logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh je dar

Běh je dar

Běh je dar, který si můžete nadělit sami sobě prakticky každý den. Nejvíce to oceníte ve dnech, které jsou pro vás z různých důvodů velmi náročné, ať už po stránce pracovní, problémech s jinými lidmi, nebo prostě protože na vás padnul den blbec. Myšlenka na těch „mých" 30 – 40 minut, kdy poběžíte a nebudete muset na nic a nikoho myslet, je oázou, která dodává vašemu celodennímu konání energii, abyste to přežili.

Myslíte, že je to přehnané, nebo se i pro vás už stal běh něčím, bez čeho si nedokážete svůj normální život představit?

Běžecká závislost = vaše nezávislost

Tahle „závislost" má svá úskalí. Snadno se vám může stát to, co se stává i jiným závislákům, že už si opravdu nedokážete ani jeden den v týdnu představit bez toho, že byste si neuběhli svých 5, 10, 15, 20 km. Z toho důvodu je dobré mít v rezervě ještě něco, při čemž se dokážete oprostit od běžných starostí, ať už je to knížka, hudba nebo skupinka přátel, se kterou vám je dobře. Tohle vše je dobré si uvědomit hned na počátku, jinak by se vám mohlo později stát, že běh a běhání by se přiřadily k dalším stresovým faktorům, které vás obklopují. Není nic horšího, než když to, co vás plně naplňuje, se vám stane noční můrou. Znám případy lidí, kteří se dokáží stresovat jen kvůli tomu, že dneska neuběhli svých 20 km a přitom začínali jako většina lidí s tím, jestli jsou schopní vůbec něco uběhnout.

Běh, jak nadpis ukazuje, je dar, který nám byl dán, abychom si udělali čas na sebe, abychom se jeho prostřednictvím dokázali osamostatnit a užívat si i ostatní dary, které nám život dává. Pokud teprve s běháním začínáte, nejspíš to tak ještě necítíte, perete se sami se sebou, tedy spíše se svým tělem, překonáváte zemskou tíži, která způsobuje, že máte problém odlepit nohy od země. Zdá se vám, že se ploužíte jak šneci, zatímco jiní kolem vás prosviští a ani se při tom nezadýchají. No a co? Oni začínali stejně jako vy, tedy nejdříve se rozeběhli s větrem o závod a po několika minutách začal jejich krok připomínat krok valícího se hrocha. Ono ale to přirovnání s hrochem moc nesedí, stejně jako by nesedělo přirovnání o valícím se slonovi, stačí se jen podívat na nějaký přírodopisný film, kde se tato zvířata vyskytují a uvidíte, že i oni to dokážou pěkně valit a nepůsobí to vůbec špatně – upracovaně. To proto, že je to jejich přirozenost, běhají takto odjakživa ve chvíli, kdy je to třeba. Člověk takto běhal před tisícovkami let také, ale od chvíle, kdy vynalezl kolo, to šlo s jeho pohybem s kopce. Dokud ho ještě poháněl vlastní silou, bylo dobře, ale když k tomu přidal motor, už se to s ním vezlo a stával se stále více a více závislý na všech těch výmyslech, které mu „ulehčují" život. Se získáváním všech těchto ulehčovadel se stával ještě více závislý – musel si na ně vydělat, to ho donutilo spoustu času trávit v práci, stresoval se, jestli to bude stačit, jestli někdo mladší s ostřejšími lokty ho nepřeskočí … Nyní tedy nastal čas otočit kolem a začít se starat o to podstatné, o to, co jediné vám umožní vydělat si na ty nesmysly, o sebe, o své tělo, o své zdraví, o svou duši a k tomu je velmi dobrým prostředkem – darem – BĚH.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pavlice | 21. 8. 2013 12.42 hod. | 92.243.214.xxx
Supr článek, díky.

Lenka | 7. 6. 2010 14.56 hod. | 193.85.69.xx
Tak se omlouvám, už jsem našla.

Lenka | 7. 6. 2010 14.54 hod. | 193.85.69.xx
Nějak nemohu dohledat týden třetí.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Trénink na 5 a 10 kilometrů

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká obuv vhodná pro začínající běžce a běžkyně : Ahoj, u bot se často uvádí "drop " , že to je rozdíl podrážky pata špička vím, ale jaký…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Dobry vecer, dnes jedu druhy den 16/8, ale mam problem snist 3x velke porce. Nehladovim. Dnes jsem…»
  • Přetrénovanost je jako zranění. Léčba vyžaduje trpělivost : Dobrý den, asi se budu ptát blbě, ale co znamená "nohy jako z tvarohu"? Slyším to poprvé…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : S dýchaním nosom mám pozitívne skúsenosti.Dokonca intervalový tréning v zime sa lepšie znáša. »
  • Škorpilova škola běhu – radí, jak se dostat z lehu : Skvělá kniha – rozběhala mne. Než jsem si jí přečetl, vůbec jsem netušil, že začnu běhat... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků