logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maratonec versus Panda, je to vážné, nebo sranda?

Maratonec versus Panda, je to vážné, nebo sranda?

Je to už nějaký ten měsíc, co jsem viděl v motoristickém pořadu Top Gear závod. Kdo někdy viděl nějakou epizodu, ví o čem je řeč. Producenti a moderátoři mají originální nápady (např.: závod Bugatti Veyron vs. Cessna 182 z Alby, Itálie do Londýna) a svérázný pohled na čtyřkolé miláčky. To vše je doplněno suchým (někdy obhroublým) britským humorem.

V tomto díle šlo o závod maratonce s Fiatem Pandou. Při takto úsečném podání to zní dost šíleně a pro běžce jako předem prohraná záležitost. Pokud k tomu však doplním, že vše probíhalo za plného provozu, v ranní špičce a v londýnských ulicích (po pozměněné trase londýnského maratonu) budete již na celou akci pohlížet méně skepticky. Když si to tak v rychlosti promyslíte – maratonec a auto za plného provozu….. Třeba máte stejně jako já zážitek, kdy jdete městem po rušné ulici, kde auta vytváří čoudící kolony. Vy je míjíte a jste na krátké vzdálenosti mnohem rychlejší. Ale jak to bude v případě maratónu a při intenzivním běhu? Taky jsem kalkuloval, odhadoval a samozřejmě držel palce běžci. Televizní přenos byl ale dobře zrežírován – díky prostřihům nebylo do posledního okamžiku jasné, kdo že je to vlastně na té vedoucí pozici. Napínavá podívaná. Řidič automobilu (pan Clarkson) v některých pasážích s menším provozem vedl, potom v zácpě nebo při kupování lístku do centra opět ztrácel. A nakonec….a nakonec se suverénním vítězem v čase 2:28 stal maratonec – pan A. C. Muir. Automobil dorazil, pokud si to dobře pomatuji, s více jak 8 minutovým zpožděním. Běžec předvedl obdivuhodný výkon – v ulicích plných aut, sám, bez podpory diváků a ke všemu v pravém sychravém londýnském počasí. Klobouk dolů.

Co jsem si však na základě tohoto závodu uvědomil?

  • V městech s velkou aglomerací a provozem je přesun pomocí vlastních nohou mnohem rychlejší než automobilem – ne ovšem jako v tomto případě po stejné trase (to však není nic světoborného – kdo zkusil, ví o čem je řeč). Chůze, běh, kolo a i ta městská hromadná doprava jsou rozumnější alternativou nadužívání osobních automobilů. Je to neekologické a neekonomické. Co jiného však můžeme očekávat od současné konzumní společnosti.
  • Vzpomněl jsem si na to množství aut, které potkávám každý den cestou do práce a zpět. Někdy v nich jede jen jeden člověk. Naprosté plýtvání – pohonné hmoty, amortizace vozu atd… O kolik by bylo lepší, když už se tedy chci vést, se s někým domluvit a jet ve více lidech. Je to jen otázka dobré vůle a komunikace.
  • Ve svém okolí znám spousty lidí, kteří pro mě z dosud nejasných důvodů absolvují krátké vzdálenosti – okolo 2 až 3 km – v automobilu. Osobně to řeším tak, že kam s ohledem na čas a vzdálenost můžu dorazit v rozumném čase, tam si dojdu (a učíme to i naše dvě malé děti). Že mám těžký nákup – super, dám si trénink se zátěží, že prší – to mi neublíží a ani se nerozpustím jako kostka cukru (nanejvýš budu otužilý a podpořím imunitu víc, než vypitím platíčka „zázračného“ mléčného nápoje s Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus), že svítí slunce a je nesnesitelné vedro – i na to je dobré se aklimatizovat (bráška by mohl vyprávět) atd. Ty důvody pro přesun s využitím vlastních nohou pro mě jednoznačně převažují.
  • Je asi hloupé se Vás ptát, jak to vnímáte vy. Ale stejně, nebylo by krásné, kdyby se podařilo alespoň trochu zredukovat to množství automobilů brázdících ulice našich měst? O kolik by bylo čistší ovzduší, o kolik by byla hubenější a zdravější naše populace, o kolik by se snížil výskyt civilizačních chorob…..?

Ne každý z nás je tak rychlý jako pan Muir, ne každý z nás má možnost běhat do práce (vzdálenost, terén, podmínky, chybí sprchy, šatna, čas…), ale ta možnost volby nás svým způsobem činí zodpovědnými za to, jaké je a bude naše zdraví. Ta možnost volby nás činí zodpovědnými za to, v jakém prostředí žijeme a budeme žít a možná i za osud dalších generací.

Záleží to čistě jenom na nás. A stejně jako při běhu, i v životě platí, že vše je to hlavně v hlavě.

Petr Matoušek foto
  • přečteno: 6109/6047×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 23. 7. 2010 22.24 hod. | 80.243.103.x
Petre, jednou v sobotu po ranu jsem bezel do prace, ze Stodulek na Vaclavske namesti a myslim, ze kdyby o to slo:), tak jsem plus minus stejne rychly jako hromadna doprava… Moc hezky clanek, 12:)

Dav | 21. 7. 2010 20.00 hod. | 89.176.197.xxx
Auta nemaje, plně se stavím za autora tohoto příspěvku...ALE, ono je to zvláštní, všech má v polslední době nějaká ale :-((, kdesi jsem četl studii, zabývající se cyklistou v městském provozu.., svou přítomností donutí řidiče aut k manévrům zrychlení, zpomalení, objíždění), které v konečném efektu způsobí větší spotřebu pohoných hmot a tím i markantnější znečištění, než kdyby jel sám také autem.., pravda tohle platí pouze v našem přeautovaném světě, ale stejně je to běs...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků