logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jsem kouč …. ehm, cože?

Jsem kouč …. ehm, cože?

Poté obvykle následuje něco jako: „To jako honíš lidi po hřišti s píšťalkou a řveš na ně, co mají dělat?“. Mno, píšťalku nemám a už vůbec nikoho nehoním po hřišti, a proto se trpělivě pustím do povídání o tom, že v životě můžeme dosáhnout všeho, co chceme, a že vůle a naše představy jsou ty největší dary. Někteří nechápavě kroutí hlavou a doporučují mi svého známého (nejlepšího psychiatra z okolí), ale jsou i tací, kteří se zamyslí a vyzkouší, kam až jejich vůle sahá.

Že vám ta situace něco připomněla? Objev, že Vaše okolí nechápe, když přijdete s něčím novým nebo méně obvyklým? Jen si dobře vzpomeňte na chvíli, kdy jste přišli s tím, že začnete běhat nebo se dokonce pustíte do půlmaratonu, maratonu nebo ultramaratonu. Skoro jako bych to slyšel, všechny možné variace na téma „co tě to zase napadlo“, nebo „a proč bys to dělal(a)?“ A přesto jste se do toho pustili, začali a vaše odpověď zněla asi jako „protože to chci zkusit“, nebo „chci to dokázat“.

A právě to „chci“ je na celé věci nejdůležitější. „Chci“ je ta drobnost, která rozděluje lidi na ty, kteří něco dokážou a jdou si za svým cílem a na ty, kteří čekají, až jim štěstí spadne do klína. Když člověk chce a má motivaci, dokáže téměř cokoliv. Nejsem žádný běžec profesionál a velmi živě si pamatuji svoje začátky, kdy to moje „chci“ bylo skoro jediné, co mě drželo, že jsem s běháním neseknul. A ani na chvilku nepochybuji o tom, že mnozí z vás jsou na tom velmi podobně.

Koučové …

  • často vstupují do hry, kdy v sobě objevíme to naše „chci“, hledáme cesty vedoucí k našemu vytouženému cíli a mnohdy i tápeme
  • jsou našimi průvodci na úžasné cestě za naším cílem, jsou nám oporou ve chvílích, kdy se náš cíl ztrácí v mlze a cesta je více než nejasná
  • nikdy nám sice neřeknou, co máme dělat, ale pomohou nám překlenout naši vlastní nerozhodnost a provedou nás úskalími naší cesty

Ale proč vůbec o tom píšu .. no protože koučink a běhání mají kupodivu hodně společného. Zní to jednoduše, ale než jsem to pochopil, trvalo mi to pěknou chvilku. Takže hezky pěkně od začátku…

Začal jsem běhat. Na tom není nic tak zvláštního, to začala většina z nás a ten zbytek se na to určitě chystá. Máme jistě společného i mnoho dalších věcí. Kdyby se dělala anketa na tomto webu, koho bavilo běhání ve škole, asi dokážu celkem spolehlivě předpovědět výsledek. Mě teda nebavilo a to tak, že vůbec. Nicméně všechno se postupem času změnilo, já vyběhl na svoji cestu, začal číst články na webu a objevil Běžeckou školu a Miloše 

Běháním se ovšem někdo jako já uživit nemůže a tak mám samozřejmě i práci. Všichni, kdo mají co dočinění s vedením lidí, mi určitě dají za pravdu, že není vždy jednoduché přimět kolegy, aby něco dělali, obzvlášť pokud jim chybí motivace k úkolu, který jsme jim s takovým nadšením zadali. A tak jsem experimentoval, kudy na to, jak vlastně s  lidmi pracovat a objevil jsem koučink, záhy prošel tréninkem a stal se koučem.

Při jednom skoro-zimním výběhu jsem si tak přemýšlel o nesmrtelnosti chrousta a najednou mi bleskla hlavou myšlenka, že koučink a běhání se vzájemně výborně doplňují. Usadila se mi v hlavě a nechtěla se pustit no a kolem 18. km (pamatuju si to přesně, měl jsem toho akorát tak dost) se zrodil nápad napsat Milošovi, co si o tom myslí.

Slovo dalo slovo a jsem tu, píšu tahle slova a hrozně se těším na to, jak vám budu vyprávět o koučinku, běhání, fungující pozitivní motivaci, o překážkách, které se nám pokouší stát v cestě a taky o tom, že naše představivost je mnohdy důležitější, než si myslíme.

A protože překážky jsou „ty hrozné věci, které vidíme, když přestaneme sledovat svoje cíle“, tak se na ně podíváme hned v příštím pokračování…

Zatím vám všem přeji hodně sil do běhání, tréninku a mnoho naplněných dní a cílů.

Eda Kunce foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Irena Ellis | 21. 5. 2010 14.21 hod. | 81.201.60.xxx
Supr, už se moc těším! :-)

Michal Smola | 20. 5. 2010 19.33 hod. | 78.128.178.xx
Tak tohle mě zaujalo, už se těším na pokračování :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků