logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jizerský ultramaraton

Jizerský ultramaraton

Jizerské hory jsou známé také množstvím pomníčků, které se vztahují k různým událostem a najdeme jich tu téměř 500 více na. 30. května 2010 byl slavnostně odhalen pomník nový, jedná se o „Památník expedice Peru 1970“. Tento památník má navždy připomínat tragickou událost, která se stala před 40 lety pod nejvyšší horou peruánských And – Huascaránem.

Československá horolezecká expedice se tehdy po předcházejících peripetiích pokoušela zdolat tuto horu, ale od samého počátku ji provázela smůla a vyvrcholilo to smrtícím zemětřesením, které rozpoutalo mohutnou lavinu bahna a kamení. Tato lavina 31. května 1970 v odpoledních hodinách smetla také celou československou expedici. Pro horolezecký svět to byla tragédie, která do té doby neměla obdoby. Ještě nikdy se nestalo, aby při výpravě zahynuli všichni členové expedice! Všichni členové se o 4 měsíce dříve zúčastnili třetího ročníku lyžařské Jizerské 50 a čtvrtý ročník se již jel jako „Jizerská 50 – Memorial Expedice Peru 70“. Tato událost pravděpodobně natrvalo změnila popularitu běžeckého lyžování v Jizerských horách a i díky Jizerské 50, která se stále jezdí na počest expedice, došlo k nebývalému rozmachu tohoto sportu.

obrázek

A to byl také základ našeho „Jizerského ultramaratonu“, který se letos uskuteční již popáté a svojí trasou kopíruje trasu Jizerské 50. Uctěme tedy i my památku expedice!

obrázek

Na trasu této společensko – sportovní akce vyrazíme v sobotu 14. srpna 2010 v 10.00 hodin. Sraz všech účastníků je v 9.45 hodin na centrálním parkovišti v Bedřichově (N 50°47´39", E 15°08´32"). Účast prosím potvrďte na mail lukysport@lukysport.cz a uveďte prosím na sebe telefonické spojení. Pokud si netroufáte trasu uběhnout, tak se klidně můžete zúčastnit na kole nebo třeba i na koloběžce a podpořit tím své blízké, ale i ostatní běžce. A vás, běžce ještě nerozhodnuté a pochybující, že trasu zvládnete, chci upozornit, že to není závod a tempo se přizpůsobí dle potřeby. Navíc trasa skýtá mnoho příležitostí si vzdálenost zkrátit, anebo na ostatní počkat například na občerstvení na Knajpě. Zatím vždy byl mezi účastníky běžec, který trasu delší než maraton běžel poprvé.

obrázek

Přijeďte a poznejte krásu Jizerských hor, které umějí být k návštěvníkům vlídné, ale také drsné až kruté. Přesto, že to nejsou naše nejvyšší hory, ale nejsevernější, tak se tu sněhová přikrývka, podle dlouhodobých pozorování, drží až šest měsíců, běžně dosahuje výšky 2 metry a někdy však až 3 m. To nám snad ale nehrozí. Cestou poznáte zajímavá místa jako Kristiánov, který byl svého času nejvýše položená sklářská osada. Dodnes tu je historický hřbitov, na kterém jsou pochováni členové významné sklářské rodiny Riedelů. Dvakrát poběžíme kolem druhé nejvyšší hory Jizerek, 1122 metrů vysoké Jizery, pod kterou se rozkládá nádherná Velká klečová louka.

obrázek

Proběhneme částí osady Jizerka, kde byla nedávno vyhlášená takzvaná rezervace tmy a to jediná příhraniční na světě. V noci je tu ideální tma a pouhým okem můžete pozorovat přes tisíc hvězd, podle astronomického ústavu je ve městě obvyklé asi 200 a ve velkoměstě pouhých 20 hvězd. Jizerka před několika lety také vyhrála anketu o nejkrásnější místo naší republiky a je známá také rozsáhlým rašeliništěm a také v dávných dobách těžbou drahých kamenů. Nalézány zde byly safíry, rubíny, vzácně smaragdy a další drahokamy, které toto naleziště proslavily po celé Evropě. Osada drží také v dnešní době neoblíbený rekord, v roce 1926 tu spadlo za rok u nás dosud nepřekonaných 2201 mm srážek. A když už jsme u těch srážek, tak 29. července 1897 bylo na Nové Louce naměřeno 345 mm, což je platný evropský rekord v denním úhrnu srážek. 8. srpna 1978 napršelo u pramene Jizery dokonce 250 mm za 10 hodin.

obrázek

Dost ale bylo vody! Doufejme, že nám počasí bude nakloněno a poznáme jenom tu vlídnou tvář Jizerských hor a jejích krásných míst. Rád se s vámi potkám na startu.

Martin Lukeš foto
 • přečteno: 15597/15358×
Jizerský ultramaraton Jizerský ultramaraton Jizerský ultramaraton Jizerský ultramaraton Jizerský ultramaraton

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
 • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků