logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Forrest Gump – seznamte se Forrest, Forrest Gump

Forrest Gump – seznamte se Forrest,  Forrest Gump

Pokud vás nyní napadá: „Copak mu cáká na maják? Vždyť Forresta všichni známe, nakonec nám ho tu na škole předkládal celý červenec v mottech a vůbec se s ním vometá, kde to jen jde“, tak vás musím vyvést z omylu. Ostatně z omylu jsem byl vyveden i já sám hned po tom, co jsem otevřel knihu Winstona Grooma Forrest Gump, kterou vydalo v roce 2008 nakladatelství X.Y.Z.

Tak jak to většinou bývá, kniha je úplně jiná než film. Forrest tu třeba vůbec neběhá cikcak po celé Americe, nevezme si Jenny, syna však spolu mají. Forrest je sice i v knize trouba, ňouma a idiot, tedy za takového jej mnohé postavy v knize považují. Je ale také geniální a to nejen v pohledu na svět, ale i v tom, jak třeba zvládá moderní teorii fyziky světla nebo šachy. Je to knížka plná rozporů, ostatně jako je náš život, a jako je a hlavně byla Amerika v době války ve Vietnamu a po ní. Při jejím čtení jsem si vzpomněl na jiného génia, Johna Nashe, nositele Nobelovy ceny za matematiku, o němž byl natočen skvělý film Čistá duše.

Uvědomil jsem si, jak podobné osudy, i když svým způsobem naprosto odlišné, tito dva měli. Uvědomil jsem si ale i to, o čem svědčí už sám název filmu o Johnu Nashovi – o tom, jak lidé, jimž je „nadělena" výjimečnost, jsou neskutečně čistí. Vnitřně čistí. Stejně čistí, jako byl Ježíš, Buddha, Mahatma Gandi, OSHO, Lao-ce, tak čistí, že je to pro ostatní natolik nestravitelné, že je musí pošpinit. Protože tolik čistoty je člověk schopen jen málo kdy pozřít.

Knižní forma Forresta Gumpa, jež byla předlohou pro stejnojmenný film, je úplně jiný příběh a přitom je o stejném člověku a nakonec i o stejném člověčenství. Je jiná, ale je strhující, už dlouho se mi nestalo, že bych knihu přečetl jedním dechem a za dva dny. Přitom není až tak tenká – 260 stránek. Je však psána jinak. To jiné jí vdechnul hlavně český překlad, který je velmi osobitý, ale stejně jako celá kniha skvělý, ale posuďte sami:

„Dolezli jsme k řadě vokopů a Kranz nás do nich po třech po čtyřech rozdělil ale sotva jsme do nich zapadli přišlo mi že to jsme mohli rovnou zůstat v jámě protože v nich stálo po pás smradlavý dešťový vody ve který plavaly a hemejřily se žáby a hadi a všelijaká další havěť a hmyz.
Palba pokračovala celou noc takže jsme ve vokopech museli zůstat a proto nám nedali ani najíst a pak těsně před rozedněním minomety zmlkly takže nám řekli ať si najdeme šaty a zbraně a koukáme se připravit na nepřátelskou zteč.
A protože jsme sotva dorazili tak nám nebylo jasný co máme dělat a nikdo pořádně nevěděl co s náma tak nám nakonec poručili ať si vezmeme na starost jižní obranou linii co byly oficírský latriny. Tam to bylo snad ještě horší než v okopech poněvač každej granát co do latriny dopad zalil celý vokolí půl tunou sraček.“

Prostě každý odstavec je většinou jedna dlouhá věta bez čárek, prostě jedna dlouhá řeka slov, která uhání a uhání a uhání vpřed a nic jí nezastaví, takže se ani nenadějete a z kluka, který šel do zvláštní školy, je čtyřicetiletý milionář. Čtyřicetiletý milionář, který ale prdí na své milióny, a nakonec se sebere a se Sue (samcem orangutana, který s ním oblétal v raketě kolem země, ale jaksi inkognito, protože původně s nimi měla letět samice, ale někdo to v NASA zvojtil a místo samice, která již byla třikrát ve vesmíru, jim dal do rakety samce a aby se to neprofláklo, museli mu říkat Sue), tak tedy se Sue a Danem, který je ale úplně jiný než ve filmu, hraje v parku na harmoniku, klávesy a bicí. Na všechno hraje sám, Dan při tom čistí posluchačům boty a Sue vybírá čtvrťáky.

Prostě knížka, byť je naprosto jiná než film, je také o člověku, o hledání vlastní cesty, vlastní identity. Ostatně vzala mě tak, že i když dnes je na škole motto, v němž Forrest říká: „a to je asi tak všechno“, poběží s námi ještě celý srpen, abyste měli možnost nahlédnou i do duše a životního příběhu skutečného Forresta, tedy takového, jehož stvořil život a ne filmový scénárista, i když oba ty příběhy jsou neskutečné, zvláštní, jedinečné a stojí za to je poznat … Srpnová motta budou citacemi bez mých komentářů, protože k nim prostě není co dodávat, tak ať vás naplní stejně, jako naplnily mne.

… a „Jedno vám teda povím: bejt idiot není žádnej med." …

A taky ještě, Forrest by určitě neměl nic proti téhle písničce, která ostatně říká přesně to, co si on sám myslel o válce a co také při každé příležitosti říkal, ať se ho na to ptal velký Mao, prezident Nixon nebo táta Bubba:

Napsal si někdo, na starej kůl,
prostinkej nápis, válka je vůl
Před kůlem stojím, čepici smekám,
v očích mám slzy a pak si klekám.
Modlím se za ty, kteří ten kůl,
nevidí a nečtou, že válka je vůl.

Napsal si někdo, na starej kůl,
prostinkej nápis, válka je vůl.
Před kůlem stojím, čepici smekám,
v očích mám slzy a pak si klekám.
Modlím se za ty, kteří ten kůl,
nevidí a nečtou, že válka je vůl,
nevidí a nečtou, že válka je vůl,
nevidí a nečtou, že válka je vůl,
nevidí a nečtou, že válka je vůl,
nevidí a nečtou, že válka je vůl …

Miloš Škorpil foto
Forrest Gump – seznamte se Forrest,  Forrest Gump

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Dav | 3. 8. 2010 16.43 hod. | 89.176.197.x
Dík, dobrých knížek není nikdy dost..

IrenaE | 3. 8. 2010 10.06 hod. | 81.201.60.xxx
Děkuju, těším se!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků