logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Škorpilopolis aneb dokonalý běžecký stát

Škorpilopolis aneb dokonalý běžecký stát

O krizi českého běhu se mluví už dlouho, o krizi české parlamentní demokracie – především o problémech se sestavením a fungováním koaliční vlády – se teď po volbách zas dlouho mluvit bude. Obojí má přitom jedno společné řešení: běžecko-politickou aristokracii.

obrázek
Věděl to už slavný řecký filosof Platon.

Ideálním uspořádáním společnosti není demokracie, protože lid sám sobě vládnout neumí a nemůže (a navíc si každý dělá co chce), ale aristokracie – tedy vláda nejlepších, nejschopnějších. Vládci dokonalého státu nejsou voleni (natožpak určeni dědičně), ale vybíráni postupným a velmi tvrdým výběrem.

Stručně: všechny děti mají stejné možnosti vzdělání, postupně jsou „prosívány“ (oddělovány) nejlepší z nich, podstupují tělesné testy a zkoušky odolnosti, v dospělosti se musí dále osvědčit v praktickém životě, získat zkušenosti z jednotlivých oblastí a obstát v boji o život (to vše za stále probíhajícího „prosívání“). Přibližně v padesáti letech věku jsou tak ti nejlepší z nejlepších určeni a stávají se vládci. Mají absolutní autoritu i absolutní pravomoci při řízení společnosti.

Jak dnes sami politici často zdůrazňují, je politika během na dlouhou trať. Logicky proto ti, kdo řídí stát, musí také dlouhé tratě běhat! Nechme se tedy inspirovat Platonovou představou a zabijeme hned tři mouchy jednou ranou: ukončíme tahanice o volební systém, vyřešíme pokles běžecké výkonnosti u nás a dostaneme Škorpila na Hrad. Je to velmi jednoduché – stačí uskutečnit následující model.

Děti začínají běhat v mateřských školách – ty běhavější v běžeckých třídách základních škol – prosívání pokračuje na běžeckých středních školách a je zakončeno běžeckou maturitou – nejlepší absolvují běžecké univerzity a složí běžecké státnice – oddělování pokračuje na běžeckých dráhových závodech dospělých – formující se elita podstoupí řadu silničních závodů a krosů – mezi několika zbývajícími nejlepšími jedinci se rozhodne v maratonech, ultramaratonech a extrémních vícedenních závodech – běžecká aristokracie je určena.

Jedině tak budou mít opravdoví vládci vlastnosti, potřebné pro vládnutí: vytrvalost, odolnost, prokysličený mozek a tedy bystrou mysl, zdravé nešpekovaté tělo, sebeovládání a sebepřísnost, férové a „antikorupční“ myšlení (kilometry a přírodu nepodplatíš :)). Jogging se stane formou státnického rozhodování a normou životního stylu. Kuřáci, feťáci, přejídači, povaleči a jiní živlové budou mít kruté časy…

Běžecká metoda výběru vládců bude současně znamenat konec krize českého běhu. Vznikne největší základna běžců na světě, běžecké talenty se budou postupně prosazovat na jednotlivých mistrovstvích ve všech kategoriích. A to nejlepší nakonec: náš stát vstoupí do historie jako první, který reprezentují v nejvýznamnějších běžeckých závodech sami nejvyšší představitelé státu!

Platonovi žáci nazývali ideální stát, který se pokoušeli podle svého Mistra realizovat, Platonopolis. Já pro naše současné poměry navrhuji název Škorpilopolis. Nebo znáte snad jiného běhajícího vládce a vládnoucího běžce, který by mohl vést náš stát v několika příštích desetiletích, než dokonalé uspořádání začne naplno fungovat?

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 6802/6739×
Škorpilopolis aneb dokonalý běžecký stát

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano125
Ne36

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků