logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Chodidlo nebo lopatka?

Chodidlo nebo lopatka?

Při nedávné běžecké cestě z Holešova do Kroměříže jsme s Milošem diskutovali o tom, co je pro správné fungování pohybového systému důležitější. Miloš hlasoval pro chodidlo, já trvám na tom, že významnější roli hraje lopatka. Je přede mnou nelehký úkol, v několika větách se pokusím, pokud možno srozumitelně, vysvětlit proč tomu tak je.

Obě oblasti jsou, pokud se bavíme o pohybové soustavě, zásadní a nepostradatelné. Lopatky jsou však chodidlům nadřazeny.

V tomto tvrzení jsem se ujistila během několika letošních zimních a jarních týdnů strávených ve školícím a rehabilitačním centru paní Jarmily Čápové v Jimramově na Vysočině. Terapeutický koncept Jarmily Čápové se opírá, stejně jako některé další, moderní, fyzioterapeutické postupy, o jednu zcela nezpochybnitelnou věc – a tou je ontogeneze člověka – tj. motorický vývoj.

Je potřeba si uvědomit, že vývoj nekončí narozením, ale pokračuje dál dle jakýchsi, pravděpodobně zakódovaných, genetických programů. Všechny „motoricky zdravé" děti se vyvíjejí velmi podobně v závislosti na postupném zrání centrálního nervového systému. A zatímco novorozenec vypadá jako uzlíček nekoordinovaných pohybů bez jasného cíle, dítě kolem 4. měsíce, ve srovnání s ním, dokáže neskutečné věci. Mimo jiné se v poloze na břiše opře o předloktí, a jak se obvykle říká: „umí pást koně“. A zde se dostáváme k jádru toho, co bylo řečeno v úvodu – proč je lopatka chodidlu nadřazena. Lopatka je nadřazena vývojově. Toto opření prostřednictvím ramene a lopatky je ve vývoji jedním z nejdůležitějších okamžiků. Pokud si jedinec neprojde dostatečně kvalitně a dlouhou dobu tímto zásadním pohybovým projevem (a samozřejmě dalšími, které na toto období plynule navazují), ponese si do života jistý handicap, který se dříve nebo později projeví. Chodidlo přichází do plnohodnotné opory až mnohem později. Pokud však nebudou splněny podmínky, které si správný vývoj klade, opření o chodidlo a následně jeho správná funkce bude optimu na hony vzdálena.

Bohužel jsou to ve většině případů rodiče, kteří do jinak ideálního průběhu pohybového vývoje zasahují a způsobují tak mnohdy nenapravitelné škody. Jedná se často o nesprávnou manipulaci s novorozencem, předčasné a násilné posazování dětí v kočárku (děti přece chtějí vidět ven…), nesmyslné investování do chodítek, což souvisí s předčasným postavováním anebo dokonce vedení dětí za vzpažené ručičky ve snaze se pochlubit okolí jak krásně a hlavně brzo dokáže jejich potomek chodit. Velmi podezřelé bývá i tvrzení, že dítě vůbec nelezlo a rovnou se samo (!) postavilo a chodilo, to bylo ale šikovné, že?!? Přitom období lezení je ve vývoji nesmírně důležitým prvkem, kterým si děti musí projít a během kterého je dokončován proces stabilizace páteře a příprava na celoživotní zátěž ve vertikále (po dvou).

Následkem výše uvedeného vznikají zprvu tzv. funkční poruchy pohybového systému, které se nevyhýbají ani dětem v předškolním období. Nesprávné svalové napětí vyvádí klouby z ideální pozice, vznikají stranové výchylky páteře v různých směrech, velmi často se o slovo přihlásí bolest a děti s různými bolestmi v pohybovém sytému dnes nejsou již žádnou výjimkou.

Neřešené poruchy funkce časem přecházejí ve změny strukturální, zafixované, jejichž terapeutické ovlivnění je mnohem složitější, úspěchem bývá jejich kompenzace následné zabránění progrese poruchy.

Bolesti a jí podobné potíže u dospělých vznikají jako následek působení široké směsi různých faktorů, kde jednou z mnoha příčin může být právě neideální vývoj v raném dětství, na což se obvykle nemyslí a není vůbec jednoduché na to přijít, protože od té doby uplynuly desítky let. Dále nedostatek vhodné pohybové aktivity v dalších obdobích, anebo naopak přetěžování, dlouhodobá a nevhodná pozice v sedu (i ve škole), prodělaná onemocnění, hromada různých úrazů, svou roli hraje i pracovní (a jiný) stres, nedostatek kompenzace jednostranného přetěžování a hromada dalších.

Rozmotat takové klubko je dosti složitým procesem, trvá velmi dlouho a ukázat na konkrétní příčinu se v mnoha případech nepodaří. Terapeuticky se pak vyplatí vstoupit do systému od „základů" a oživit již dávno nepoužívané vzory z období 4. – 10. měsíce dětského vývoje. Řada lidí se pak nestačí divit, jaký potenciál jejich hluboké svaly mají a co všechno lze ve správném pohybovém projevu využít, aniž by hrozilo nějaké poškození z přetížení.

Situace dnes není vůbec příznivá. Civilizační choroby se o slovo hlásí v čím dál nižším věku, a pokud by bylo to, co je nejčastější považováno za normu, tak nenormální bude ten, koho v podstatě nic nebolí.

Pokud bych měla vyvíjející se pohybový systém k něčemu přirovnat, byla by to nejspíš stavba domu. Při stavění také uděláte vše proto, aby byly základy co nejpevnější a aby nebylo nutné dům opravovat v nejbližších několika letech. Základy musí být tím pevnější, čím vyšší stavba bude, to je logické. Proto mají i jedinci vyššího vzrůstu poněkud větší nároky na správnou funkci hlubších svalových vrstev. Pokud do domu po čase prosakuje spodní voda, v žádném případě nestačí poopravit pouze omítku. V případě, že si nevíte rady, požádejte o pomoc odborníka. A nezapomeňte na jednu důležitou věc – stejně jako dům potřebuje, aby se v něm bydlelo a čas od času uklidilo, pohybový systém se neobejde bez pravidelného všestranného pohybu. Neničte ho nesmyslnou jednostrannou zátěží.

obrázek

Přeji vám, aby vaše domy přestály všechny nástrahy nepřízně počasí, a aby vydržely dlouhou dobu bez oprav.

Jitka Stehlíková foto
  • přečteno: 16280/15898×, 1 komentář
Chodidlo nebo lopatka?

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jiří Marek | 30. 5. 2010 17.30 hod. | 85.161.254.xx
Chtěl bych říci, že uvedené teorie jsou zajímavé a z velké části pravdivé, přesto zavádějící. Je možné vycházet z toho, jak jsme se vyvinuli. Je-li však vývoj ukončen, vyrosteme-li, jsme schopni pohybu a běhu..., pak je to spíše o tom, jak soulad našich přibližně 233 kostí udržet. A nelze dávat přednost ani lopatce, ani noze, byť ta jakoby se jevila při běhu důležitější. Ale ne, důležitá je rovnováha a soulad. Rovnováha a soulad celého těla.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků