logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Už vás někdy bolely nohy – chodidla? Blbá otázka, že? Tenhle problém je stejně častý, ne-li častější než třeba bolesti kolen, kyčlí, achilovek a přitom je jim v literatuře věnována nejmenší pozornost. Nezaslouženě. Nezaslouženě proto, že většinou ty ostatní problémy – zranění začínají tím, že naše noha – chodidlo trpí nějakým nekomfortem, ale protože je to chodidlo, které je zatěžováno při chůzi a běhu nejvíce, nevěnujeme tomu jaksi moc velkou pozornost. Říkáme si: je to jen chodidlo, dostalo zabrat, má nárok na to, aby bolelo a snažíme se mu nějak ulevit tím, že přenášíme váhu jinak a tím roztáčíme celý kolotoč dalších problémů. Začne nás bolet tu i onde, a na nohu – chodidlo zapomeneme. Ale to neděláme dobře!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.8.2010

Vydáme se tedy na návštěvu do oblasti chodidla, abychom viděli, o co všechno si tím jeho přezíráním koledujeme.

Bolesti paty

Struktury podléhající přetížení a zánětu v oblasti paty:

Plantární fascie – velká šlacha v chodidle vedoucí od paty k prstům.
Při přetížení plantární fascie se bolest šíří po celém chodidle. Příčinou bolesti je úpon plantární fascie, který přiléhá k patní kosti. Ten dlouhodobým přetěžováním podléhá změnám, které se pak projeví např. vznikem patní ostruhy.
Bolest a zánět jsou nejčastěji následkem příliš velkého tahu na plantární fascii při poruše postavení a biomechaniky nohy.

obrázek

Plantární fasciitis

Plantární fasciitis je zánět plantární fascie, silného pruhu vazivové tkáně na plosce nohy, která probíhá od paty k bázi prstů na nohou. Pokud je nadměrně přetěžována, fascie se příliš natáhne a vznikne trhlina, což vede k zánětu vlastní fascie i okolních tkání. Trhliny se rychle pokryjí jizevnatou tkání, která je méně pružná než fascie, a jen prohlubuje daný problém. Hlavním příznakem je bolest na spodní části paty. Příčinou je přetížení, napětí a tah za plantární fascii.
Běžci s napnutými Achillovými šlachami (což vede k většímu zatížení fascie) nebo vysokými klenbami a tuhými ploskami či plochýma nohama, které mají tendenci k nadměrné pronaci, jsou nejnáchylnější. Obnošené boty, které plosce umožní nadměrnou pronaci, nebo příliš tuhé boty, které fascii napínají mohou vaši náchylnost také zvyšovat. V rámci samoléčby omezte běh. Několikrát denně danou oblast ledujte po dobu 15 až 20 minut. Provádějte ledovou masáž fascie, a to následovně: naplňte papírový kelímek vodou a zmrazte ji. Papírový obal sloupněte, položte led pod plosku nohy a přejíždějte přes něj nohou od paty k začátku prstů a zase zpět. Stejně dobře funguje plechovka se zmrazeným nápojem. Pokud poškození neodpovídá na samoléčbu do čtyř týdnů, navštivte podiatra.

obrázek

Ostruha patní kosti – příčina vzniku

Patní ostruha je kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy nebo v úponu Achilovy šlachy (méně často). Bolest v oblasti paty vzniká přetížením úponů vazů a svalů mechanických přetížením, špatným obutím či vadným postavením nohy. Ostruha vzniká jako kompenzační mechanismus organismu na přetížení. Bolest vzniká přetížením úponů na patní kosti. Tedy ostruha není příčinou bolesti, ale následkem přetížení.

Diagnostika

Klinický nález je dost typický – bolestivost paty v plosce nebo na jejím vnitřním okraji, nebývá provázeno otokem ani zarudnutím, pohyby hlezenního kloubu jsou volné a nebolestivé. Jasným kritériem pro diagnózu patní ostruhy je RTG nález, který je však nutný k vyloučení jiné příčiny bolestí paty, jako úrazy, zánět kosti, artrózy v oblasti hlezna, osteoporózy nebo i nádoru.
K syndromu patní ostruhy, který souvisí se zánětem plantární fascie, dochází v důsledku hromadění vápníkových depozit pod patní kostí. Patní ostruhy se tvoří postupně v průběhu mnoha měsíců. Jak zánětu plantární fascie, tak patním ostruhám lze předejít pomocí řádného zahřívacího cvičení, které zahrnuje protahování pruhu tkáně na plosce nohy.

Příznaky

 • bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty, nejvíce na začátku zátěže
 • poté kdy ráno vstanete z postele
 • po delším sezení – bolesti při prvních krocích
 • po větší zátěži
 • večer
 • v klidu
 • můžete cítit i jako naraženou patu

Léčba

Protože je bolestivost patní ostruhy hlavně záležitost přetížení, nejdůležitějším opatřením je odlehčení paty snížením zátěže, šetřením, měkkou podpatěnkou ( gumovou, molitanovou nebo silikonovou), často pomůže změna výšky podpatku – změní směr zátěže úponů na patní kosti. Vhodné jsou zapařovací obklady, lokální antirevmatika – masti a gely. Z fyzikální terapie doporučuji ultrazvuk, diadynamik, magnetoterapii. Při neúspěchu této léčby aplikujeme obstřiky bolestivých úponů lokálním anestetikem nebo i kortikoidem, často použijeme radioterapii – protizánětlivý účinek radioaktivního ozáření Cesiem. Zcela výjimečně je nutné operační řešení spočívající v protnutí přetížených úponů. Nově se doporučuje ošetření paty rázovou vlnou.

Prevence

Předcházet bolestem pat a nohou lze hlavně správnou péčí o nohy, kvalitním obutím, cvičením, mazáním a masírováním a protahováním nohou prstů, korekcí vadného postavení nohou správnými protetickými pomůckami. U sportovců, po operacích a úrazech nohou, ale i při trvalejších bolestech z přetížení doporučuji termoplastické ortopedické stélky, které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku.

Poznámka:
Často dochází k současnému postižení více struktur nohy současně. Přesné stanovení příčiny bolesti je tedy obtížné. Naštěstí však léčba je pro všechny typy zánětů a postižení struktur pohybového aparátu obdobná.

Standardní léčba:

 • led
 • taping
 • protizánětlivé léky
 • podpatěnky
 • ortopedické stélky
 • vhodná obuv
 • fyzioterapie
 • protahování a rozcvičení
 • procvičování nohy
 • ledování ihned po běhu
 • operace

obrázek obrázek

Bolesti v oblasti přednoží – bolesti při poruše příčné klenby

 • přetížené oblasti přednoží
 • stresové zlomeniny záprstních kůstek – metatarsů bolesti při Mortonově neurofibromu 2. a 3. meziprstního nervu – bolest pod chodidlem – pocit jako byste stáli na kamínku [ODRÁŽKA]syndrom tarsálního tunelu – s drážděním nervu (nervus tibialis posteriori) se obvykle projevuje i jinými obtížemi způsobenými snahou nerv chránit (třeba při odlehčování bolavého místa na noze) – podvědomé změně běžeckého stylu
 • bolesti pod palcem v oblasti sezamských kůstek při přetížení vnitřního segmentu nohy, často způsobeno přetížením podélné klenby a dlouhého ohybače palce

Léčba

Léčba se provádí podle charakteru přetížené či poraněné struktury. Velmi účinné bývají u těchto zranění – taping či aplikace ortopedických stélek.

obrázek

Únavové zlomeniny zánártních kostí (metatarsů)

Únavové zlomeniny nevznikají jedním náhlým působením síly, které zlomí kost, ale drobnými mikrotraumaty, kdy dochází k poškození kosti jen mikroskopickými zlomeninami, které se za normálních okolností zhojí. Pokud se ale mikrotraumata opakují v krátkých časových úsecích, organismus je není schopen zahojit! To se projeví zlomeninou celé kosti, stejně jako u klasické zlomeniny. K únavovým zlomeninám dochází u běžců dosti často, při běhání po tvrdém povrchu v kombinaci s nekvalitní obuví. Může k nim však dojít i u turistů, při dlouhých pochodech.

Příznaky

postupně narůstající bolest přední části nohy, které narůstají každým krokem

výrazná bolestivost nohy při zmáčknutí

otok bez krevního výronu a deformity kosti

Poznámka:
Důležité je, že obtížím nepředchází žádný úraz, což je sice dobře, ale na druhou stranu vás nic nevaruje.

obrázek

Léčba

Při RTG vyšetřeních nemusí být v prvotních stádiích únavové zlomeniny patrné! Patrné mohou být při RTG teprve po dvou až třech týdnech, pokud i přes přetrvávající bolesti postižený dále běhá/chodí. Pokud je zraněný rozumný a spolupracuje s lékařem, je možné léčit bez fixace pouze odlehčením o berlích. Protože však lidé bývají netrpěliví, je lepší volit sádrovou fixaci po dobu čtyř až pěti týdnů. Problém je v tom, že jakmile bolest jen trošku poleví, postižený hned začne zkoušet, zda už by to nešlo, začne nohu zatěžovat a zlomenina se obnoví!

Miloš Škorpil foto
Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (188 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karolína | 17. 10. 2013 15.48 hod. | 94.113.7.xx
Dobrý den, před 3 týdny jsem si vymknula češku, teť už mám ortézu dole :) a chtěla bych se vrátit k mému oblibenému sportu K2 Hiking jestli znáte :) . Ale mám strach že se mi to vrátí

Milan | 17. 10. 2013 12.21 hod. | 83.230.224.xxx
Dobry den,chcem vas poprosit o radu.Mam problem s pravym codidlom teda presnejsie miestom medzi petou a prstami ten sterd na pravom chodidle.Mam bolesti uz asi dva tyzdne viem mal by so navstivit lekara ale teraz nemozem lebo spolupracovnik ma dovolenku a nechce keby ma nahodou lekar vypisal marodovat tak by spolupracovnika museli stiahnut z dovolenky a to nechcem.Boli by ste taky dobry a mohli by ste mi asi tak priblizne povedat co to moze byt.Bolesti mam hlavne ked chodim a uz sa mi zda ze ma to zacina akoby palit ale hlavne len ked chodim.Dakujem ,s pozdravom Milan.

fotoMiloš Škorpil: Milane, těch příčin může být samozřejmě více, a tak dám jako většinou na intuici, na to, co mě první napadlo, když jsem tvůj dotaz čet. Napadlo mě, že to může být únavová zlomenina, ale také to může být jen podráždění vaziva. Únavovou zlomeninu bys cítil spíše víše – v oblasti nártu, podrážděné vazivo níže. Pokud jde o vazivo, tak jemně prsty masíruj a maž, třeba koňskou mastí, pokud by šlo o únavou zlomeninu, tak rozhodně nohu nepřetěžuj a jakmile to půjde, zajdi k lékaři na odborné vyšetřeni.

Ivanka | 24. 7. 2013 17.12 hod. | 88.212.37.xxx
mám to na chodidle z vonkajšej strany na tej kosti

Ivanka | 24. 7. 2013 17.11 hod. | 88.212.37.xxx
Dobrý deň, pred dvoma dnami som zle stupila na nejaky kamen a napuchlo mi to, a zmodralelo...... nebolí to ale nemôžem na tú nohu už druhý deň stupiť.... myslíte, že je to zlomene alebo len udrete?

Kristýna | 21. 6. 2013 21.48 hod. | 89.24.11.xxx
Dobrý den, před 2 dny mi sundali dlahu z nohy, měla jsem podvrtnutý kotník. Jenže to pořád hodně bolí a natéká mi noha pod prsty. Chtěla bych vědět jestli je to normální a odezní to samo, nebo jestli s tím znovu někam zajít? Děkuji za odpověď.

fotoMiloš Škorpil: Kristýno, to je docela běžné, mělo by se to brzo srovnat, případně si nohu chlaď ve studené vodě, to by mělo proces regenerace urychlit.

Petr | 4. 4. 2013 23.36 hod. | 94.74.226.xx
Ahoj chtěl jsem se zeptat,moje diagnoza unavová zlomenina zánártní kosti levé nohy vedoucí od prostředního prstu-plus zároven propadlá klenba na obou nohách.Zajímá mě,ted mě čeká sádra,až mi to sroste,čeká mě nějaká ta rehabilitace a zajímá mě,až se pak bude řešit ta propadlá klenba,to dokud se mi to nějak nesrovná ortop. vložkama nebudu moct běhat,nebo se dá běhat i v té době když se klenba teprve napravuje těma vložkama?Běhá se i s něma nebo jak to bývá?
Moc děkuji Petr

Fabian | 20. 2. 2013 15.10 hod. | 85.71.162.xxx
Ahoj, ta bolest paty se u plantarni fasciitis projevuje kdy? Při zátěži, po ni, porad? A je častější postiženi jedne nohy nebo obou soucasne? Díky.

marian | 20. 1. 2013 18.09 hod. | 217.112.174.xxx
Dík za článok,práve s bolestami paty a chodidla sa momentálne potýkam.Bol som u lekára,poslal ma klesicky na rendgen ktorý nič neukázal.tak teda skúsim ladovat a uvydím...ked tak potom pediater.

Anry Lukáč | 20. 1. 2013 17.57 hod. | 94.199.197.xx
pánové, nechci být škarohlíd, článek jsem si přečetl a tam je správně Achillova pata, či šlacha ... tady vedete hovor o Achilovce s ypsilonem, což mě docela irituje ...... nic ve zlým, jen jsem vás chtěl maličko poopravit ... snad mě neproklejete ;-) ..... článek velice chválím a děkuji za něj .............>

fotoMiloš Škorpil: Anry díky za upozornění, a proklínám se až do 10. kolena :), za nepozornost.

Jirka Fiala | 20. 1. 2013 14.32 hod. | 88.102.88.xxx
Ahoj Miloši, Jak dobře víš, tak už mám poněkud velké zkušenosti s patními ostruhami a jejich "léčením". Jen chci doplnit, že patní ostruha může být jak na dolní straně paty tak na horní straně. Pokud je nahoře, tak "šťouchá" do achilovky a způsobuje její zánět. Všechno léčení, které popisuješ (kromě operace) jen odstraní bolest a případně ten zánět, ale ne příčinu. Tu neodstraní ani tzv. rázová vlna. Zajímavé je, že se někdy stane, že se odstraní ta bolest, ostruhy zůstanou a běžec má třeba 2 roky pokoj a naběhá spoustu km, ale pak to znovu a nečekaně znovu přijde a většinou nejméně vhod. Já jsem například absolvoval tu léčbu rázovou vlnou a bylo po bolesti. Přihlásil jsem se na maraton do Benátek a pilně jsem asi 10 měsíců na tento závod trénoval. Pak se mi zánět achylovky vrátil asi 14 dní před závodem a to v ještě horší míře.

fotoMiloš Škorpil: Jirko, ono je to ještě složitější, ne nadarmo se říká Achilova pata, což je spojováno z Achilesem, ale málo kdo si uvědomuje, že ona achilova pata má mnohokrát příčinu v psychických problémech daného jedince resp. v problémech, které neřeší v běžném životě. Toto se nejčastěji projeví v poloze fyzické, problémy se zády a pak hned problémy s achilovkou. Bohužel tady medicína není nic platná, neboť do člověka nevidí, svou "achilovu patu", si musí odhalit každý sám.

1 . 2 . 3 . 4 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecká zranění

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků