logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Škorpilopolis aneb dokonalý běžecký stát

Škorpilopolis aneb dokonalý běžecký stát

O krizi českého běhu se mluví už dlouho, o krizi české parlamentní demokracie – především o problémech se sestavením a fungováním koaliční vlády – se teď po volbách zas dlouho mluvit bude. Obojí má přitom jedno společné řešení: běžecko-politickou aristokracii.

obrázek
Věděl to už slavný řecký filosof Platon.

Ideálním uspořádáním společnosti není demokracie, protože lid sám sobě vládnout neumí a nemůže (a navíc si každý dělá co chce), ale aristokracie – tedy vláda nejlepších, nejschopnějších. Vládci dokonalého státu nejsou voleni (natožpak určeni dědičně), ale vybíráni postupným a velmi tvrdým výběrem.

Stručně: všechny děti mají stejné možnosti vzdělání, postupně jsou „prosívány“ (oddělovány) nejlepší z nich, podstupují tělesné testy a zkoušky odolnosti, v dospělosti se musí dále osvědčit v praktickém životě, získat zkušenosti z jednotlivých oblastí a obstát v boji o život (to vše za stále probíhajícího „prosívání“). Přibližně v padesáti letech věku jsou tak ti nejlepší z nejlepších určeni a stávají se vládci. Mají absolutní autoritu i absolutní pravomoci při řízení společnosti.

Jak dnes sami politici často zdůrazňují, je politika během na dlouhou trať. Logicky proto ti, kdo řídí stát, musí také dlouhé tratě běhat! Nechme se tedy inspirovat Platonovou představou a zabijeme hned tři mouchy jednou ranou: ukončíme tahanice o volební systém, vyřešíme pokles běžecké výkonnosti u nás a dostaneme Škorpila na Hrad. Je to velmi jednoduché – stačí uskutečnit následující model.

Děti začínají běhat v mateřských školách – ty běhavější v běžeckých třídách základních škol – prosívání pokračuje na běžeckých středních školách a je zakončeno běžeckou maturitou – nejlepší absolvují běžecké univerzity a složí běžecké státnice – oddělování pokračuje na běžeckých dráhových závodech dospělých – formující se elita podstoupí řadu silničních závodů a krosů – mezi několika zbývajícími nejlepšími jedinci se rozhodne v maratonech, ultramaratonech a extrémních vícedenních závodech – běžecká aristokracie je určena.

Jedině tak budou mít opravdoví vládci vlastnosti, potřebné pro vládnutí: vytrvalost, odolnost, prokysličený mozek a tedy bystrou mysl, zdravé nešpekovaté tělo, sebeovládání a sebepřísnost, férové a „antikorupční“ myšlení (kilometry a přírodu nepodplatíš :)). Jogging se stane formou státnického rozhodování a normou životního stylu. Kuřáci, feťáci, přejídači, povaleči a jiní živlové budou mít kruté časy…

Běžecká metoda výběru vládců bude současně znamenat konec krize českého běhu. Vznikne největší základna běžců na světě, běžecké talenty se budou postupně prosazovat na jednotlivých mistrovstvích ve všech kategoriích. A to nejlepší nakonec: náš stát vstoupí do historie jako první, který reprezentují v nejvýznamnějších běžeckých závodech sami nejvyšší představitelé státu!

Platonovi žáci nazývali ideální stát, který se pokoušeli podle svého Mistra realizovat, Platonopolis. Já pro naše současné poměry navrhuji název Škorpilopolis. Nebo znáte snad jiného běhajícího vládce a vládnoucího běžce, který by mohl vést náš stát v několika příštích desetiletích, než dokonalé uspořádání začne naplno fungovat?

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 7177/7050×
Škorpilopolis aneb dokonalý běžecký stát

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků