logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

I maraton může být boží II. aneb Kdo vyhraje skutečný závod?

I maraton může být boží II. aneb Kdo vyhraje skutečný závod?

Připravuje se opravdový konfesní maraton! Sportovní kongregace Rady světových náboženství se totiž dozvěděla o chebském poutním maratonu a rozhodla se uspořádat skutečný maratonský závod. Jaké jsou podle odhadu odborníků šance reprezentantů jednotlivých náboženství?

Výhodou křesťanských běžců by mohlo být jejich osvěžování svěcenou vodou. Zcela nevhodný je však způsob občerstvení (oplatka a mešní víno vůbec neobsahují ionty, minerály a další potřebné látky); obzvláště pak proto, že každý běžec si musí nést svůj kříž.

Jako při každém jiném maratonu bude důležitá psychika závodníků. Křesťanští borci ji mívají bohužel velmi často zatíženou pocity viny za spáchané hříchy (samozřejmě tréninkové, například nedodržení či porušení zásad tréninkového plánu). Pokud nestihnou zajít do trenérské zpovědnice a budou na to myslet při závodě, bude tím jejich výkon značně poznamenán.

Velké problémy zvládnout maratonskou vzdálenost budou mít nepochybně hinduisté. Vzhledem k tomu, že musí téměř neustále odříkávat mantry (prosebné formulky a modlitby k bohům), budou se při běhu silně zadýchavat. I oni se budou potýkat s nedostatkem energie: kromě toho, že nejí maso, musí ještě část ze své potravy nechat bůžkům (jejichž sošky budou mít s sebou) a tím je rituálně nakrmit.

Muslimové mají pro maraton poměrně dobré předpoklady; na velké vzdálenosti a boj při překonávání překážek (džihad) jsou zvyklí z pouště. A to navíc v turbanu a s plnovousem, takže je otázka, o kolik budou rychlejší oholeni a v tenké běžecké kšiltovce.

Jejich výsledný čas však na druhou stranu zcela určitě zhorší modlitba v průběhu závodu: musí si rozbalit a opět sbalit modlitební kobereček (s nímž samozřejmě poběží), nějakou vteřinku zabere zouvání a nazouvání bot (modlí se bosi) a navíc jim hrozí značné riziko křečí (zkuste si v průběhu maratonu při modlitbě opakovaně kleknout a sednout na paty!). Jediné, co by jim kromě Allaha mohlo pomoci dohnat časovou ztrátu, jsou jejich oblíbené fíky a datle…

K favoritům závodu určitě patří židé. Odolnost a vytrvalost – tedy vlastnosti nutné pro maratonce – získali svou historickou zkušeností (rychlý a dlouhý přesun přes Rudé moře, vyčerpávající putování po poušti, atd.). Používají vhodnou běžeckou pokrývku hlavy (jarmulka je tenká a přiléhavá) a důsledně si hlídají běžeckou stravu – jí pouze to, co je energeticky košer. Navíc jejich výhodou oproti křesťanům je o polovinu lehčí zavazadlo (vláčí s sebou jenom Starý zákon).

O vítězích konfesního maratonu však téměř nemůže být pochyb: budou jimi buddhisté. Jejich roucho je vzdušné a v pohybu je nijak neomezuje. Nezdrží je ani roztáčení modlitebních mlýnků; ty jim naopak dodají sílu a razanci. Jejich projevy jsou pro maraton takřka ideální: vyrovnaná a koncentrovaná mysl, klidné a hluboké dýchání, stálý úsměv. Připočteme-li k tomu i schopnost buddhistických mnichů v případě potřeby mírně levitovat, jsou soupeři opravdu bez šance.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 8321/8222×, 6 komentářů

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Hruška | 23. 7. 2010 10.11 hod. | 80.250.1.xx
Btw – nemohl bys už vyhodit termín toho „konfesního maratonu“ – potřeboval bych si už na něj sestavit nějaký pořádný tréninkový plán!

Petr Hruška | 23. 7. 2010 10.09 hod. | 80.250.1.xx
@ Milan: Dobře, dobře, přiznávám se v této cyberzpovědnici bez mučení: Má reakce byla skutečně determinovaná bohapustou (ne)křesťanskou závistí (i když, oni kdyby si ti židé s sebou ještě do toho batohu přibalili Talmud, tak nevím, nevím… :-).

Jinak včera večer jsem seděl doma u Jirásků a jejich Kuba, který u vás na gymplu letos odmaturoval, na tebe pěl samé upřímné a nadšené chvály – především co se týká tvého stylu i obsahu výuky ZSV. Gratuluju k takovéto oblíbenosti mezi studenty! (a teď si žádné srandičky nedělám)

12Honzade | 18. 7. 2010 20.52 hod. | 88.63.131.xxx
Tradicne chytre a vtipne… Moc jsem se pobavil! Zdravim, 12:)

nikie | 17. 7. 2010 15.28 hod. | 109.80.16.xx
Petr: Svatá pravda, s těmi Zákony – krom toho je ten Starý mnohem hůře stravitelný, což bych viděla jako další tíhu navíc :o)
Milan: Výborný text, skvěle jsem se pobavila – díky :o)))

Petr Hruška | 17. 7. 2010 10.02 hod. | 80.250.1.xx
Milane, kdo by to do tebe řek?! Já myslel, že na tom gymplu učíš tělák, a ty tam asi šéfuješ religionistice! :-) I když jednu maličkost musím uvést na pravou míru: Ta výhoda židů oproti křesťanům ohledně zátěže nebude zas až taková, protože Nový zákon zdaleka nedosahuje ani čtvrtiny rozsahu zákona Starého..., natož pak poloviny ;)

Milan Kůtek: Ale Petře, jako pravidelný a mně milý čtenář sobotních článků dobře víš, že jsou vždy psány s nadsázkou a pokud možno humorným zjednodušením. Porovnat přesný počet knih či dokonce stran SZ a NZ by ale asi moc humorné nebylo… (kromě toho, že to ani kvůli různosti překladů a kanonickým sporům dost dobře nejde).
Jestlipak Tebe spíš nerozčílilo, že jsou židé většími favority? :) :)
Ahoj M

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků