logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

I maraton může být boží…

I maraton může být boží…

Na počátku bylo slovo, to slovo bylo od běžeckého boha a to slovo bylo maraton.

Den sedmý (myšlena neděle 27.června) běhati budeš a v potu tváře zemi (myšleno česko-německé pohraničí) dobývati! Takto nakázal Velký M – a hovádka boží (v čele s ním) dobývala. Protože je u nás plno kopečků a k tomu bylo parádní vedro, pot z nás doslova lil a my se tak stali solí země.

Ale bylo to boží! Doufám, že se Bůh díval, jak jeho běžecký kolega posvětil svatostánek víry sportem. Určitě si tím pádem všiml, že chrám nemusí být jen vážný a pochmurný; cvičení a běh, tedy symboly zdraví a života, ho učinily mnohem veselejším a světlejším.

Viděli jsme, že běžecký bůh dokáže být (tentokrát na rozdíl od svého biblického kolegy) nejen v kostele, ale i v přírodě. Byl zkrátka všudypřítomný. Byl před námi – když předcvičoval a my jsme slyšeli živé slovo boží přímo z mikrofonu. Byl za námi – když hlídal, aby nikdo nezbloudil ze správné cesty. Byl vedle nás – když jsme se mu dokázali při běhu přesně přizpůsobit.

Byl nad námi – když na nás jako první shlížel z Bismarckovy rozhledny. Byl současně vepředu i vzadu – to když k obrazu svému nesl obraz svůj, tedy maratoncův. Byl a je i v nás – to je ona tajemná (přesněji řečeno tavená) eucharistie při baštění sýru Maratonec…

Umožnil nám pochopit spoustu věcí. Třeba to, proč je bůh nazýván Hospodin (ve správném okamžiku Miloš zaběhl do hospody na pivo), nebo to, že může existovat i absolutně čistý čas. Na vysvětlenou pro ty, kdo neběželi: od celkového dosaženého času (o který ale v poutním maratonu vůbec nešlo) se odečetly všechny časové úseky, strávené občerstvením, pokecáním s dobrovolnicemi a pokocháním se krajinou. Společně s Honzou 12, který se ráno nečekaně vyloupl na startu (Zjevení Janovo), navrhujeme tento „superčistý“ čas jako inovaci pro příští závody PIM :).

Božích zážitků bylo během tohoto nadčasového maratonu opravdu nepočítaně. Jen namátkou: přítomnost svaté stolice (teda Libor – když jsem mu na poslední chvíli půjčil papírové kapesníčky – říkal, že byla spíš řídká), nebo Petrovo trojí zapření. Petr Hruška – kdyby to šlo o faráři-maratonci říct, řekl bych, že je ďábel – sice třikrát zapřel, že už nemůže, ale tvrdost jeho svalů budiž nám důkazem, proč právě Petr (řec.kámen,skála) je základem království božího…

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 8699/8578×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Hruška | 10. 7. 2010 18.57 hod. | 80.250.1.xx
Bůh zaběhl svůj stvořitelský půlmaraton za šest dní a sedmý den doběhl na občerstvovací stanici ve Waldsassenu. A tady se mu na farní zahradě tak zalíbilo, že tady „odpočinul“ (hebrejsky Š-B-T – ŠABAT) a tu druhou půlku svého stvořitelského maratonu už holt musel nechat na nás, ubohých božích hovádkách… ;-)

Martin | 10. 7. 2010 12.17 hod. | 94.142.235.xx
Milane, jak je to vlastně v Bibli? Bůh stvořil Zemi za 6 dní a sedmý den si zaběhl maraton, anebo Bůh uběhl maraton za sedm dní?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky53
podle povrchu na němž převážně běhám30
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy73

kde se diskutuje

  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků