logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání ve vedru: jak se (zaručeně) zchladit

Běhání ve vedru: jak se (zaručeně) zchladit

Nemáte-li vyběhaný dostatečně velký balík prize money z jarních závodů, který by vystačil na letní pobyt za polárním kruhem, nabízím vám několik tipů, jak se při běhání ve vedrech zchladit:

- Důležitá je správná ochlazující strava, konzumovaná během tréninku. Doporučuji například ledový salát, sněhové pečivo nebo ledové kaštany. Pokud se vám náhodou posledně jmenovaná lahůdka rozteče, přestože má být podle názvu ledová, nic se neděje – naopak. Finanční částka, kterou následně vysoudíte (za zničené značkové oblečení, v důsledku toho zameškanou obchodní schůzku a tím pádem nesjednané kontrakty), vám na tu dovolenou ve Skandinávii bude určitě stačit.

- Žvýkejte Winterfresh nebo Airwaves a váš dech při běhu bude ledově svěží. Saharskému pocitu v ústech a přilepenému jazyku předejdete také pitím Ice Tea nebo Rauch, tedy čajů, který jsou ledové i v horku a připraví vám to pravé osvěžení. „Zjisti, že to prostě funguje!“ – říkali v bedně. „Víra tvá (v reklamu) tě zachránila (před vedrem)!“ – říkám já.

- Překvapivé zjištění: k tomu, abychom se mohli při běhání v horku pořádně zchladit, potřebujeme mít dobré známé. Jsou jimi třeba šéf technických služeb v našem městě (umožní nám trénovat přímo za kropící cisternou), řidič ve firmě na mražené výrobky (nechá nás běžet za pootevřenou mrazírenskou dodávkou) nebo vedoucí větrné elektrárny (dovolí nám klusat okolo stožáru se zapnutou vrtulí). Kdo takové konexe nemá, může si při běhu alespoň pouštět z mp3 přehrávače písničky Milana Chladila.

- Všechno je v hlavě – tedy i vnímání vedra. Psychicky silný jedinec si dovede vsugerovat, že je silný mráz, a pro zesílení iluze si ještě vezme i rukavice a čepici. Pokud se obáváte, že by se vám to nepodařilo, zkuste metodu negativního myšlení. Ta spočívá ve vyvolání co nejošklivějších a nejodpornějších představ, díky nimž nám naskočí husí kůže a bude běhat mráz po zádech.

- Důležitá zásada: při běhání v horku si nezapomeňte mobil. Jako studená sprcha může působit například volání druhé poloviny vašeho manželského páru, že změnila názor na již objednanou dovolenou, nebo vás prudce zchladí zpráva od šéfa, že vám pro změnu zkracuje dovolenou na polovinu. No a pak už jen budete při běhu v myšlenkách řešit tak závažné problémy (změna zaměstnání, změna manžela), že si vedra ani nevšimnete.

- Nejjednodušší, a přitom nejúčinnější tip s dlouhodobým chladícím účinkem: jakmile hlásí v předpovědi počasí nadcházející několikadenní období veder, pokuste se vyloupit banku nebo vykrást zlatnictví. Budete-li mít štěstí a chytnou vás, je vystaráno – jdete na dost dlouho sedět do chládku :).

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 12706/12527×, 2 komentáře

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

MUDr.Jiří Marek | 8. 8. 2010 12.26 hod. | 94.113.224.xx
Asi před měsícem jsem mluvil s.p.Timem Brachtlem, měl spolu s lékařem národníko týmu Německa přednášku na Universitě v Bayreuthu. přednáška byla zajímavá, o výživě při dlouhém triatlonu , o způsobech treninku apod.Nepřekvapila mne sice, ale přece jen praktické zkušenosti a možnost přímé konsultace byla zajímavá. S velkou zvědavostí jsem sledoval výsledky zkoumání asi nejnovějšího módního výstřelku pro běhání- kompresivní podkolenky. Potvrdily můj názor, veškerá zkoumání nepotvrdila přínos. Přesto není špatné je nosit-tak jako je nosím já a jak i já doporučuji, ztn v práci, na dlouhých cestách autem, všude tam kde není mnoho pohybu. Zapomínáme, že pohyb se nám z života při práci prakticky vytratil a i zdravé nohy,respektive zdravé cévy dolních končetin pohyb potřebují. Kopresivní podkolenky nejsou rovnocennou náhradou. Přínosem však podtstatným ano. Toto tam ovšem neuváděli. Praktické zkušenosti Tima Brachtla mne neobyčejně potešily, v nedávných vedrech jsem si to sám prakticky potvrdil!! Namočíte li je- tak perfektně chladí.Samozřejmně nejen při běhu.Zkoumání bylo doloženo termografickými obrázky, velmi průkazné...ale zkuste si to sami.

Dav | 7. 8. 2010 11.57 hod. | 89.176.197.x
..něco se mi vybavilo:-)
...to jede takhle chlápek na velbloudu po Sahaře, celý zpocený a pomalu vedrem uvařený, když v tom ho předjíždí cyklista, pěkně svižněsi to šlape, ještě se u toho usmívá, když se velbloudář podiví, jak je tohle možné, tak chlápek na kole poradí, aby zrychlil, že ten větřík pak tak příjemně ochlazuje..., tu začne velbloudář svůj koráb pouště hnát do maximálních otáček, řve na něj, mlátí bičem, velbloud z posledních sil na několik kilometrů zrychlí, když tu náhle padne mrtvý k zemi..., velbloudář ho zamyšleně obchází, strčí do něj špičkou nohy a polohlasem si pro sebe říká: „..ty vole, že by zmrznul..."

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků