logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké nebe, nebo peklo?

Běžecké nebe, nebo peklo?

Co do urny? Jestli si myslíte, že jste tuto otázku, která se týká příštího období, vyřešili minulý týden ve volbách a máte už od ní pokoj, jste na omylu.

Každého z nás totiž určitě čeká jiné, mnohem významnější „příští období“. Není sice přesně známo, kdy to bude, bylo by však asi nejlepší začít s přípravami hned. Podle čeho se ale rozhodovat o tom, co si vzít na cestu do urny a dál?

Samozřejmě podle toho, zda jste poctivě plnili tréninkový plán, dodržovali běžeckou abecedu a řídili se radami trenéra. Právě na tom totiž bude záviset, kam se dostanete. Při výběru běžeckých bot, oblečení, pití, potravinových doplňků a jiného běžeckého vybavení pak mějte na zřeteli, že podmínky v běžeckém nebi a pekle jsou zcela rozdílné!

To, že jste vašeho trenéra vždy poslechli a jím stanovený plán splnili, se vám určitě vyplatí: při běhu se budete úplně vznášet. Maratonky nebudete potřebovat žádné, tamní podklad je jako stvořen k běhání naboso nebo ve fivefingerskách (ortodoxní závodníci ať si zabalí lehké závodní boty s tenkou podrážkou; ale Bůh ví, jestli se tam vůbec nějaké závody konají).

Běžecké oblečení musí odpovídat extrémnímu nebeskému počasí. Na tílko a trenky zapomeňte, proti spáleninám je nutné funkční tričko s dlouhým rukávem (případně tenký rolák) a dlouhé elasťáky. Větrovku ani speciální nepromokavou bundu nebudete potřebovat; intenzivní lijáky tam sice jsou, ale začínají až z mraků pod vámi.

V rámci příprav nezapomínejte pravidelně pít červené víno, abyste pak nezatížili organismus příliš rychlým nárůstem počtu červených krvinek (v důsledku běhání ve velmi řídkém vzduchu). Tyčinky, energetické doplňky nebo jiné potraviny proboha neberte; v místě pobytu se podává běžecké pečivo z mouky, kterou melou boží mlýny.

A nyní několik rad pro ty, kdo si běhali jak se jim zlíbilo, žádný plán nedodržovali a o běžecké abecedě ani netuší, že existuje. Čekají je velmi tvrdé podmínky, takže základem budou běžecké boty s podrážkou na velmi tvrdý povrch. A nejlépe z goretexu nebo jiného nepromokavého materiálu; běh v loužích s vařící vodou, přetékající z pekelných kotlů, nebude jistě nic příjemného.

Při infernových běžeckých závodech dávejte pozor, ať to nepřepálíte – plamenů a smradu tam bude už tak dost. Vzhledem k sirným výparům si přibalte i několik běžeckých roušek s filtrem (ve výhodě jistě budou běžci z měst, kde jsou chemičky, neboť jsou na tyto podmínky zvyklí).

Nezapomeňte na čelovku, poměrně časté mohou totiž být noční běhy (čert nikdy nespí!). Nepodceníte-li pitný režim a důležité doplňky (vezměte si především slané ionťáky a protikřečové tablety), můžete si klidně zaběhnout i nějaký osobní rekord. Je tam sice po čertech dusno, ale diváci běžce přímo ženou dopředu – místo tradičního plácnutí vás přátelsky popíchnou vidlemi.

Jak asi dopadne běžecký souboj Miloše Škorpila s Luciferem? Já osobně ho neuvidím, protože – na rozdíl od naší legendy – mezi běžeckou spodinu namířeno nemám :). Že vás Milošův pekelný osud překvapuje? Pak vězte, že si za to může sám: trenéra neposlouchá (protože žádného nemá), a tím pádem nedodržuje tréninkový plán (dokonce se často chlubí, že si běhá, jak se mu zachce). Při oběhu republiky a jiných ultrabězích navíc podává naprosto ďábelské výkony!

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 9348/9262×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky53
podle povrchu na němž převážně běhám30
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy73

kde se diskutuje

  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků