logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání ve vedru: jak se (zaručeně) zchladit

Běhání ve vedru: jak se (zaručeně) zchladit

Nemáte-li vyběhaný dostatečně velký balík prize money z jarních závodů, který by vystačil na letní pobyt za polárním kruhem, nabízím vám několik tipů, jak se při běhání ve vedrech zchladit:

- Důležitá je správná ochlazující strava, konzumovaná během tréninku. Doporučuji například ledový salát, sněhové pečivo nebo ledové kaštany. Pokud se vám náhodou posledně jmenovaná lahůdka rozteče, přestože má být podle názvu ledová, nic se neděje – naopak. Finanční částka, kterou následně vysoudíte (za zničené značkové oblečení, v důsledku toho zameškanou obchodní schůzku a tím pádem nesjednané kontrakty), vám na tu dovolenou ve Skandinávii bude určitě stačit.

- Žvýkejte Winterfresh nebo Airwaves a váš dech při běhu bude ledově svěží. Saharskému pocitu v ústech a přilepenému jazyku předejdete také pitím Ice Tea nebo Rauch, tedy čajů, který jsou ledové i v horku a připraví vám to pravé osvěžení. „Zjisti, že to prostě funguje!“ – říkali v bedně. „Víra tvá (v reklamu) tě zachránila (před vedrem)!“ – říkám já.

- Překvapivé zjištění: k tomu, abychom se mohli při běhání v horku pořádně zchladit, potřebujeme mít dobré známé. Jsou jimi třeba šéf technických služeb v našem městě (umožní nám trénovat přímo za kropící cisternou), řidič ve firmě na mražené výrobky (nechá nás běžet za pootevřenou mrazírenskou dodávkou) nebo vedoucí větrné elektrárny (dovolí nám klusat okolo stožáru se zapnutou vrtulí). Kdo takové konexe nemá, může si při běhu alespoň pouštět z mp3 přehrávače písničky Milana Chladila.

- Všechno je v hlavě – tedy i vnímání vedra. Psychicky silný jedinec si dovede vsugerovat, že je silný mráz, a pro zesílení iluze si ještě vezme i rukavice a čepici. Pokud se obáváte, že by se vám to nepodařilo, zkuste metodu negativního myšlení. Ta spočívá ve vyvolání co nejošklivějších a nejodpornějších představ, díky nimž nám naskočí husí kůže a bude běhat mráz po zádech.

- Důležitá zásada: při běhání v horku si nezapomeňte mobil. Jako studená sprcha může působit například volání druhé poloviny vašeho manželského páru, že změnila názor na již objednanou dovolenou, nebo vás prudce zchladí zpráva od šéfa, že vám pro změnu zkracuje dovolenou na polovinu. No a pak už jen budete při běhu v myšlenkách řešit tak závažné problémy (změna zaměstnání, změna manžela), že si vedra ani nevšimnete.

- Nejjednodušší, a přitom nejúčinnější tip s dlouhodobým chladícím účinkem: jakmile hlásí v předpovědi počasí nadcházející několikadenní období veder, pokuste se vyloupit banku nebo vykrást zlatnictví. Budete-li mít štěstí a chytnou vás, je vystaráno – jdete na dost dlouho sedět do chládku :).

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 16724/16336×, 2 komentáře

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

MUDr.Jiří Marek | 8. 8. 2010 12.26 hod. | 94.113.224.xx
Asi před měsícem jsem mluvil s.p.Timem Brachtlem, měl spolu s lékařem národníko týmu Německa přednášku na Universitě v Bayreuthu. přednáška byla zajímavá, o výživě při dlouhém triatlonu , o způsobech treninku apod.Nepřekvapila mne sice, ale přece jen praktické zkušenosti a možnost přímé konsultace byla zajímavá. S velkou zvědavostí jsem sledoval výsledky zkoumání asi nejnovějšího módního výstřelku pro běhání- kompresivní podkolenky. Potvrdily můj názor, veškerá zkoumání nepotvrdila přínos. Přesto není špatné je nosit-tak jako je nosím já a jak i já doporučuji, ztn v práci, na dlouhých cestách autem, všude tam kde není mnoho pohybu. Zapomínáme, že pohyb se nám z života při práci prakticky vytratil a i zdravé nohy,respektive zdravé cévy dolních končetin pohyb potřebují. Kopresivní podkolenky nejsou rovnocennou náhradou. Přínosem však podtstatným ano. Toto tam ovšem neuváděli. Praktické zkušenosti Tima Brachtla mne neobyčejně potešily, v nedávných vedrech jsem si to sám prakticky potvrdil!! Namočíte li je- tak perfektně chladí.Samozřejmně nejen při běhu.Zkoumání bylo doloženo termografickými obrázky, velmi průkazné...ale zkuste si to sami.

Dav | 7. 8. 2010 11.57 hod. | 89.176.197.x
..něco se mi vybavilo:-)
...to jede takhle chlápek na velbloudu po Sahaře, celý zpocený a pomalu vedrem uvařený, když v tom ho předjíždí cyklista, pěkně svižněsi to šlape, ještě se u toho usmívá, když se velbloudář podiví, jak je tohle možné, tak chlápek na kole poradí, aby zrychlil, že ten větřík pak tak příjemně ochlazuje..., tu začne velbloudář svůj koráb pouště hnát do maximálních otáček, řve na něj, mlátí bičem, velbloud z posledních sil na několik kilometrů zrychlí, když tu náhle padne mrtvý k zemi..., velbloudář ho zamyšleně obchází, strčí do něj špičkou nohy a polohlasem si pro sebe říká: „..ty vole, že by zmrznul..."

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků