logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh je dar

Běh je dar

Běh je dar, který si můžete nadělit sami sobě prakticky každý den. Nejvíce to oceníte ve dnech, které jsou pro vás z různých důvodů velmi náročné, ať už po stránce pracovní, problémech s jinými lidmi, nebo prostě protože na vás padnul den blbec. Myšlenka na těch „mých" 30 – 40 minut, kdy poběžíte a nebudete muset na nic a nikoho myslet, je oázou, která dodává vašemu celodennímu konání energii, abyste to přežili.

Myslíte, že je to přehnané, nebo se i pro vás už stal běh něčím, bez čeho si nedokážete svůj normální život představit?

Běžecká závislost = vaše nezávislost

Tahle „závislost" má svá úskalí. Snadno se vám může stát to, co se stává i jiným závislákům, že už si opravdu nedokážete ani jeden den v týdnu představit bez toho, že byste si neuběhli svých 5, 10, 15, 20 km. Z toho důvodu je dobré mít v rezervě ještě něco, při čemž se dokážete oprostit od běžných starostí, ať už je to knížka, hudba nebo skupinka přátel, se kterou vám je dobře. Tohle vše je dobré si uvědomit hned na počátku, jinak by se vám mohlo později stát, že běh a běhání by se přiřadily k dalším stresovým faktorům, které vás obklopují. Není nic horšího, než když to, co vás plně naplňuje, se vám stane noční můrou. Znám případy lidí, kteří se dokáží stresovat jen kvůli tomu, že dneska neuběhli svých 20 km a přitom začínali jako většina lidí s tím, jestli jsou schopní vůbec něco uběhnout.

Běh, jak nadpis ukazuje, je dar, který nám byl dán, abychom si udělali čas na sebe, abychom se jeho prostřednictvím dokázali osamostatnit a užívat si i ostatní dary, které nám život dává. Pokud teprve s běháním začínáte, nejspíš to tak ještě necítíte, perete se sami se sebou, tedy spíše se svým tělem, překonáváte zemskou tíži, která způsobuje, že máte problém odlepit nohy od země. Zdá se vám, že se ploužíte jak šneci, zatímco jiní kolem vás prosviští a ani se při tom nezadýchají. No a co? Oni začínali stejně jako vy, tedy nejdříve se rozeběhli s větrem o závod a po několika minutách začal jejich krok připomínat krok valícího se hrocha. Ono ale to přirovnání s hrochem moc nesedí, stejně jako by nesedělo přirovnání o valícím se slonovi, stačí se jen podívat na nějaký přírodopisný film, kde se tato zvířata vyskytují a uvidíte, že i oni to dokážou pěkně valit a nepůsobí to vůbec špatně – upracovaně. To proto, že je to jejich přirozenost, běhají takto odjakživa ve chvíli, kdy je to třeba. Člověk takto běhal před tisícovkami let také, ale od chvíle, kdy vynalezl kolo, to šlo s jeho pohybem s kopce. Dokud ho ještě poháněl vlastní silou, bylo dobře, ale když k tomu přidal motor, už se to s ním vezlo a stával se stále více a více závislý na všech těch výmyslech, které mu „ulehčují" život. Se získáváním všech těchto ulehčovadel se stával ještě více závislý – musel si na ně vydělat, to ho donutilo spoustu času trávit v práci, stresoval se, jestli to bude stačit, jestli někdo mladší s ostřejšími lokty ho nepřeskočí … Nyní tedy nastal čas otočit kolem a začít se starat o to podstatné, o to, co jediné vám umožní vydělat si na ty nesmysly, o sebe, o své tělo, o své zdraví, o svou duši a k tomu je velmi dobrým prostředkem – darem – BĚH.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pavlice | 21. 8. 2013 12.42 hod. | 92.243.214.xxx
Supr článek, díky.

Lenka | 7. 6. 2010 14.56 hod. | 193.85.69.xx
Tak se omlouvám, už jsem našla.

Lenka | 7. 6. 2010 14.54 hod. | 193.85.69.xx
Nějak nemohu dohledat týden třetí.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků