logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zlehčování jako metoda zlepšování

Zlehčování jako metoda zlepšování

Radost a přínosné myšlenky se mají sdílet. V radosti ze zlepšení osobáčku při posledním půlmaratonu se proto s vámi chci podělit o pár fíglů, které mi k tomu dopomohly (a budou, doufám, pomáhat i vám).

V odborné běžecké literatuře bude nyní moje metoda nejspíš označována jako „Komplexní zlehčovací metoda“. Má totiž několik navzájem propojených aspektů, jejichž společným znakem je zlehčování.

Základem úspěchu je při běhu samozřejmě pocit lehkosti těla. K tomu nabízí zlehčovací metoda hned několik variant. Nejjednodušší z nich je zlehčování oblečení: v týdnu před závodem si v tréninku záměrně oblékám „o stupeň“ delší a těsnější věci, než jsou ty předpokládané pro závod. Přechod z elasťáků na trenky – obdobně z dlouhého trička na krátké – dodá pocit lehkosti naprosto zaručeně.

Stejně účinkuje i zlehčování obutí. Těžší (ne závodní) boty při rozklusávání den dva před závodem mohou působit podobně, jako u vrhačů lehké pohazování si s těžším náčiním bezprostředně před pokusem. Tento trik s těžší koulí úspěšně používala například Helena Fibingerová – soutěžní koule jí pak připadala lehčí.

Máme-li bujnou fantazii, můžeme své tělo při běhu zlehčovat třeba představou, že běžíme určitý úsek bosi po rozžhavených uhlících nebo po drobných střepech. To už jsme ale téměř u fakírnictví. Rozhodně však nezapomeňme na správné – tedy břichonafukující – dýchání, dodávající tělu lehkost nejen pocitovou (k dokonalosti dovedl dýchání při běhu můj běžecký vzor Jára Cimrman svým jógingem).

V lehkém těle lehký duch. Jak ve svých pokusech správně zjistili někteří kolegové (Kunce, Buddha, aj.), tělo je vedeno myslí. Intenzivní simulací průběhu závodu ve své mysli mohu zlehčit realitu natolik, že potom pouze udiveně pozoruji, jak se skutečně odehrává téměř úplně podle mého promyšlení. Kdo nevěří, ať to zkusí. Já to zkusil poprvé, ale určitě na naposled!

O úspěchu v závodě může do značné míry rozhodovat také schopnost (mo)mentálně zlehčovat výkonnost soupeřů. Důležité je správně zařazovat myšlenkové zlehčovací formulace typu „…se podívej, jak se to dělá, když se to umí…“, „…no, musíš holt ještě trénovat…“, nebo „sorry, kámo, fakt mě už zdržuješ, takže tě musím předběhnout“. Zlehčovací třešničkou na závodním dortu je pak škorpilovské usmívání se při předbíhání soupeře.

Za nejobjevnější součást mé zlehčovací metody odborníci pravděpodobně označí tzv.“naviják“. Při zavedení jeho nehmotné varianty do vytrvalostních závodů jsem byl inspirován skutečným lankem navíjecího zařízení, kterým jsou taženi sprinteři při rozvoji maximální rychlosti a frekvence běhu. Základní rozdíl zde však spočívá v tom, že pomyslné navíjecí lanko má na zádech připevněné soupeř, běžící několik (desítek) metrů přede mnou. Já se vlastně nechám jeho úsilím pouze lehce navinout k němu, v duchu mu poděkuji za zlehčení mého běžeckého kroku… a pak už platí předchozí odstavec :).

Závěrem: zlehčovací metoda se nám může hodit i v případě neúspěchu. Nevydařený závod zlehčíme snadno: vlastně o nic nešlo, stejně jsem si to chtěl/a jenom zkusit, prostě takový ostřejší trénink… Aspoň si uvědomíme, že to hlavní na běhání není krátkodobý úspěch v závodě, ale něco mnohem a mnohem dlouhodobějšího: zlehčování země.

Že nerozumíte? Copak vy neznáte rčení „budiž nám země lehká“?

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 14503/14145×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 28. 6. 2010 8.57 hod. | 195.113.13.xxx
Obe metody jsem pilne pod vedenim ing. K.ralika nacvicoval vcera na poutnim maratonu a musim priznat, ze vyse uvedeny autor neni jen suchym teoretikem, ale ze ma pevne pedagogicke vedeni a vse mi nazorne predvedl:)! 12:)

Martin Ševčík | 26. 6. 2010 12.51 hod. | 94.142.235.xx
Škorpilovské usmívání jsem zažil loni na PIMácké desítce a je pravdou, že když kolem mne profrčel s pusou doširoka, neuvěřitelně mi ztěžkly nohy. *usmev*

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků