logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka

Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka

Máte příliš mnoho energie? Cítíte se příliš silní a nevíte, co s tím? Myslíte si, že jste rychlejší než blesk? Zajeďte si do Žebráka a dejte svému status quo pádný důvod pro jeho další existenci!

Ani nevím, co mě přimělo, vypravit se onoho dusného srpnového nedělního dopoledne do Žebráka na již legendární, devětadvacátou pětadvacítku. Co je na tom závodu tak poutavého? Teče na občerstvovacích stanicích šampaňské? Ukazují na rozcestích správnou cestu polonahé modelky? Ne? A co teda?

Že dalo město Žebrák svému názvu vale již od počátku, jsem zjistil v kulturním domě. Oproti podpisu jsem dostal kromě startovního čísla lístek na oběd se čtyřmi špendlíky, a protože prý již trička došla, tak prý startovné platit nemusím! Proto jsem z peněženky dvě stovky právě vyjmuté uštědřil starému známému z BEHEJ.COM, kterého potkávám snad na každém závodě, a směnil peníze za „extra vychytané a vylepšené běžecké ponožky“. Ještě, že nebyla velikost pro moji manželku – ještě by ožebračil i ji!

Na startu jsem se potkal se 180 běžci a poslechl si motivační prohlášení od nějaké Kratochvílové. Co je mi po tom, stejně ji neznám.

obrázek

Hned po startu mě zaujal borec s číslem 50, jak už na startovní čáře nechal všecky Keňany za sebou. Manželka, která čelo závodu fotila, z něj byla celá unešená. Nechápu proč – byl to prý nějaký Štefko – slyšel jsem to jméno poprvé.

O to víc mě potěšilo, že jsem na startu potkal Zdeňka a prohodil s ním pár slov. Prý byl loňský čas 2:13 bídný a letos bude spokojený se skromnými 2:10.

Vyběhlo čelo a za ním letěli další draci …

obrázekobrázekobrázekobrázek

Tak jsme se dali do pohybu a já si říkal, že poběžím na anaerobním prahu. Má to být trénink, a ne, abych si oddělal stehna, jako minulý týden při seběhu z Bavor do Stožce.

Sluníčko pálilo a po vyběhnutí z Žebráka se cesta stáčela vzhůru a přitom i dost nahoru. A vydrželo jí to přes deset kilometů! Světe div se, anaerobní práh se dostavoval jen zřídkakdy a nohy těžkly a těžkly.

obrázekobrázekobrázekobrázek

Ještě že přišla občerstvovačka na desátém a při krátkém seběhu se končetiny aspoň trochu uvolnily. Protože jsme byli v nadmořské výšce bezmála 600 metrů, tak i vzduch ochladl a byl po dešti příjemně vlhký. Po krátkém kopečku (samozřejmě nahoru) se na rozcestí objevilo auto s nápisem Rozhodčí. Chlapík si opsal číslo a říkal „Už je to jen 12,5 km z kopce!“ Bylo tomu právě naopak. Přišel další kopec a pak už jen celkem strmý, ale krátký seběh na občerstvovačku na patnáctém.

obrázekobrázek

Od ní už to vypadalo, že to bude furt z kopce, a taky že nebylo. Za samotou Janušky přišlo další stoupání, a i když to bylo jen 50 výškových metrů, nohy už trochu protestovaly. Přechod do chůze jsem pozoroval u nemála kolegů běžců, ze kterých se občas začali stávat i pokulhávači, mě nevyjímaje.

Do Bzové už kilometry nechtěly vůbec utíkat a já začal mít obrovský hlad kombinovaný s žízní. Těšil jsem se, že na občerstvovačce by mohly být banány, ale bylo to marné. Co čekat od žebráckéhu runu za nulové startovné?

I tak 30 stupňů teplá voda v kombinaci s vyhřívaným ionťákem pomohla a s několika dalšími pajdaly jsme se vydali po serpentýnkách dolů do Točníka. Bylo to neuvěřitelné, ale poslední dva kilometry byly skoro furt do kopce! Ačkoliv byly celý závod cedule jen na každém pátém kilometru, posledních 5 km měly nápisy na asfaltu kilometrovou frekvenci, což bylo povzbudivé.

Konečně přišel Žebrák a před cílem kopec jako prase. Musím poblahopřát borci s číslem 43, který při stoupání přešel takticky do chůze a jal se mě vychutnat v závěrečném sprintu! Dočista mě tak ožebračil o poslední zbytek sil! Tak se stal z tréninku závod a důkazem toho jsou bolavá lýtka a zadní stehna. Bohužel čas 2:25 odpovídá spíš tréninku. Ale fakt, že mě závod ožebračil o nedělní nicnedělání, mi žíly neroztrhal. A už se těším na příští rok. Protože byl závod příliš snadný (celkem 368 metrů převýšení a 25 km), tak příští rok prý pořadatelé připravují třicetikilometrové dovádění!

A tak jako v každé správné televízi, přichází – pardon přibíhá, borec nakonec :)

obrázek

Jiří Holíček foto
  • přečteno: 9096/8909×
Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice95
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou31

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků