logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Tipy jak spálit pět set kalorii 2.

Tipy jak spálit pět set kalorii 2.

H.E.A.T. Program
Ideální indoorová aktivita do pošmourného počasí, při špatné náladě, nebo když máte chuť zkusit „něco jiného“. Pohyb na mechanickém pásu zajišťuje přirozené zapojování svalů, a jelikož se neustále pohybujeme do mírného kopce, zvyšuje se i energetická zátěž pro organismus. H.E.A.T. Program je skupinová aktivita za doprovodu motivační hudby. Je postaven na chůzi a díky tomu se eliminují nárazy do kloubů. Během lekce, která trvá 45 min, se uvolníte i příjemně zapotíte, ale nemusíte se bát, že by vás druhý den bolely nohy.

Plán pro spálení 500 kcal – 45 min

Zajděte si na běžnou lekci H.E.A.T. Programu v jakémkoliv z 50 otevřených center (města, kde centra jsou, naleznete na www.heatprogram.cz). Průměrná energetická zátěž je cca 500 kcal za 45 minutovou lekci. Budete používat 10 základních technik, díky čemuž zapojíte všechny svaly vašeho těla a zátěž tak rozložíte.

Tip Běžecké školy na zlepšení efektivity

Zkuste jednu ze speciálních lekcí, které jsou zařazovány v centrech, nebo na větších setkáních. Zde jsou lekce náročnější a energetický výdej se může dostat až na 700 kcal za lekci. Nejbližší možnost máte od 14.-17.10. na Fitness expo v Praze (více info na www.heatprogram.cz).

Druhou možností jak se připravit na hodinu H.E.A.T. programu je, že si ve svém okolí najdete dlouhý kopec (1 km a delší) a budete ho vycházet intenzivní chůzí. Pokud zvolíte tuto variantu, můžete to vzít jako Nordic Walking, čím zapojíte i ruce. Každopádně při této variantě (s hůlkami i bez nich) nezapomeňte na počátku zatáhnout bříško a zpevnit kostrč a po celou dobu chůze se je snažit držet zpevněné.

obrázek

Plavání

Plavání je extrémně zdravý sport, když ovšem zvládnete techniku. Obecně se uvádí, že odlehčuje vašim kloubům a je fajn na záda, ale pouze tehdy, neplavete-li prsa stylem „paní radová“, tedy s hlavou vystrčenou z vody, aby se vám ani vlásek nezkřivil, pardon – nenamočil. V opačném případě si nadměrně namáháte krční páteř a místo úlevy vás to bude bolet. Jestliže se potřebujete některý styl naučit, můžete se poptat na kurzy, nebo si na pár hodin najmout soukromého trenéra.

Plán pro spálení 500 kcal – 54 min

Začátečníci můžou plavat 5 min prsa nebo znak, případně 3 min. kraul a pak udělat 1 min pauzu. Začněte s půlhodinou a postupně prodlužujte. Kdo chce (a umí), může každé 2 bazény změnit styl.

Tip Běžecké školy na zlepšení efektivity

Práci nohou i rukou můžete posílit použitím speciálních plaveckých pomůcek (podložek) a pro změnu si můžete při dobrém počasí či o dovolené zaplavat v moři, jezeru či rybníku.

obrázek

Aqua aerobik

V posledních letech se hned několik fitness-trendů přestěhovalo ze souše do vody – svaly musejí proti odporu vody pracovat intenzivněji, a přesto jsou ve vodě chráněny vaše klouby. Navíc cvičíte smysl pro rovnováhu: aby mohl být proveden určitý pohyb, musejí být jeho části provedeny vědomě precizněji a s lepší koordinací. Tento trénink je vhodný také v okamžiku, kdy začínáte sportovat po delší pauze, anebo se musíte šetřit.
Aqua aerobik je aerobní cvičení ve vodě (která sahá cca do 1/2 hrudníku). Je zaměřený na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly.
Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobicu je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém.

Plán pro spálení 500 kcal – 66 min

Kurzy trvají většinou 45 min a sestávají z warm-up, silové složky a cool-down. Abyste spálili potřebný počet kcal, ideální je, když k bazénu dojedete na kole.

Tip Běžecké školy na zlepšení efektivity

Zvláště efektivní je aqua-jogging – k tomu nepotřebujete žádný kurz a můžete to zkoušet třeba i venku v rybníku nebo v hotelovém bazénu, jste-li na cestách.

obrázek

Jízda na horském kole

Vyšlapat kopec, až vás z toho pálí stehna, a pak krásný, rychlý sjezd zpátky do údolí – úžasný zážitek, který vás ale bude stát docela dost sil. Jízda na horském kole patří k nejnáročnějším druhům sportů vůbec! Abyste se úplně nevydali, doporučuje se začátečníkům používat sporttester, jinak hrozí nebezpečí, že místo, abyste pálili tuky, sáhne tělo do zásob uhlohydrátů a kyslíku. Správnou techniku jízdy se naučíte v kurzech, pořádají se i speciální pro ženy. Důležité – pády ani při dobré technice nevyloučíte, a proto používejte vždy helmu.

Plán pro spálení 500 kcal – 43 min

Začátečnické túry sice trvají obvykle kolem 2 hodin, rozhodující je při tom ale stoupání. Zpočátku zůstaňte pod 300 výškovými metry, potom můžete zvýšit na 500. Po těžkých kopcovitých či přímo horských pasážích vždy zařaďte odpočinek, protože kdo je unavený, dělá chyby.

Tip Běžecké školy na zlepšení efektivity

Průpravu můžete např. v zimě zvládnout ve fitku při spinningu. Taky pomáhají cviky na záda, která jsou při jízdě těžce namáhána.

obrázek

Jízda na silničním kole

Při jízdě na kole jsou klouby promazávány, ale nikoli zatěžovány. Zároveň předchází tento kruhový pohyb při šlapání do pedálů cévním onemocněním. Předpokladem ovšem je, že šlapete v pravidelném rytmu – ideální je frekvence od 80 do 100 otočení pedálu v minutě. Kdo nechce počet jen odhadovat, pořídí si na kolo tachometr, který měří kromě ujetých km a času i kadenci.

Plán pro spálení 500 kcal – 66 min

Pomalu se rozjeďte, dokud nedosáhnete tréninkové rychlosti. Každých 10 min krátce zvolněte, ale nezastavujte. Po cca 1 hod postupně snižujte rychlost až do zastavení.

Tip Běžecké školy na zlepšení efektivity

Už zase stojíte na červenou? Využijte neustálého rozjíždění v městském provozu k procvičení svalů – nechte si zařazený stejný převodový stupeň (střední zátěž), tyto krátké, tvrdé nástupy posílí vaše nohy.

Miloš Škorpil foto
Tipy jak spálit pět set kalorii 2. Tipy jak spálit pět set kalorii 2. Tipy jak spálit pět set kalorii 2. Tipy jak spálit pět set kalorii 2.

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice104
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou34

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků