logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil

Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil

A je to tady. Je neděle ráno a já mám před sebou svůj první maraton. Přesně před rokem jsem si touto dobou řekl, že za rok poběžím svůj první maraton. Rok se s rokem sešel a bylo načase skládat účty. A jaké to tedy bylo?

Hned po převlečení v depu jsem vyrazil se svojí Janou v roli fotografky k Prašné bráně, kde byl sraz vodičů. Měl jsem v plánu se jednoho držet a pomoci si tak při mé premiéře. Na místě jsem potkal Míru s Jarmilou, po chvíli dorazil i Miloš se všemi vodičskými balónky a jal se je rozdávat. Následovalo foto se všemi vodiči a už jsme se přemisťovali do koridoru. Po cestě jsem ještě letmo zahlédl Jirku, jak míří do své zóny. Vybral jsem si vodiče na 3:30, což bylo ode mě minimálně sebevědomé rozhodnutí. A už při čekání na start, kdy ostatní mluvili o svých časech na půlmaratón pod 1:30, jsem dost znejistěl (mám zaběhnuto o 10 min víc), ale setřásl jsem to a těšil se na start.

obrázek
Elita krátce po startu

A už je to tady. Závod začal, ale pro nás to ještě pár minut neznamenalo žádný pohyb a to jsme byli uprostřed koridoru pro startovní čísla 600 -1000. Uličky starého města jsou holt úzké a propustnost nebyla vysoká. Startem jsme proběhli s počáteční ztrátou cca 3:30 a vodič Honza vědom si ztráty, začal hned od počátku velmi svižně. Jak se ukázalo, pro mě až příliš. Po prvních pěti km, kdy bylo tempo podle mě výrazně pod 5 min/km, jsem vodiče nechal běžet a soustředil se na sebe.

To už jsme pomalu točili v Libni a vraceli se zpátky do místa startu. Běželo se mi zatím v pohodě, tepovka někde na 84%. Běželo se dál do Nuslí, potom Podolí a já si pořád držel dobré tempo. V Podolí jsem potkal Láďu na kole, kterého jsem zdravil s úsměvem, a on mě na oplátku vyfotil. Na obrátce na půlmaratónu jsem naměřil cca 1:46:30, což slibovalo cílový čas někde kolem 3:40 a tedy velmi slušný výsledek.

obrázek
Vedoucí dvojice na Mánesově mostě

Běželo se dál zpátky pod Vyšehradem a najednou po 24. km se začalo něco dít. Přestalo to jít tak lehce a plynule jako dosud. Že by mi docházely síly? Ale to přece není možné, do cíle zbývá ještě 18 km! Mírné stoupání na Palackého most pro mě najednou bylo velmi krušné. Někde na mostě jsem razantně přehodnotil své cíle. Kašlu na čas, hlavně dokončit! Na nepříjemné táhlé rovince na Smíchově mě předběhli vodiči na 3:45, což mi v tu chvíli už bylo jedno. Za otočkou u Smíchovského lihovaru jsem u občerstvovačky poprvé přešel do chůze. Bylo teplo a po celý závod jsem pil každých 2,5 km.

obrázek
Vedoucí české duo

Dál jsem vše podřídil strategii doběhnout. Běžel jsem prakticky po 2,5 km kusech, od jedné vodní stanice ke druhé, kde jsem vždy přešel na chvíli do kroku. To mi vydrželo až na 35. km, kde měla být další voda, ale byla až o 1,5 km dál za 36. km a to už bylo na mě moc. Změnil jsem svoji taktiku a po každé zdolané kilometrové ceduli jsem přešel na chvíli do chůze, po druhé otáčce v Libni chyběly do cíle už pouhé 4 km, ale bylo to ještě tak daleko, hrozně daleko. Už dávno jsem neběžel, protože by nohy mohly nebo chtěly, jen jsem to chtěl hrozně moc dokončit. A už je tu Pařížská ulice a já se přece jenom ještě rozbíhám. Míjím ceduli 42. km a začínám věřit, že uspěju. Najednou modrý koberec a nad hlavou na světelné tabuli čas 3:58:10. Dokonáno jest!

obrázek
Já a můj křečovitý úsměv cca na 30 kilometru :)

Strhnul jsem čip z čísla, dostal medaili, vypil tři kelímky vody, snědl banány, pobral další ovoce a mířil do šatny. Hned jak skončil plot, tak se mi dostalo vřelého objetí a polibků od mojí Jany, což byl ten nejlepší balzám. Po cestě domů pěšky na malostranskou na tramvaj jsem si musel před Mánesovým mostem na chvíli sednout na schody a odpočívat, ale pak už jsem domů doputoval a následoval zasloužený odpočinek.

obrázek
Mé poslední kroky před cílem

Závěrem ještě několik poznámek a postřehů. Dva večery před závodem jsem se „impregnoval“ tekutou směsí proti křečím. V průběhu závodu jsem pojídal datle, na 22. a 32. km jsem snědl vždy jednu energetickou tabletu, na 34. jsem polkl a zapil protikřečovou piluli a na 39. km jsem vypil odporně sladkou lahvičku s rychlou energií. Vody jsem vypil nepočítaně, určitě přes 2 litry. Jestli to tak bylo správně nevím, nicméně křeče se, díky bohu, v průběhu závodu žádné nedostavily a tu poslední lahvičku s rychlou energií už jsem nějak nevnímal. Ale abych si to patřičně „užil“ se vším všudy, tak jsem dostal chvíli po doběhu pořádnou křeč do ramene, a oblékejte se úplně vyčerpaní jednou rukou.

Na začátku jsem udělal několik chyb, o kterých jsem věděl, že je nemám dělat, ale nakonec se tak stalo. Tady jsou:

  • Špatný výběr vodiče. Vodiči jsou skvělá věc, ovšem je nutné si vybrat toho, kterému můžu stačit. Druhá věc je, že vodič běží na čas závodu. A tak vodič na 3:30 běžel reálně 3:27 a vodič 3:45 běžel reálně 3:41.
  • Rychlé počáteční tempo. Prvních 5 km místo abych běžel 5:30 km, to bylo 4:50 a časem tyto vynaložené síly velmi chyběly.

Zážitek to byl tedy výjimečný a nezapomenutelný a už teď se těším v říjnu do Amsterodamu na další večírek!

Filip Kessler foto
  • přečteno: 9084/8765×, 2 komentáře
Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil Jak jsem zaplatil nováčkovskou daň a přežil

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Honza – vodič na 3:30 | 13. 5. 2010 9.40 hod. | 212.24.146.xx
Museli jsme přece nějak dohnat tu startovní ztrátu tři a půl minuty, pak jsme mohli v pohodě zvolnit:-)

Petr | 13. 5. 2010 9.18 hod. | 147.231.144.xxx
Taky jsem měl po prvním kilometru za 4:25 dojem, že na přepálení začátku jsem si nemusel hledat vodiče (na 3:30), že to už jsem mnohokrát zvládl i sám.

Ale jinak ho musím pochválit, dál už běžel rozumně.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků