logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vyslanci pro Paraple – Sam Straka, Středočeský kraj

Vyslanci pro Paraple – Sam Straka, Středočeský kraj

Co tě přimělo, stát se vyslancem pro Paraple?

To, že jsi mi, Miloši, zavolal.

Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?

Věřím, že velká část nadací je zakládána s dobrým úmyslem, ale popravdě řečeno u některých si nejsem jist, zda jejich provoz nespolkne příliš velký krajíc z prostředků, které do nadace přitečou. Snad i proto, pokud přispívám na to, co si myslím, že si pomoc zaslouží, preferuji možnost přispět pokud možno přímo bez dalšího prostředníka.

Víš něco více o centru Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?

Samozřejmě vím, co je jejím primárním cílem a podvědomě ji mám spojenou s nepřehlédnutelnou osobou Zdeňka Svěráka.

Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?

Asi nic, co by se dalo jednoznačně vztáhnout k této obecné situaci. Beru je jako ostatní lidi, kteří žijí mezi námi. Pouze pokud to konkrétní situace vyžaduje, zhodnotím, nepotřebuje-li pomoc. Ale nevnucuji se, protože vím, že to někdy může působit kontraproduktivně.

Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?

Já obdivuji a nacházím motivaci u všech, kdo se nějakým způsobem perou tu více tu méně úspěšně s nepřízní osudu. Neomezoval bych to jen na pohybově handicapované.

Co pro tebe představuje běh?

Možnost s relativně malou potřebou času a s nízkými náklady provozovat sport, který mě baví, kterým dělám cosi pro své zdraví (občas :) ), který mohu po většinu roku provozovat v přírodě. Od mala jsem preferoval individuální sporty. Při běhu tedy nejsem závislý na výkonech druhých a ani oni nejsou závislí, jestli já něco nezkazím.

Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?

Sportoval jsem v podstatě od mala, ale běh nebyl nikdy mým hlavním sportem. Spíše to byl takový doplněk a letní trénink na běžky. Trochu více jsem začal běhat na vysoké škole a po ní, kdy jsem se začal věnovat  v začátku 80. let tehdy zde zakořeňujícímu triatlonu. Poslední triatlonový závod jsem pak jel v roce 89. Se začátkem podnikání jsem měl běžeckou pauzu do roku 97 jen s příležitostným rekreačním sportováním. Od roku 98 s přestěhováním mimo Prahu do ideálního běžeckého prostředí a vstupem do veteránské kategorie nad 40 let jsem začal opět pravidelně běhat.

Vezmu-li tedy za jakýsi opětovný začátek ten rok 98, pak hlavním motivem návratu k běhu bylo asi to, že mi běh a nějaký opravdu pravidelný pohyb již chyběl a tomu prostředí s krásnými lesy a písčitými cestami se nedalo prostě odolat. Tady nejde neběhat.

Co podle tebe může běh a běhání člověku dát – přinést?

Lepší zdraví, lepší náladu a chuť do života, nemusí si tolik hlídat přísun kalorií a nemusí mít tu všudepřítomnou vysokou nadváhu. Může mu přinést i nové cíle, kterých se může držet, nebo je překonávat, a které mu pomohou si i něco sám sobě dokázat. V neposlední řadě mu běh a běhání může a pravděpodobně i přinese nové přátele a možná i kamarády.

S velkým množstvím závodů jak v tuzemsku, tak i v zahraničí je příjemným doplňkem běhání tzv. běžecká nebo maratonská turistika, kdy se dá velmi dobře spojit účast v nějakém běhu s poznáním nových míst.

Máš nějaký slogan – heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?

Nejsem přítelem sloganů a hesel. V minulosti jsem si jich užil dost.

Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci kontu pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.

Jak jsem říkal výše, nemám s nadacemi a podobnými aktivitami zkušenosti, abych mohl radit, jak jim pomáhat. Nakonec od toho jsou ti lidé v nadacích, kteří se v té „branži“ jistě lépe orientují, aby ty nové cesty nacházeli a našli.

Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?

Ty ode mě chceš pomalu kapitolku do turistického průvodce. Navíc já žil do 40 let v Praze, takže co já mohu znát o Středočeském kraji. Ale pokud již chceš nějaké doporučení, tak bude asi hlavně pro běžce z Prahy nebo severovýchodního okraje. Prakticky od okraje Staré Boleslavi z běžeckých okruhů, kde běhával Zátopek, se přes obce Nový Vestec, Káraný, na druhý břeh Jizery až k Lysé nad Labem táhnou krásné a rozsáhlé smíšené lesy na pískových naplaveninách. Spousta cest s hlinito písčitým povrchem umožní běžet 30km okruh, aniž byste museli dvakrát jít po stejné trase. Jak jsem zmiňoval, opravdový ráj. Kdyby tu byl alespoň jeden kopec na trénink běhu do vrchu, …. ale to bych už chtěl asi moc.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Vyslanci pro Paraple

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou31

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků