logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jsem kouč …. ehm, cože?

Jsem kouč …. ehm, cože?

Poté obvykle následuje něco jako: „To jako honíš lidi po hřišti s píšťalkou a řveš na ně, co mají dělat?“. Mno, píšťalku nemám a už vůbec nikoho nehoním po hřišti, a proto se trpělivě pustím do povídání o tom, že v životě můžeme dosáhnout všeho, co chceme, a že vůle a naše představy jsou ty největší dary. Někteří nechápavě kroutí hlavou a doporučují mi svého známého (nejlepšího psychiatra z okolí), ale jsou i tací, kteří se zamyslí a vyzkouší, kam až jejich vůle sahá.

Že vám ta situace něco připomněla? Objev, že Vaše okolí nechápe, když přijdete s něčím novým nebo méně obvyklým? Jen si dobře vzpomeňte na chvíli, kdy jste přišli s tím, že začnete běhat nebo se dokonce pustíte do půlmaratonu, maratonu nebo ultramaratonu. Skoro jako bych to slyšel, všechny možné variace na téma „co tě to zase napadlo“, nebo „a proč bys to dělal(a)?“ A přesto jste se do toho pustili, začali a vaše odpověď zněla asi jako „protože to chci zkusit“, nebo „chci to dokázat“.

A právě to „chci“ je na celé věci nejdůležitější. „Chci“ je ta drobnost, která rozděluje lidi na ty, kteří něco dokážou a jdou si za svým cílem a na ty, kteří čekají, až jim štěstí spadne do klína. Když člověk chce a má motivaci, dokáže téměř cokoliv. Nejsem žádný běžec profesionál a velmi živě si pamatuji svoje začátky, kdy to moje „chci“ bylo skoro jediné, co mě drželo, že jsem s běháním neseknul. A ani na chvilku nepochybuji o tom, že mnozí z vás jsou na tom velmi podobně.

Koučové …

  • často vstupují do hry, kdy v sobě objevíme to naše „chci“, hledáme cesty vedoucí k našemu vytouženému cíli a mnohdy i tápeme
  • jsou našimi průvodci na úžasné cestě za naším cílem, jsou nám oporou ve chvílích, kdy se náš cíl ztrácí v mlze a cesta je více než nejasná
  • nikdy nám sice neřeknou, co máme dělat, ale pomohou nám překlenout naši vlastní nerozhodnost a provedou nás úskalími naší cesty

Ale proč vůbec o tom píšu .. no protože koučink a běhání mají kupodivu hodně společného. Zní to jednoduše, ale než jsem to pochopil, trvalo mi to pěknou chvilku. Takže hezky pěkně od začátku…

Začal jsem běhat. Na tom není nic tak zvláštního, to začala většina z nás a ten zbytek se na to určitě chystá. Máme jistě společného i mnoho dalších věcí. Kdyby se dělala anketa na tomto webu, koho bavilo běhání ve škole, asi dokážu celkem spolehlivě předpovědět výsledek. Mě teda nebavilo a to tak, že vůbec. Nicméně všechno se postupem času změnilo, já vyběhl na svoji cestu, začal číst články na webu a objevil Běžeckou školu a Miloše 

Běháním se ovšem někdo jako já uživit nemůže a tak mám samozřejmě i práci. Všichni, kdo mají co dočinění s vedením lidí, mi určitě dají za pravdu, že není vždy jednoduché přimět kolegy, aby něco dělali, obzvlášť pokud jim chybí motivace k úkolu, který jsme jim s takovým nadšením zadali. A tak jsem experimentoval, kudy na to, jak vlastně s  lidmi pracovat a objevil jsem koučink, záhy prošel tréninkem a stal se koučem.

Při jednom skoro-zimním výběhu jsem si tak přemýšlel o nesmrtelnosti chrousta a najednou mi bleskla hlavou myšlenka, že koučink a běhání se vzájemně výborně doplňují. Usadila se mi v hlavě a nechtěla se pustit no a kolem 18. km (pamatuju si to přesně, měl jsem toho akorát tak dost) se zrodil nápad napsat Milošovi, co si o tom myslí.

Slovo dalo slovo a jsem tu, píšu tahle slova a hrozně se těším na to, jak vám budu vyprávět o koučinku, běhání, fungující pozitivní motivaci, o překážkách, které se nám pokouší stát v cestě a taky o tom, že naše představivost je mnohdy důležitější, než si myslíme.

A protože překážky jsou „ty hrozné věci, které vidíme, když přestaneme sledovat svoje cíle“, tak se na ně podíváme hned v příštím pokračování…

Zatím vám všem přeji hodně sil do běhání, tréninku a mnoho naplněných dní a cílů.

Eda Kunce foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Irena Ellis | 21. 5. 2010 14.21 hod. | 81.201.60.xxx
Supr, už se moc těším! :-)

Michal Smola | 20. 5. 2010 19.33 hod. | 78.128.178.xx
Tak tohle mě zaujalo, už se těším na pokračování :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků