučila dbát na své zdraví a své tělo poslouchat.

This object requires Flash Player.

Jednatřicetiletá bronzová medailistka ze sprintu Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu a členka stříbrné smíšené štafety na Zimní olympiádě 2014 v Soči se teď snaží dát dohromady. „Na jaře bych se ideálně chtěla vrátit, ale uvidíme, jak to půjde. Momentálně ale nejsem ve stavu, kdy bych to nějak lámala přes koleno," říká Vítková.

Zdravotně je to podle jejích slov v podstatě pořád stejné jako v průběhu sezóny, tedy v době, kdy přerušila závodění. „Zatím mám volnější režim. Nic nemusím, ale na druhou stranu se snažím pořád něco dělat. Když tělo povolí, tak jdu," popisuje Vítková.

Vítková má za sebou celou řadu velkých úspěchů. Ve smíšené štafetě se stala mistryní světa na šampionátu 2015 v Kontiolahti a bronz si odvezla z Mistrovství světa 2013 v Novém Městě na Moravě. V juniorské kategorii vyhrála titul světové šampionky v individuálním a ve štafetovém závodu.

„Poslouchejte své tělo“

Důvody pro své vyčerpaní a zhoršený zdravotní stav dlouho hledala. „Když to zlehčím, příčinou je opotřebování mého těla. Ve velkém biatlonu jsem byla dlouho a zřejmě mi tak tělo dává najevo, abych změnila svůj životní směr," přiznává Vítková.

Sama momentálně nezávodí, takže má prostor předávat sportovní zkušenosti jiným. Jako ambasadorka projektu Sazka olympijský víceboj, jehož partnerem je Toyota, se zúčastnila tréninku s dětmi ze ZŠ Měřín.

„Na dětech bylo vidět, že je to baví a doufám, že jsme k tomu dopomohli i my jako sportovci a že jsme je motivovali. Užili jsme si to společně. Hlavně mladým sportovcům bych doporučila dbát na své zdraví a poslouchat své tělo, aby se jim vyhýbala zranění.“

Kondici a přístup dnešních dětí hodnotí pozitivně. „Z mého pohledu je to nahoru dolů. Jsou děti, které sednou k počítači nebo k mobilu a tráví čas doma, ale je i dost těch, kteří sportují rádi. Mám pocit, že se to začíná vracet k tomu, co jsme měli my a chuť dětí k pohybu je a začíná je to bavit. To je hlavní," popisuje Vítková.

Vladimír Michna

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 686/541×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Děti a sport

všechny články Děti a sport

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jsem schopný uběhnout pět, deset, patnáct kilometrů, půlmaraton nebo maraton? : Děkuji doktoru Zuzu za pomoc při získávání mého manžela zpět a za to, že mě miluje a miluje mě a…»
  • Deset tipů pro optimální stavování běžců a běžkyň : Miloši, zapomněl jsi na řepkový olej!? »
  • Od gaučinku k běhu : Tak Třeboňský maraton 2018 byl za 4:06 »
  • Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo : Opravdu? Proto je kapitalismus lepší než socialismus – protože je dostatek bananu? Nebo…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Mirku, díky za odpověď Martině. Martino, jednak gratuluji k osobákům na 5 a 10 km, a jsem rád, že…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků