logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžci, začněte kouřit!

Běžci, začněte kouřit!

MUDr. Nikotin se svým výzkumným týmem právě dokončil dlouhodobou experimentální studii, zkoumající pozitivní vliv kouření cigaret na výkonnost běžců. Přinášíme její závěrečnou část – přehled pěti hlavních důvodů, proč by měl každý běžec co nejdříve začít kouřit:

1. lék na lenost

Nepřekonatelným problémem velkého množství lidí, kteří chtějí začít pravidelně běhat, je jejich vlastní lenost. Chybí jim nějaký jasný cíl či důvod, často běhání odkládají na příště a tak vlastně stále znovu a znovu začínají. Kouření jim takový důvod poskytuje tím, že v jeho důsledku dochází k zužování cév (a tedy potenciálně k infarktu). Tak nás kouření prostě běhat donutí, neboť procesu zužování cév zabraňuje pouze intenzivní proudění krve při běhu, a naše lenost je vyléčena.

2. zaručené zhubnutí

Jedním z hlavních důvodů, proč člověk běhá, je to, že chce zhubnout. Bohužel se mu to téměř nikdy nepodaří, protože má po běhání velký hlad a přejídá se. Kouření je v tomto ohledu zaručeným prostředkem jak zhubnout doopravdy. Pár kusovek místo oběda a večeře – a kilogramy rychle ubývají. A navíc ta výhoda při tréninku, když s sebou nemusíme tahat žádné energetické tyčinky a gely, protože krabička cigaret se nám snadno vejde do kapsy!

3. přátelé

Běhání je většinou samotářská záležitost, málokdy si při něm můžeme s někým promluvit. Kouření však lidi spojuje a zajistí nám partu přátel. Při pravidelných přestávkách v běhu, věnovaných cigaretě, si můžeme společně zapálit a v klidu popovídat. Důkazem sounáležitosti mezi běhajícími kuřáky a možností pro čin fair play je moment, kdy nabídneme cigaretu tomu, komu právě došly. U nové skupiny kouřících běžců pak mohou být nezapomenutelnými ty chvíle, kdy koluje stmelující cigareta…

4. sebedůvěra

Ten, kdo začíná kouřit, tak často činí proto, aby posílil svou sebedůvěru. Právě sebejistota a sebedůvěra je ale to, co chybí mnoha běžcům při závodech. Ležérně vykouřená cigareta, provázená kamenným obličejem hráče pokeru, nám při rozcvičování před závodem výrazně zvýší sebevědomí a soupeřům nažene strach. Mají-li někteří z nich poznámky nebo dělají ksichty, foukneme jim kouř do toho jejich.

5. smysl života

Dokáže si pravidelný běžec představit období svého pozdního stáří, kdy už nebude schopen běhat tak, jak byl celý život zvyklý? Nedokáže. Kouření je z tohoto pohledu jedinečnou možností, jak ušetřit člověka oné nesmyslné části života na samém konci, kdy nelze dělat běžné činnosti (natožpak běhat). Kuřák prostě umře včas.

Revoluční myšlenka propojení běhu a kouření už začíná nabývat své reálné podoby. Největší český výrobce a prodejce tabákových výrobků oznámil, že se ještě letos v Kutné Hoře uskuteční Philip Morris Running Cup. Jeho součástí budou tři hlavní závody: Marlboro maraton pro muže, Petra půlmaraton pro ženy a Camel kilometr pro seniory. Doprovodným, ale s výhledem do budoucnosti možná nejdůležitějším závodem pak bude Start běh pro děti a mládež.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 19833/19364×, 5 komentářů

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

meme | 7. 3. 2014 21.19 hod. | 94.230.150.xx
14 let bez cigárka, před tim klidně 60, ale zejm.pod bod 3 bych se podepsala, s kolika lidma jsem se seznámila u cigára :-D

meme | 7. 3. 2014 21.18 hod. | 94.230.150.xx
14 let bez cigárka, před tim klidně 60, ale zejm.pod bod 3 bych se podepsala, s kolika lidma jsem se seznámila u cigára :-D

MM | 7. 3. 2014 18.57 hod. | 62.245.107.xx
Ja bohužel souhlasím s Davem, jenže ja zas povolila po 6 týdnech a denně s tim bojovala a chci zas, je to fakt těžký. Pořad dokola.

Veronika Vávrová | 3. 3. 2011 15.46 hod. | 80.188.169.xxx
Absolutně nechápu smysl článku. Ani pokud jde o recesi.

Dav | 15. 8. 2010 8.06 hod. | 89.176.197.x
A věříte, že jako pro bývalého kuřáka, který už dva roky bojuje denně s absťákem, jsou pro mě všechny ty vypsané důvody vcelku akceptovatelné? Takže ještě jeden takhle motivující článek a já fakt znova začnu. :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics137
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike62
Salming378
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků