logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Buddha a vietnamští stánkaři

Buddha a vietnamští stánkaři

Dnešní článek, psaný pro Hospodářské noviny, se týká i nás běžců. Pojednává totiž opět o problematice firmy aniďas, tentokráte však v širších souvislostech.

Čtyři a půl metru vysoká kamenná socha Buddhy střeží první buddhistický chrám v Karlovarském kraji, který otevřeli minulý týden v asijské tržnici ve Svatém Kříži u Chebu.

Vietnamci tvoří v Chebu silnou komunitu, neboť jich tu žije přibližně čtyři a půl tisíce. Téměř všichni Vietnamci (asi devadesát procent) jsou buddhisté; na oslavu proto přijel i nejvyšší vietnamský představitel buddhistické církve a také vietnamský velvyslanec v Česku.

Co vše Svatý Buddha na Svatém Kříži symbolizuje? Než se pokusím o netradiční pohled na buddhismus pod zorným úhlem podnikání vietnamců u nás, rád bych uvedl na pravou míru některé skutečnosti. Jako občana Chebu mě samozřejmě znepokojuje situace opakovaně odhalovaných vietnamských padělatelských dílen (jde především o cigarety, CD a DVD, loga na značkové oblečení). Jakožto učitel chebského gymnázia naopak velmi oceňuji snaživost, slušnost a inteligenci většiny vietnamských studentů; silná motivace k tomu, aby neskončili jako jejich rodiče u stánku, jim pomáhá k úspěšnému přijetí na vysoké školy (často i zahraniční).

Tolerance a pomíjivost

Buddhismus je velmi tolerantní náboženství, respektující i jiná pojetí víry. Velmi tolerantní jsou bohužel také české úřady, umožňující – přesněji řečeno nedůsledně zabraňující –vietnamským trhovcům podnikání bez příslušných dokladů. Situace se naštěstí mírně zlepšuje přesouváním vietnamských podnikatelů do kamenných obchodů

Základem Buddhova učení o člověku je deegoizace, zbavení se jáství. Buddha používal pojem anátman, což znamená opak já“, „ne-já“. Je zajímavé, že na otázky České obchodní inspekce typu „Komu patří tento neoznačený stánek?“ nebo „Kdo je majitelem tohoto zboží?“ odpovídají vietnamští prodavači často „To ne já“, popř. „Já nebýt“.

Dharma. Klíčový pojem buddhistické filosofie, popisující chvilkovost a pomíjivost všeho. Vše pomíjí, nic netrvá dlouho, natož napořád. Tato zásada podivuhodně dokonale platí i o zboží, prodávaném na vietnamských tržištích. O to překvapivější je fakt, že si jej stále znovu kupují především němečtí zákazníci, jinak známí svou hospodárností.

K dosažení spásy vede podle Buddhy ušlechtilá osmidílná stezka (pravá víra, pravé myšlení, pravé mluvení, pravé jednání, pravý život, pravé snažení, pravá bdělost a pravé soustředění). Škoda, že ji Buddha nerozšířil ještě o devátý díl – pravé zboží. Ve vietnamských stáncích by se tím pádem nevyskytovaly falzifikáty světových značek obuvi, oblečení, kabelek, atd. a v příjmech českého státního rozpočtu by tak nechyběla obrovská suma peněz z příslušných daní …

Vyrovnanost a (p)osvícení

Buddha není jméno. Princ Siddhárta Gótama byl poté, co po vyčerpávajícím fyzickém i duševním strádání uzřel základní pravdu o životě a smrti, označován svými žáky jako Buddha, což znamená osvícený (obdobně jako Kristus). Doufejme, že pomůže nejenom modlícím se věřícím uzdravovat jejich příbuzné a chránit duše zemřelých, ale také kompetentním českým úřadům konečně si pořádně posvítit na nekalé praktiky mnoha vietnamských obchodníků.

V jistém smyslu by tak cíl tohoto úsilí, tedy úplné vyrovnání podmínek pro české i vietnamské podnikatele, mohl být chápán obdobně jako cíl úsilí pravověrného buddhisty: Nirvana, úplná vyrovnanost, mír, naplnění. Sám Buddha však zdůrazňoval, že tento stav je za běžných okolností nepředstavitelný …

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 11064/10920×, 2 komentáře

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin | 2. 1. 2014 18.31 hod. | 77.104.238.xx
Dobrý den,
jsem občan České republiky, kdy se musím ohradit proti shora uvedenému článku. Ano, též uznávám ,, narážky ´´ na trhovce, kteří jsou v našem státě, kdy však Vaše pojetí buddhismu není opodstatnělé. Jsem laickým praktikujícím buddhismu a tak Vaše pojetí, které je shora uvedené, nemá s opravdovým výkladem buddhismu pochopení. Buddha nebyl osvícený jako Kristus, kterého uvádíte, zde jste uvedl špatného přirovnání.
Ale je pravdou a skutečností, že každý má na učení jiný pohled.

PavlínaF | 30. 8. 2010 10.52 hod. | 193.245.34.xx
Moc hezký, chytrý a vtipný článek. :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví39
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice108
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků