logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka

Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka

Máte příliš mnoho energie? Cítíte se příliš silní a nevíte, co s tím? Myslíte si, že jste rychlejší než blesk? Zajeďte si do Žebráka a dejte svému status quo pádný důvod pro jeho další existenci!

Ani nevím, co mě přimělo, vypravit se onoho dusného srpnového nedělního dopoledne do Žebráka na již legendární, devětadvacátou pětadvacítku. Co je na tom závodu tak poutavého? Teče na občerstvovacích stanicích šampaňské? Ukazují na rozcestích správnou cestu polonahé modelky? Ne? A co teda?

Že dalo město Žebrák svému názvu vale již od počátku, jsem zjistil v kulturním domě. Oproti podpisu jsem dostal kromě startovního čísla lístek na oběd se čtyřmi špendlíky, a protože prý již trička došla, tak prý startovné platit nemusím! Proto jsem z peněženky dvě stovky právě vyjmuté uštědřil starému známému z BEHEJ.COM, kterého potkávám snad na každém závodě, a směnil peníze za „extra vychytané a vylepšené běžecké ponožky“. Ještě, že nebyla velikost pro moji manželku – ještě by ožebračil i ji!

Na startu jsem se potkal se 180 běžci a poslechl si motivační prohlášení od nějaké Kratochvílové. Co je mi po tom, stejně ji neznám.

obrázek

Hned po startu mě zaujal borec s číslem 50, jak už na startovní čáře nechal všecky Keňany za sebou. Manželka, která čelo závodu fotila, z něj byla celá unešená. Nechápu proč – byl to prý nějaký Štefko – slyšel jsem to jméno poprvé.

O to víc mě potěšilo, že jsem na startu potkal Zdeňka a prohodil s ním pár slov. Prý byl loňský čas 2:13 bídný a letos bude spokojený se skromnými 2:10.

Vyběhlo čelo a za ním letěli další draci …

obrázekobrázekobrázekobrázek

Tak jsme se dali do pohybu a já si říkal, že poběžím na anaerobním prahu. Má to být trénink, a ne, abych si oddělal stehna, jako minulý týden při seběhu z Bavor do Stožce.

Sluníčko pálilo a po vyběhnutí z Žebráka se cesta stáčela vzhůru a přitom i dost nahoru. A vydrželo jí to přes deset kilometů! Světe div se, anaerobní práh se dostavoval jen zřídkakdy a nohy těžkly a těžkly.

obrázekobrázekobrázekobrázek

Ještě že přišla občerstvovačka na desátém a při krátkém seběhu se končetiny aspoň trochu uvolnily. Protože jsme byli v nadmořské výšce bezmála 600 metrů, tak i vzduch ochladl a byl po dešti příjemně vlhký. Po krátkém kopečku (samozřejmě nahoru) se na rozcestí objevilo auto s nápisem Rozhodčí. Chlapík si opsal číslo a říkal „Už je to jen 12,5 km z kopce!“ Bylo tomu právě naopak. Přišel další kopec a pak už jen celkem strmý, ale krátký seběh na občerstvovačku na patnáctém.

obrázekobrázek

Od ní už to vypadalo, že to bude furt z kopce, a taky že nebylo. Za samotou Janušky přišlo další stoupání, a i když to bylo jen 50 výškových metrů, nohy už trochu protestovaly. Přechod do chůze jsem pozoroval u nemála kolegů běžců, ze kterých se občas začali stávat i pokulhávači, mě nevyjímaje.

Do Bzové už kilometry nechtěly vůbec utíkat a já začal mít obrovský hlad kombinovaný s žízní. Těšil jsem se, že na občerstvovačce by mohly být banány, ale bylo to marné. Co čekat od žebráckéhu runu za nulové startovné?

I tak 30 stupňů teplá voda v kombinaci s vyhřívaným ionťákem pomohla a s několika dalšími pajdaly jsme se vydali po serpentýnkách dolů do Točníka. Bylo to neuvěřitelné, ale poslední dva kilometry byly skoro furt do kopce! Ačkoliv byly celý závod cedule jen na každém pátém kilometru, posledních 5 km měly nápisy na asfaltu kilometrovou frekvenci, což bylo povzbudivé.

Konečně přišel Žebrák a před cílem kopec jako prase. Musím poblahopřát borci s číslem 43, který při stoupání přešel takticky do chůze a jal se mě vychutnat v závěrečném sprintu! Dočista mě tak ožebračil o poslední zbytek sil! Tak se stal z tréninku závod a důkazem toho jsou bolavá lýtka a zadní stehna. Bohužel čas 2:25 odpovídá spíš tréninku. Ale fakt, že mě závod ožebračil o nedělní nicnedělání, mi žíly neroztrhal. A už se těším na příští rok. Protože byl závod příliš snadný (celkem 368 metrů převýšení a 25 km), tak příští rok prý pořadatelé připravují třicetikilometrové dovádění!

A tak jako v každé správné televízi, přichází – pardon přibíhá, borec nakonec :)

obrázek

Jiří Holíček foto
  • přečteno: 13521/13152×
Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka Žebrácká devětadvacátá pětadvacítka

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků