logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

I maraton může být boží…

I maraton může být boží…

Na počátku bylo slovo, to slovo bylo od běžeckého boha a to slovo bylo maraton.

Den sedmý (myšlena neděle 27.června) běhati budeš a v potu tváře zemi (myšleno česko-německé pohraničí) dobývati! Takto nakázal Velký M – a hovádka boží (v čele s ním) dobývala. Protože je u nás plno kopečků a k tomu bylo parádní vedro, pot z nás doslova lil a my se tak stali solí země.

Ale bylo to boží! Doufám, že se Bůh díval, jak jeho běžecký kolega posvětil svatostánek víry sportem. Určitě si tím pádem všiml, že chrám nemusí být jen vážný a pochmurný; cvičení a běh, tedy symboly zdraví a života, ho učinily mnohem veselejším a světlejším.

Viděli jsme, že běžecký bůh dokáže být (tentokrát na rozdíl od svého biblického kolegy) nejen v kostele, ale i v přírodě. Byl zkrátka všudypřítomný. Byl před námi – když předcvičoval a my jsme slyšeli živé slovo boží přímo z mikrofonu. Byl za námi – když hlídal, aby nikdo nezbloudil ze správné cesty. Byl vedle nás – když jsme se mu dokázali při běhu přesně přizpůsobit.

Byl nad námi – když na nás jako první shlížel z Bismarckovy rozhledny. Byl současně vepředu i vzadu – to když k obrazu svému nesl obraz svůj, tedy maratoncův. Byl a je i v nás – to je ona tajemná (přesněji řečeno tavená) eucharistie při baštění sýru Maratonec…

Umožnil nám pochopit spoustu věcí. Třeba to, proč je bůh nazýván Hospodin (ve správném okamžiku Miloš zaběhl do hospody na pivo), nebo to, že může existovat i absolutně čistý čas. Na vysvětlenou pro ty, kdo neběželi: od celkového dosaženého času (o který ale v poutním maratonu vůbec nešlo) se odečetly všechny časové úseky, strávené občerstvením, pokecáním s dobrovolnicemi a pokocháním se krajinou. Společně s Honzou 12, který se ráno nečekaně vyloupl na startu (Zjevení Janovo), navrhujeme tento „superčistý“ čas jako inovaci pro příští závody PIM :).

Božích zážitků bylo během tohoto nadčasového maratonu opravdu nepočítaně. Jen namátkou: přítomnost svaté stolice (teda Libor – když jsem mu na poslední chvíli půjčil papírové kapesníčky – říkal, že byla spíš řídká), nebo Petrovo trojí zapření. Petr Hruška – kdyby to šlo o faráři-maratonci říct, řekl bych, že je ďábel – sice třikrát zapřel, že už nemůže, ale tvrdost jeho svalů budiž nám důkazem, proč právě Petr (řec.kámen,skála) je základem království božího…

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 13071/12828×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Hruška | 10. 7. 2010 18.57 hod. | 80.250.1.xx
Bůh zaběhl svůj stvořitelský půlmaraton za šest dní a sedmý den doběhl na občerstvovací stanici ve Waldsassenu. A tady se mu na farní zahradě tak zalíbilo, že tady „odpočinul“ (hebrejsky Š-B-T – ŠABAT) a tu druhou půlku svého stvořitelského maratonu už holt musel nechat na nás, ubohých božích hovádkách… ;-)

Martin | 10. 7. 2010 12.17 hod. | 94.142.235.xx
Milane, jak je to vlastně v Bibli? Bůh stvořil Zemi za 6 dní a sedmý den si zaběhl maraton, anebo Bůh uběhl maraton za sedm dní?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Dva roky problemů na pravé, teď levé noze, začátek jsem z nevědomosti nezaregistroval (podlamování…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Mi pomohlo při práci s počítačem vyměnit židli za klekačku. »
  • Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct : Řekl bych to ještě jinak: Člověk nemusí nutně moci za vše, co se mu děje, být viníkem všeho. Ale je…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den já jsem nebehala a mám pertendinitis Achillei dx Calcar avi mě by zajímalo jak budu…»
  • Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct : Pro Joggera – k lepšímu pochopení, co psal Miloš: " Ať se v přítomném okamžiku děje…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků